فلاحت پیشه اخطار داد، لاریجانی جواب

بمب افکن های روسی در مجلس

در یک اقدام بی سابقه، «روسیه» در راستای مبارزه با تروریسم پایگاه هوایی «شهید نوژه» واقع در استان همدان در ایران را برای بمباران مواضع گروه تروریستی داعش در سوریه انتخاب کرد.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
بمب افکن های روسی در مجلس
نوآوران -

باوجود همکاری‌های رو به رشد روسیه و ایران در راستای مبارزه با تروریسم، استفاده روسیه از پایگاه‌ هوایی همدان، سر و صدای زیادی در رسانه‌های خارجی به راه انداخت.

دلیل عمده، این است که استفاده از زیر ساخت‌های نظامی ایران، این فرصت را برای هواپیماهای روس به وجود می‌آورد که زمان پروازها به میزان ۵۵ تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

در گذشته نیروی هوایی روسیه، از فرودگاه‌های اوستیای شمالی در جنوب روسیه استفاده می‌کرد، به این دلیل که پایگاه هوایی «حمیمیم» در سوریه برای استقبال بمب افکن‌های «Tu-22M-3» مناسب نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:ایران در حل بحران تروریستی منطقه با روسیه همکاری دارد اما پایگاه نظامی در اختیار روسیه و کشور دیگری قرار نداده است.

به گزارش «نوآوران » حشمت الله فلاحت‌پیشه در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی گفت: بر اساس قانون اساسی رئیس مجلس در خصوص مسائل مهم کشور می‌تواند در ابتدای نشست علنی مجلس سخنرانی کند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان مطرح شده است که بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح‌آمیز ممنوع است منتهی شاید ناظر به بند یک اصل 176 احتمالا بحث وظایف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص مطرح شود که به نظر بنده این وظایف است و جزو اختیارات محسوب نمی‌شود. علی لاریجانی در پاسخ به فلاحت پیشه گفت: استناد شما به بند 146 قانون اساسی است و موضوع بند 110 مربوط به شورای عالی امنیت ملی است.

وی ادامه داد: بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها کسی این را مطرح کرده است موضوع تکذیب می‌شود. لاریجانی افزود: ایران یک همکاری با روسیه دارد و این به دلیل بحران تروریستی که توسط برخی از کشورهای مخرب منطقه و آمریکایی‌ها ایجاد شده است بنابراین ما فکر می‌کنم روسیه تلقی درستی از منطقه پیدا کرده و در این یک سال اخیر همکاری آنها با ایران در زمینه حل بحران تروریستی در منطقه آغاز کرد. در مسأله سوریه همکاری نزدیکی با روس‌ها داریم و فکر می‌کنیم بعد از این مدت روشن شد که نظرات ایران که در مسأله سوریه مراقبت می‌کرد که در کل منطقه آشوب به پا نشود صحیح بوده است.

وی ادامه داد: از اینکه روسیه در مسأله یمن نیز توجه بیشتری پیدا کرده خرسندیم بنابراین آراء ایران با روسیه در حل بحران ترویستی منطقه نزدیک است و همکاری در این خصوص با روس‌ها انجام می‌شود اما به هیچ وجه هیچ پایگاه نظامی به روسیه و نه به هیچ کشور دیگری داده نشده است

  بروجردی: هواپیما روسی در نوژه سوخت‌گیری می‌کنند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سوخت‌گیری هواپیماهای روسی از پایگاه نوژه را بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی دانست. به گزارش ایسنا، علاءالدین بروجردی با اشاره به موضوع همکاری نظامی ایران و روسیه برای استفاده از پایگاه هوایی همدان گفت: آن‌چه که در پایگاه نوژه همدان رخ می‌دهد پرواز هواپیماهای روسیه است که براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب همکاری‌های چهار جانبه ایران، روسیه سوریه و عراق است. 

