علیرضا رحیمی در گفت و گو با« نوآوران» مطرح کرد:

تعیین شرط به معنای سهم خواهی از روحانی نیست

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تعیین شرط و شروط برای حمایت از روحانی در میان اصلاح طلبان به معنای سهم خواهی نیست

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
تعیین شرط به معنای سهم خواهی از روحانی نیست
نوآوران -

هدف اصلاح طلبان پیشبرد امور و کارهای مختلفی است که باید توسط دولت انجام شود. علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استیضاح فانی توسط نمایندگان در مجلس، اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش قطعا یکسری مشکلاتی را دارد که فراتر از وزیر و مجموعه دولت است، اگر واقعا بنابر حل مشکلات آموزش و پرورش باشد باید دولت و مجلس دست به دست هم بدهند. مدیریت وزارت آموزش و پرورش مسأله مهمی است که می تواند تاثیرات مثبت و منفی در روند کارها بگذارد ولی انچه در وضعیت فعلی مهم بسیار محسوس است نارضایتی جامعه فرهنگیان می‌باشدکه غالبا هم حق دارند چرا که مشکلات معیشتی و سازمانی و سیستم اموزشی مسائلی است که دانش اموزان و فرهنگیان رادرگیر کرده است. نکته مهمی که وجود دارد این است که آیا استیضاح مشکلی از مشکلات را حل خواهد کرد که باید بگویم نه هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد چرا که اگر فرض کنیم آقای فانی وزیر نباشند و یک فرد دیگر مدیریت وزارتخانه آموزش و پرورش رابر عهده بگیرد در این 10 ماه چه معجزه ای خواهد کرد، بنابراین برای ما این مهم است که استیضاح کارآمدی خود را داشته باشد و مورد سوء استفاده سیاسی قرار نگیرد لذا به همین دلیل برخی از همکارانی که استیضاح را امضا کرده بودند امضاهایشان را پس گرفتند. بنابراین استیضاح وزیرآموز‌ش و پرورش در این شرایط کارامدی لازم را نخواهد‌داشت.

   شورای عالی سیاست گذاری جلساتی را با رئیس دولت اصلاحات برگزار کردند و قرار شده است کمیته ای برای بررسی اصلاح ساختارها و ترکیب شورای عالی اصلاح‌طلبان تشکیل شود، آیا این کمیته باعث ضعف عملکرد شورا نخواهد‌شد؟

هر حرکتی که درسطوح بالا در میان اصلاح طلبان اتفاق افتد باعث انسجام بیشتر در میان آنها خواهد شد بنابراین تشکیل این کمیته به کارایی بهتر اصلاح طلبان در انتخابات آینده کمک خواهد کرد.

  اخیرا در میان برخی اصلاح طلبان پروژه«عبور از روحانی» مطرح می‌شود، به نظر شما این موضوع چقدر می‌تواند در انتخابات آینده تحقق یابد؟

چنین اتفاقی در میان اصلاح طلبان اتفاق نخواهد‌افتاد چرا که اصلا چنین واژه هایی در ادبیات اصلاح طلبان تعریف نشده است. نظرات شخصی افراد مربوط به خودشان است و هیچ ارتباطی به جریان اصلاح طلبی ندارد. منافع کشور هم ایجاب می کند که به این گونه صحبت ها که بعضا از سوی برخی از افراد مطرح می‌شود‌، توجهی نکنیم.

   اخیرا یکی از اعضای لیست امید صحبت‌هایی را مبنی بر اینکه «اگر حامیان دولت نبودند لیست امیدی هم نبود» مطرح کرده است، ‌نظر شما چیست؟ آیا در انتخابات اصلاح طلبان برگ‌برنده دولت بودند و یا برعکس دولت برگ‌برنده اصلاح طلبان؟

