روایت « نوآوران» از جلسه غیر علنی زنگنه وزیر نفت در مجلس

جلسه نفتی مجلس به سبک هتل کوبورگ!

همیشه پای نفت در میان است و اما اینبار الگوی جدید قراردادهایش دست به دست به مجلس می رسد، الگویی که برخی آن را نقض استقلال کشور می نامند و اما به تعبیر بیژن نامدار زنگنه، مانع از ویراژهای اقتصادی دلالان نفتی همچون بابک زنجانی می شود.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
جلسه نفتی مجلس به سبک هتل کوبورگ!
نوآوران -

نفیسه عبدالهی-بیست و دومین جلسه علنی مجلس در حالی به موضوع قراردادهای نفتی اختصاص یافت که این جلسه از ابتدا و با تصمیم نمایندگان مجلس غیر علنی برگزار شد.

جلسه غیر علنی دیروز مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد، جلسه ای که تنها یک سخنور نداشت و به گفته یک عضو هیأت رئیسه مجلس قرار بود تا موافقین و مخالفین در مورد الگوی جدیدی از قراردادهای نفتی در این جلسه صحبت کنند.

«هیچ جای قراردادهای نفتی حاکمیت ما را از بین نمی برد» این بخشی از واکنش وزیر نفت به مخالفان مدل جدید قراردادهای نفتی است.

با این وجود برخی چون محمود صادقی عضو فراکسیون امید مخالفت بعضی نمایندگان با الگوی جدید قراردادهای نفتی را سیاسی می داند و برخی هم الگوی جدید قراردادهای نفتی را بدون مجوز مجلس ننگین می‌خوانند. ساعت9 صبح خبرنگاران پارلمانی هم از ابتدای صبح پشت درب های بسته پارلمان رژه می رفتند یکی دوربین به دست و دیگری پشت سیستم‌های کامپیوترهای ایستگاه خبرنگاران و برخی هم از روی بالکن رو به کریدور مجلس، در کمین نماینده ای بودند، بلکه خبری هرچند کوتاه به وی دهند.

البته برخی نمایندگانی هم بودند که برخی مواقع از در اصلی صحن بیرون می زدند و برای چند دقیقه ای در کریدور مجلس به تلفن های خود پاسخ می دادند. ساعت 9:30 صبح؛ «هرچه هست محرمانه است» این پاسخ غلامعلی جعفرزاده ایمن ابادی به خبرنگاری است که روی بالکن جایگاه خبرنگاران ایستاده بود. بالکنی که اصلا شباهتی به بالکن هتل کوبورگ مذاکرات ایران و 1+5 نداشت اما مذاکراتی غیر علنی در مجلس، اما حرفی از نوعی توافق می زد. ساعت 10:40 دقیقه؛ خبرنگاران همچنان مشغول رژه رفتن پشت درب های بسته صحن علنی بودند، یکی می گفت جلسه تا پایان وقت ادامه دارد، یکی دیگر می گفت نه جلسه غیر علنی باید تا ساعت 11 تمام شود و خبرنگار دیگری می گفت به هر حال هرچه هست ، نه این مذاکرات تمدیدی می شود و نه بیانیه ای ختم، تا فیلسوف هست، هر چه هست تعامل است.

اما بالاخره جلسه نفتی مجلس با زنگنه راس ساعت 11 به پایان رسید و پس از آن درب صحن به روی خبرنگاران باز شد.

لاریجانی پس از بازگشایی درب مجلس گفت: در این جلسه وزیر نفت الگوی جدید قراردادهای نفتی را تشریح کرد و هم چنین در این جلسه هم وزیر و هم نمایندگان مطالبی را ارائه دادند که می توان در اینده به کار گرفت.

این در حالی بود که نمایندگان به دور صندلی زنگنه جمع شده بودند و وی نمی توانست از صندلی خود بلند شود، اما بالاخره پس از کش و قوس های فراوان وزیر نفت توانست از روی صندلی خود بلند شود و با دست دادن و روبوسی با برخی از نمایندگان قصد خروج از صحن را داشت که به دلیل تلاوت قرآن کردیم در گوشه ای از مجلس ایستاد تا پس  از تلاوت قرآن صحن را ترک کند. 

        سؤال اول مجلس دهمی ها

اما این پایان حواشی جلسه علنی روز گذشته مجلس نبود و پس از آن نخستین سؤال مجلس دهمی ها از وزرای دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت. نخستین سؤال مجلس دهمی ها را هاجر چنارانی از وزیر علوم پرسید، سؤالی که از زمان در دستور قرار گرفتنش تا پاسخ آن ، زمان زیادی طول نکشید.

فرهادی که بلافاصله و پس از خروج زنگنه بر جایگاه ناطقان جلسه قرار گرفت، به سرعت قصد پاسخگویی به سؤال چنارانی را داشت که وی در واکنش به اظهارات فرهادی در حالتی که تریبونش را با فاصله ای کوتاه از دهانش قرار داده بود و صحبت های خود را به نوعی فریادوار بیان می کرد، تا اینکه جلسه سؤال به اتمام رسید.

         نماینده ای که کشت تا قانع شد

پزشکیان که در پایان اظهارات نماینده سؤال کننده به دنبال این بود که آیا چنارانی قانع شده است و یا خیر پی در پی از هاجر چنارانی می پرسید خانم چنارانی ما الان چه کار کنیم؟ آیا شما قانع شدید؟

اما چنارانی که هنوز توضیحات وزیر را قانع کننده نمی دید اینبار به خود پزشکیان گلایه کرد و گفت: آقای پزشکیان همه صحبت های بنده را شنیدند الا وزیر علوم! اصلا مگر این جلسه، جلسه سؤال از وزیر نیست! چرا دورو ور وی شلوغ است!

