یک نماینده مجلس خبر داد

بررسی حضور روسیه در نوژه در جلسه غیر علنی

تعدادی از نمایندگان مجلس خواستار بررسی موضوع استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان(نوژه) در مجلس شده اند.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
بررسی حضور روسیه در نوژه در جلسه غیر علنی
نوآوران -

به گزارش برخی منابع خبری، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، گفته است که نامه ای با امضای بیست تن از نمایندگان حاوی درخواست تشکیل جلسه غیرعلنی به رئیس مجلس تسلیم شده است. دستور کار این جلسه، بررسی صدور مجوز استفاده جنگنده های روسی از پایگاه هوایی نوژه در همدان عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - آقای صادقی گفته است که بنا بر اصل ٦٩ قانونی اساسی، از رئیس مجلس خواسته شده این جلسه غیرعلنی با حضور مسئولان ذیربط تشکیل شود.

اصل ٦٩ قانون اساسی تصریح دارد که جلسات مجلس علنی است اما "در شرایط اضطراری‏، در صورتی‏ که‏ رعایت‏ امنیت‏ کشور ایجاب‏ کند" در صورت تقاضای رئیس جمهوری، یکی از وزیران یا ده تن از نمایندگان، امکان تشکیل جلسه غیرعلنی وجود دارد.

آقای صادقی، که از او با عنوان عضو هیات رئیسه فراکسیون امید، نام برده شده، گفته است: "با توجه به شرایط حساس امنیتی در سطح منطقه و لزوم برخورد جدی با خطر افراط‌گرایی که منجر به تصمیم مراجع ذیربط نسبت به صدور اجازه به جنگنده های روسیه برای استفاده از پایگاه نظامی نوژه شده و نظر به لزوم اطلاع نمایندگان از دلایل و پیامدهای این تصمیم که می تواند موجب تقویت همگرایی و هماهنگی بیشتر قوای سه گانه در مقابله با تهدیدات امنیتی شود، این درخواست را مطرح کردیم."

وی گفته است که احتمال دارد هیات رئیسه مجلس هفته روز یکشنبه هفته آینده هماهنگی لازم برای برگزاری این جلسه را انجام دهد.

در میان امضاکنندگان این نامه، علاوه بر محمود صادقی، نام علی مطهری، نایب رئیس مجلس، و حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو هم دیده می شود.

در جلسه روز گذشته مجلس، آقای فلاحت پیشه با اشاره به اصولی از قانون اساسی که دادن پایگاه نظامی به خارجیان را منع کرده، خواستار توضیحاتی در مورد "استقرار هواپیماهای نظامی روسیه" در پایگاه نوژه در همدان شد. رئیس مجلس گفت که "ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها، کسی این نظر را مطرح کرده است، موضوع تکذیب می‌شود."

روز سه شنبه این هفته، یک وبسایت عرب زبان گزارشی از "استقرار" هواپیماهای نظامی روسیه در یک پایگاه هوایی در غرب ایران را همراه به تصاویری از این هواپیماها منتشر کرد. ساعاتی بعد نیز وزارت دفاع روسیه پرواز هواپیماهای روسی از این پایگاه برای انجام عملیات در سوریه را تایید کرد و یک نماینده پارلمان روسیه از آمادگی نمایندگان برای تصویب لایحه مجوز استقرار این هواپیماها در خارج خبر داد.

مقامات آمریکایی نیز گفتند که پرواز هواپیماهای روسی از این پایگاه پیشتر بهاطلاع آنان رسیده بود.

همچنین، علی اکبر ولایتی،گفته که "روابط استراتژیک با روسیه مستلزم الزاماتی از جمله آنها همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و تهاجم آمریکایی‌ها و متحدان آنها به متحدان ماست" و در مورد خبر استفاده هواپیماهای روسی از نوژه افزوده است "ایران با روسیه قرارهای متعددی را گذاشته‌اند که در برابر این تهاجم متفقا بایستند که از جمله این قرارها، همین همکاری‌های دفاعی است."