ناگفته های مرتضوی از ملاقات با فاضل لاریجانی:

مجبور شدم فیلمبرداری کنم

اصولگرایان 15 بهمن 91 را یکشنبه سیاه می دانند همان روزی که احمدی نژاد فیلم فاضل لاریجانی را در مجلس پخش کرد ،حالا سعید مرتضوی در گفت و گو با «موج» می‌گوید مجبور شده است: «قبل از اینکه با بابک زنجانی تفاهم نامه امضا کنیم فردی به نام عبداللهی با اسم مستعار یزدی معاون اقتصادی وزیر اعلام کرد این معامله فرصتی برای کشور است چون از این راه می توانیم پول‌هایی که در معرض تحریم است را وارد کشور کنیم و اجازه ندهیم آمریکا به این پولها دست اندازی کند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
مجبور شدم فیلمبرداری کنم
نوآوران -

 از نظر مقررات بین المللی تشکل‌های کارگری مثل سازمان تامین اجتماعی از تحریم‌ها مصون است.»

   مجلس و قوه قضاییه پاشنه آشیل مرتضوی

البته قبل از امضاء تفاهم نامه، فردی به نام باقری درمنی که تاجر است و با بابک زنجانی آشنا بود، در دفترش قراری می‌گذارد و برای اینکه پول‌های بابک زنجانی از گردونه تحریم رها شود، پیشنهاد تامین اجتماعی را می‌دهد. در آن جلسه از فاضل لاریجانی و سید احمد مرتضوی (پسرعموی سعید مرتضوی) از روستای

«زارچ یزد» دعوت می کند و می‌گوید اگر می‌خواهید شرکت‌های تامین اجتماعی را بگیرید، پاشنه آشیل مرتضوی در دو چیز است یکی در مجلس و قوه قضائیه که حلال مشکلات فاضل لاریجانی است و یکی در خانواده مرتضوی که سید احمد پسرعمویش هستند. در این میان پیش‌پرداخت ۳۵ میلیارد تومانی پیشنهاد می دهند و در هیات مدیره این پول را تصویب می کنند تا به ایشان بدهند. هیات مدیره این شرکت فردی به نام فلاح هروی از مدیران سابق وزارت اطلاعات بود که با بابک زنجانی کار می کرد (فلاح هروی بعدا در پرونده بابک زنجانی به‌عنوان متهم حاضر شد) و از این طریق این مسأله به وزارت اطلاعات درز پیدا‌کرد.

 تفاهم نامه ترکمنچای

مرتضوی ادامه می دهدبعد از یک ماه از این قرار و انجام سریع کارها بابک زنجانی هم مشتاق شد که این کار به سرعت انجام شود. زمانی که زنجانی برای عقد قرارداد سازمان تامین اجتماعی آمد اعلام کردم: من به پولدار بودن شما کار ندارم و حتی در یکی از بندهای پیش‌نویس آوردیم که تا زمانی که این پول داخل کشور نیاید و به ریال تبدیل نشود، وارد حساب تامین اجتماعی نرود و به هر دلیلی نتوانستیم پول را وارد ایران کنیم، آن پول متعلق به زنجانی است و ما هیچ تعهدی در این زمینه نداریم. زنجانی در آن جلسه پشیمان شد و گفت: این تفاهم‌نامه مانند ترکمنچای است. ما هم اعلام کردیم با این شرایط ما هم قبول نداریم وانگار نه انگار اتفاقی افتاده است و زمانی که برای این کار گذاشتیم را در آینده جبران می کنیم . مرتضوی افزود: در این جلسه یک نکته دیگر هم به زنجانی اعلام کردم و گفتم: من دادستان تهران بودم و الان در این سازمان هستم و به هیچ کدام از این مسائل کار ندارم. اما من یکسری مسائل اخروی و اعتقادی در کار دارم. شما یک معامله کلان با سازمان تامین اجتماعی انجام دادی حتی اگر یک ریال یا یک عدد گز به مدیر، رئیس دفتر یا کارمند من در هر کدام از این زیرمجموعه بدهید، در هر مرحله ای باشد، قرارداد را فسخ می کنم. بعد از یک ماه و نیم و بعد از امضاء این تفاهم نامه زارعی رئیس بازرسی ریاست جمهوری با من تماس گرفت و گفت: کار ضروری و مهم پیش آمده است، بیا تا با هم صحبت کنیم. من به دلیل اینکه شنبه‌ها وقت ثابت با رئیس جمهور داشتم اعلام کردم که شنبه از صبح زود برای این کار می‌آیم. روز شنبه رفتم و زارع یک پرونده روی میز گذاشت مبنی بر اینکه گزارشی از وزارت اطلاعات به دست رئیس جمهور رسیده است که شما برای انعقاد این تفاهم نامه ۳۵ میلیارد تومان از طریق بابک زنجانی به فاضل لاریجانی پرداخت کردید. درواقع شما این کار را هدایت و این تفاهم نامه را امضاء کردید. آقای احمدی نژاد بسیار از من ناراحت بود و زارع هم این مسأله را بیان کرد. من در جلسه با احمدی‌نژاد اعلام کردم که به هیچ وجه چنین پولی از طریق ما رد و بدل نشده است و یک ماه و نیم قبل چنین اتفاقی نیفتاده است. حتی گفتم که من برای اولین بار یک روز قبل از امضاء تفاهم نامه فاضل لاریجانی را دیدم و برعکس برادران دیگرش که با آنها رفاقت دیرینه دارم تا به آن روز با ایشان دیداری نداشتم.