کش و قوس درباره قانع و عدم قانع شدن چنارانی در صحن به همین راحتی ها نبود و وی چند دقیقه فکر می کرد، چند لحظه حرف می زد و مجددا از وزیر می خواست قولی در رابطه با سؤالش به وی بدهد تا اینکه برخی از نمایندگان هم به دور وی جمع شدند و برخی نکاتی را به وی گوشزد کردند.

        قول خاموش

در همین حین فرهادی هم که می خواست به سرعت در جایگاه ناطقان جلسه قولی به چنارانی بدهد در ابتدای اظهاراتش با تریبون خاموش جایگاه ناطقان روبه رو شد، تا اینکه هیأت رئیسه تریبونش را روشن کرد و وی قول داد به مطالبات مردمی نماینده نیشابور رسیدگی کند.

سرانجام فرهادی که از جلسه جان سالم به در برده بود پس از روبوسی با برخی از نمایندگان در هنگام خروج از مجلس دستی برای پزشکیان و سایر اعضای هیأت رئیسه تکان داد و سپس صحن را ترک کرد تا بدین ترتیب حواشی جلسه علنی روز گذشته بهارستان به پایان رسید.

         نعمتی: قراردادهای نفتی اصلاح می شود

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در گفت و گو با نوآوران در پاسخ به این سؤال که آیا طرحی مبنی بر اینکه اختیار قراردادها از دولت به مجلس واگذار شود در خانه ملت مطرح است، گفت: آقای زنگنه درباره این موضوع صحبت کردند و باید توجه داشت دولت مجری قانون است، امروز اجرای بند 3 و 7 از اختیارات وزارت نفت مطرح است که بر اساس قانون این وزارتخانه‌ها باید پیشنهاد چارچوب قراردادها را به دولت ارائه بدهد تا دولت بر مبنای پیشنهاد مذکور کار را ادامه دهد البته ممکن است طرح های مختلفی مطرح شود که نحوه تبدیل به قانون شدن آنها مشخص است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص تکلیف قراردادهای نوشته شده، افزود: قراردادها بر اساس قانون انجام می شود و مشکل خاصی در این رابطه وجود ندارد. وی خاطر نشان کرد: با توجه به برگزاری نشست‌های متعدد با ریاست دکتر لاریجانی در طول هفته جاری تشکیل شده بود موارد جمع‌بندی شده و ان شاءالله برای اصلاح به دولت ارجاع خواهد شد و امیداریم در جلسه فردای دولت مد نظر قرار بگیرد و نظر تطبیق مصوبات بر اصلاح موارد بیان شده بوده است.

        خضری: برتری قراردادهای نفتی نسبت به قراردادهای پیشین

 رسول خضری نماینده مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس برای بررسی قراردادهای نفتی، گفت: طبق اظهارات وزیر نفت قراردادهای جدید نفتی بر اساس منافع ملی تنظیم شده و نسبت به قراردادهای پیشین برتری دارند.

وی ادامه داد: طبق گزارشات ارائه شده از وزیر نفت در جلسه غیر علنی از سال 74 قرارادادهای نفتی برای اکتشافاف و توسعه و بهره‌داری به صورت بیع‌ متقابل بود و این مراحل پیوستگی نداشت و طرف قرارداد می‌توانست کار را در هر مرحله رها کند اما در شهریور 94 دولت مصوب کرد که در این قراردادها هر سه مرحله باید به صورت پیوسته انجام شود و این یکی از ویژگی‌های قراردادهای نفتی جدید است که آقای زنگنه از آن دفاع کرد.

          قمی: زنگنه توضیحات مبسوط و مبنایی ارائه کرد

محمد قمی  نماینده مردم پاکدشت نیز در این رابطه گفت :‌ آقای زنگنه در جلسه غیر علنی توضیحات مبسوط و مبنایی راجع به اصل قراردادها و تاریخچه آن ارائه کرد و گفت که با توجه به این که برای بهره‌‌برداری از میادین مشترک باید مبالغ زیادی پرداخت شود، این منابع وجود ندارد؛ لذا نیازمند تکنولوژی و سرمایه گذاری جدید در این حوزه هستیم .

 وی افزود:‌ وزیر نفت همچنین گفت که سه نوع قرارداد نفتی در دنیا مرسوم است که ما نیز از همین قراردادها استفاده کرده‌ایم.

قمی همچنین بیان کرد:‌ پس از صحبت‌های آقای وزیر نماینده‌مرکز پژوهش های مجلس در مورد گزارش این مرکز در خصوص قراردادهای نفتی توضیحاتی ارائه کرد و آقای حسنوند رئیس کمیسیون انرژی با دکتر اسماعیلی مسئول تطبیق نیز اظهارات خود را در مورد قراردادهای نفتی مطرح کردند.

        حسین زاده: توضیحات زنگنه قاع کننده بود

عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید درباره جلسه غیر‌علنی نمایندگان با وزیر نفت و هجمه منتقدان به قراردادهای جدید نفتی اظهار کرد: این روزها اکثر انتقادات رنگ سیاسی و انتخاباتی به خود گرفته است چون انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و بیشتر این شائبه را به ذهن می‌ساند.

نماینده مردم اشنویه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر نقد و تحلیلی داریم باید مستدل و بر اساس آمار و ارقام و مطالعات تطبیقی ارائه شود تا هم ذهن جامعه پذیرای این انتقادات باشد و هم اینکه بتوانیم از آن یک خروجی برای کشور و مردم داشته باشیم.

وی افزود: در هر حال من احساس می‌کنم این روزها انتقادات بیش از آنکه واقع بینانه باشد رنگ انتخاباتی دارد.