برای ما مهم این است که مردم حرف آخر را زدند نه هیچ جریان و جناحی؛ بنابر این موج قوی از مردم که آمدند و در انتخابات شرکت کردند برای همه ما نوعی تعهد ایجاد کرده است، لذا سهم خواهی برای افراد و گروه‌ها یک نوع انحراف است بنابراین ما باید از هر شرایطی که باعث انشقاق میان اصلاح طلبان می‌شود، پرهیز کنیم. افراد لیست امید مستقیما از طرف مردم انتخاب شدند که البته با پشتوانه اصلاح طلبان بود. بنابراین مسأله عبور از روحانی بیشتر فضاسازی رسانه‌ای است. وقتی ورود زودهنگام به موضوع انتخابات ریاست جمهوری اتفاق می ‌افتد، برداشت ما این است که می‌ خواهند مسیر افکار عمومی و به دنبال آن مسیر انتخابات را منحرف کنند. رای هایی که مردم در هفتم اسفند دادند،‌ رای به آرامش بود و نقطه کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری دور دوازدهم، تامین آرامش در کشور است، پس کسانی که نسبت به رای آوری خودشان تردید دارند،‌ تلاش می ‌کنند آرامش را هم در افکار عمومی و هم در فضای رسانه‌ ای بر هم بزنند تا از بر هم زدن آرامش بتوانند برای خودشان امید کاذبی ایجاد کنند. موضوع عبور از روحانی مطلقا بین اصلاح ‌طلبان مطرح نشده است،‌ بلکه این موضوع فضاسازی رقباست. بالاخره رقیبی که در انتخابات 92 رای نیاورده و شکست خورد، همچنین مجموعه کسانی که در سال 94 موفق به ورود به مجلس نشده ‌اند،‌ در جهت تخریب دولت و جریان اصلاحات دست به کار شده‌اند. موضع مجمع روحانیون مبارز،‌ یک موضع اساسی و مبنایی برای مجموعه اصلاح‌ طلبان است و بیانیه این مجمع، نشانه رسایی است که اصلاح طلبان مسیر خود را تحت تاثیر فضای انحرافی رسانه‌ای انتخاب نخواهند کرد و قطعا در مسیر دولت یازدهم حرکت می ‌کنند به این صورت که نقاط مثبت این دولت را تقویت و نقاط ضعف آن را ترمیم می ‌کنند. اصلاح‌طلبان می خواهند دولت در چالش‌های پیش‌رو موفق ترعمل کند. قابل پیش‌بینی بود که هر دولتی که پس از هشت سال حاکمیت احمدی ‌نژاد بر سر کار آید، با  مشکلات زیادی رو به‌ رو خواهد شد. بسیاری در ابتدای کار مطرح می‌ کردند دو دوره از عمر دولت جدید لازم است تا شرایط را به شرایطی که دولت احمدی نژاد از دولت اصلاحات تحویل گرفت، برساند و دوباره سند چشم انداز بیست ساله کشور مبنای کار قرار گیرد. همه می دانیم در دو دولت گذشته کمترین اعتنایی به این سند بالا دستی نشد و عملا با اجرای سیاست های غلط کشور به ریل انحراف کشیده شد. بازگرداندن امور به ریل اصلی زمان زیادی می خواهد.

   ارزیابی شما از عملکرد 3 ساله دولت روحانی چیست؟

من فکر می کنم با توجه به این واقعیت ها، دولت نسبت به عملکردش در سه سال گذشته کارنامه قبولی می گیرد و با توجه به اینکه شرایط پسا برجام در جامعه امید ایجاد کرده که تحولات جدی ایجاد بشود، ‌دولت با موفقیت به دورۀ دوم خواهد رسید. با شرایط پسا‌برجام شرایط بین ‌المللی‌ و اقتصادی ما بهتر شد اما هنوز تحولی که پیش از توافق نامه برجام انتظار می رفت به منصه‌ ظهور نرسیده است. اصلاح طلبان سعی می‌کنند این دولت را در شرایط کنونی یاری کنند که بتواند در یک سال آینده چهرۀ مناسبی که لازم است مردم از او در ذهن داشته باشند تا در سال آینده بار دیگر به آقای روحانی رای دهند را به افکار عمومی نشان دهد، یعنی به دولت کمک کند تا به درستی از دست اندازها و مشکلاتی که طرف مقابل ایجاد می کند، عبور کند.