نماینده مردم بروجرد در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر این‌که این همکاری در راستای توسعه هدف جمهوری اسلامی برای مبارزه با تروریسم است، ادامه داد: این همکاری با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود و مغایرتی با قانون اساسی ندارد، چرا که پایگاه هوایی همدان نه پایگاه روسی شده و نه جنگنده‌ای در پایگاه نوژه مستقر شده است.

وی گفت: تنها اقدامی که صورت می‌گیرد این است که هنگام پرواز اجازه داده می‌شود جنگنده‌های روسی برای دریافت سوخت در چارچوب همکاری‌های دو جانبه و چهار جانبه از این پایگاه استفاده کنند که در این چارچوب همکاری‌ها کاملا منطقی است. بروجردی در این‌باره که برخی سایت‌های صهیونیستی عنوان کرده‌اند که در پایگاه نوژه‌همدان اس 400 روسی مستقر شده است، تاکید کرد: سایت‌های صهیونیستی مطالب خلاف اعتبار عنوان می‌کنند. در کل هیچ استقراری توسط روسیه در خاک جمهوری اسلامی صورت نگرفته است. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آن‌چه که انجام می‌شود این است که اجازه سوخت‌گیری به جنگنده‌های روسی در چارچوب همکاری دو جانبه و چهارجانبه بین ایران، روسیه، سوریه و عراق انجام می‌شود که بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی است. 

  ممنوعیت استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور

در همین خصوص حشمت‌الله فلاحت پیشه به « نوآوران» می‌گوید: روز گذشته خبر مهمی در رسانه های داخلی و خارجی منتشر شد. استقرار جنگنده های روسی در پایگاه هوایی نوژه همدان برای عملیات نظامی علیه گروه های تروریستی داعش و النصره در سوریه. استقرار نیروهای نظامی یک کشور در خاک ایران بعد از انقلاب اسلامی برای اولین بار است که صورت می گیرد. پیش از این شاید نزدیک ترین خاطره حضور نظامی بیگانگان در خاک کشور که البته به شکل اشغال نظامی ایران بود از سوی قوای متفقین به بهانه حضور نیروهای آلمانی با وجود اعلام بی طرفی ایران باشد.

اصل 146 قانون اساسی اینچنین بیان می‌کند: «ستقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده‌های صلح‏ آمیز باشد ممنوع است». علاوه بر این در اصل 176 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است. به منظور تامین منافع ملی و پاسداری از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور، با وظایف زیر تشکیل می‌گردد: 1- تعیین سیاست‌های دفاعی - امنیتی کشور در محدوده سیاست های کلی تعیین شده از طرف مقام رهبری. 2- هماهنگ نمودن فعالیت‏‌های سیاسی، اطلاعاتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با تدابیر کلی دفاعی- امنیتی. 3- بهره ‏گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدید های داخلی و خارجی. در واقع راجع به حضور جنگنده های روسی در خاک کشور به بند یا وظیفه سوم از وظایف شورای عالی امنیت ملی یعنی بهره گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدهای داخلی و خارجی نیز می توان استناد کرد. طبق اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه خارجی در کشور حتی برای موارد صلح آمیز نیز ممنوع است اما شاید این اقدام براساس بند 1 اصل 176 که جزو وظایف شورای عالی امنیت ملی است انجام شده که البته این هم جزو وظایف است و نه اختیارات. روسیه کشوری است با سیاست خارجی بسیار متفاوت و بعضا متلاطم و پر نوسان، سال 1990 میلادی یک نفر قدرت دارد و در سال 91 میلادی با کشورهای غربی در مورد مسائل منطقه همکاری می‌کند بعد از آن در سال 94 میلادی روسیه عضو طرح مشارکت برای ناتو می‌شود و این در حالیست که یک زمانی در مقابل آنها قرارداشت.

 باید دید که آیا اقدامات صیانتی لازم در این میان وجود دارد؟ چقدر می‌توان اعتماد کرد به نوسانات سیاسی در رفتار آینده روس‌ها که ما اینطور فضای آسمانی خود را در اختیار آنها گذاشته‌ایم.