  شکایت فاضل لاریجانی

وی گفت: فاضل لاریجانی در آن جلسه معروف با من یک کلمه از اینکه من این را می خواهم و یا حرفی از باج خواهی نزد، فقط از من خواست به عنوان مشاور حقوقی برای بابک زنجانی کار کند. به دلیل ارتباط ما با زنجانی دنبال مشاور شدن بود و در مقابل خدماتی که ارائه می کرد درخواست ویلا در خزرشهر و حقوق مشخص و … را داشت. البته بعد از آن ماجرا (انتشار فیلم در مجلس) فاضل لاریجانی از من شکایت کرد و همه درگیری های من به خاطر ایشان است.

    درخواست رئیس جمهور برای گزارش مکتوب

مرتضوی در ادامه گفت: من به آقای زارع توضیح دادم ماجرا اینطور است و من رفاقتی با ایشان ندارم و زارع اعلام کرد که هر چه سریعتر خود را به رئیس جمهور برسان و در این مورد توضیح بده. در جلسه با آقای احمدی نژاد گفتم که اول توضیحات من را گوش دهید و به ایشان اطمینان خاطر دادم که من هر قراردادی را امضاء نمی کنم و اگر شما قانع نشدید من استعفا می‌دهم. جریان را به طور کامل توضیح دادم و اعلام کردم که همه شاهد هستند که من فقط ایشان را در همین جلسات دیدیم و در جلسه چند روز قبل از من درخواست داشتند که وی را به بابک زنجانی به عنوان مشاور حقوقی معرفی کنم. به ایشان اطمینان خاطر دادم که هیچ گونه سابقه آشنایی و همکاری با فاضل لاریجانی نداشتم و رئیس جمهور محمود احمدی نژاد گفتند همه این اتفاقات را به صورت مکتوب برای من بیاورید. وی توضیح داد: بعد از جلسه تصمیم گرفتم که گزارش مکتوب را ننویسم چون باعث دردسر می‌شود. چند روز بعد از آن جلسه فاضل لاریجانی با من تماس گرفت و گفت: با اتفاق محمدی به دیدن شما می آییم.

    جاسازی موبایل روی میز کار

مرتضوی گفت: من هم کمی فکر کردم که باید شاهد داشته باشم که اگر اتفاقی افتاد گرفتار نشوم. به آقای محمدی گفتم فردا یا ۵ شنبه بیایید که در جواب من گفتند که ما نزدیکیم و درهمین خیابان پایین هستیم. من هم در این مدت کوتاه با عجله با یک موبایل کشویی کوچکی که داشتم روی میز جاسازی کردم و که مبل‌های روبه‌رو را فیلمبرداری کند و ضبط جلسات را پشت تلویزیون پنهان کردم تا صداها ضبط شود. (ناگفته نماند که براساس قانون در صورت بروز فساد یا تخلف من باید مدارکی به مدیر بالاتر از خودم ارائه دهم برای همین اقدام به ضبط صدا و تصویر کردم.)

   درخواست های کتبی را به جای بابک به  احمدی نژاد دادم 

وی تشریح کرد: وقتی فاضل لاریجانی وارد اتاق شد و بعد از احوالپرسی من دکمه ضبط را زدم و اگر دیده باشید فیلم از همان جا که ما کنار هم هستیم شروع می شود. ایشان مطالبی را می خواست بگوید را گفت و من جهت اطمینان به او گفتم همه را به صورت درخواست کتبی می نویسم و هرچیزی که می خواهید را یادداشت می کنم که به بابک زنجانی اعلام کنم. همه درخواست ها را نوشتم اما به جای بابک به رئیس جمهور دادم. رئیس جمهور فیلم را نگاه کردند و با مشاهده قسمت هایی که مربوط به بابک زنجانی است متوجه شدند که خبری از ۳۵ میلیارد نیست و من مبرا شدم و متوجه شدند که پاک پاک بودم و گفتند که اتهامی به شما نیست. در قضیه مجلس من تقصیری نداشتم و فقط در این شرایط من مظلوم واقع شدم و کسی هم از این ماجرا و این اتفاقات در جریان نیست.