البته دولت باید بیشترین کمک را از عملکرد خودش بگیرد. در برخی حوزه ها دولت حواسش جمع است و کارش را درست انجام می دهد، اما در برخی مواقع هم دولت جا می ماند مثلا گاهی آمادگی لازم را برای عبور از بحران ها از خود نشان نمی دهد، مثل چالش حقوق‌‌های نامتعارف که یکباره شوکی به بدنه‌ی اجرایی دولت وارد کرد. هرچند چه در بخش خصوصی و چه در بانک‌ها و بیمه‌ها و چه در مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه دولت، هر جا حقوقی ناحق و برخلاف معمول پرداخت شده یا تبعیضی فاحش صورت گرفته، قطعاً باید با آن برخورد شود و تاکنون نیز آنچه در نحوه برخورد با مسائل افشا شده مشاهده شده، حکایت از برخورد لازم از سوی مراجع دولتی دارد. چنانکه معاون اول رئیس جمهوری و نیز شخص رئیس جمهوری به این مسأله وارد شدند و دستورات لازم برای پیگیری مسأله و جلوگیری از ادامه یافتن آن را صادر کردند. اما واقعیت آن است که این مسأله، موضوعی نیست که تنها به دولت یازدهم مربوط باشد. بلکه متأسفانه دولت ‌های قبل هم با آن درگیر بوده‌اند؛ منتها در دولت گذشته هیچگاه گزارش شفافی در این‌باره داده نشد و رسانه ‌هایی نیز که امروز درصدد افشاگری برآمده‌اند، کمتر توجهی به نمونه ‌های مشابه در دولت گذشته نشان داده ‌اند.

نکته قابل تأمل اینکه موضوع حقوق‌ها مستمسکی برای تضعیف دولت و کم ارزش کردن خدمات آن قرار نگیرد. چرا که مواجهه سیاسی و جناحی با چنین موضوعاتی نتیجه مطلوبی برای سیستم سیاسی و مردم نخواهد داشت.

ریشه موضوعی که این روزها در مجلس دهم نیز مورد بحث و پیگیری قرار گرفته است به تبعیض و تفاوتی باز می‌‌گردد که در اثر ماده 50 قانون پنجم توسعه فضای سوء‌ استفاده‌ ها و تبعیض ‌ها را فراهم آورده است. آنچه مسلم است، این قانون هم در مجالس گذشته تدوین شده و هم در دولت گذشته به اجرا درآمده است. همچنین موضوعاتی که از طرف برخی رسانه‌ها مطرح می ‌شود، مربوط به بانک ‌ها و بیمه ‌ها است و به نظام هماهنگ پرداخت ارتباطی نداشته است. لذا قاعدتاً تفاوت پرداخت ‌ها برای مدیران ارشد نباید مستمسکی برای تضعیف دولت و نادیده گرفتن خدماتی که دولت برای مردم انجام داده است باشد. در گام دیگر آنچه از دولت، مجلس و قوه قضائیه در برخورد منطقی و اثربخش با این پدیده توقع می ‌رود آن است که هر سه نهاد به سمت شفافیت بیشتر حرکت کنند. بر این اساس باید هر سه نهاد و به‌ویژه دولت و مجلس به سمت شفاف‌‌سازی بیشتر میزان پرداخت‌ها و گرفتن روزنه‌ های سوء ‌استفاده و تبعیض‌های ناروا در اسناد، مصوبات و مقررات قانونی حرکت کنند. هر چه قوانین از جامعیت بیشتری برخوردار شوند، جلوی سوء‌استفاده‌های احتمالی بیشتر گرفته می‌‌شود. چنین اقدامات پیشگیرانه‌‌ای بی ‌شک به آرامش مردم و شفافیت خدمات دولت منجر خواهد شد. همه آنچه باید در مقابله با این پدیده سرلوحه کار رسانه‌ ها و نهاد‌های مسئول قرار گیرد آن است که از مستمسک قرار گرفتن این موضوعات برای تسویه حساب‌های جناحی جلوگیری شود. زیرا آرامش کشور، گشایش اقتصادی برای آحاد مردم و حل مشکلات معیشتی آنها نباید قربانی این سیاسی‌کاری‌‌ها باشد.

   آیا هدف اصلاح ‌طلبان از تعیین شرط و شروط برای حمایت از روحانی به معنای گرفتن امتیازاتی از وی برای کابینه دولت

دوازدهم است؟

 بحث امتیازات اصلا مطرح نیست، بلکه در انتخابات پیشبرد اهداف، خواسته‌ها و مطالبات مردم مهم است، کسانی که صحبت می کنند و شرط و شروط تعیین می‌کنند صحبت‌هایشان در مسیر خواست و مطالبات مردم است . تعیین شرط و شروط برای حمایت از روحانی در میان اصلاح طلبان به معنای سهم خواهی نیست، هدف اصلاح طلبان پیشبرد امور و کارهای مختلفی است که باید توسط دولت انجام شود.