ابوالقاسم رئوفیان درباره مشی و نفس حملات مخالفان دولت به «نوآوران» گفت:

دولت توان خود را صرف مخالفان غیرمنطقی‌اش نکند

ابوالقاسم رئوفیان، دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین معتقد است دولت باید برای ماندگاری اش به حل مشکلات زیر بنایی کشور بیاندیشد و خود را با تندروها درگیر نکند،او معتقد است روحانی نباید اصطکاک سیاسی را افزایش دهد.

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۱
دولت توان خود را صرف مخالفان غیرمنطقی‌اش نکند
نوآوران -

  حملات دامنه‌دار به دولت از همان ابتدا و نیز هر چه از عمر دولت می‌گذرد، شیب تندتری به خود می‌گیرد؛ این حملات را چگونه ارزیابی می‌کنید و نظر شما در این مورد چیست؟

معمولاً در سال آخر یک دوره چهار ساله، صرف‌نظر از اینکه دولت با چه گرایشی قوه اجرایی را بر عهده گرفته است، مخالفان شروع به انتقاد و حمله می‌کنند و از سوی دیگر نیز به نقاط ضعف و بزرگنمایی بخشی از ناکامی‌های دولت می‌پردازند. حالا اگر اصول‌گرایان بر سر کار باشند، نوعاً اصلاح‌طلبان انحصارگرا چنین روشی را در پیش می‌گیرند و چنانچه دولت اصلاح‌طلب سر کار باشد، اصول‌گرایان اقتدارگرا چنین روشی را اعمال می‌کنند. این روش، روش نادرست و مذمونی است. واقعاً چرا باید در موضع مخالفت با دولت، آرایش حمله را در دستور کار قرار داد، آن هم در شرایطی که دولت در سال آخر اولین دوره خود قرار دارد که طبیعتاً نیاز به آرامش بیشتری دارد. نیروهای سیاسی به جای اینکه همه توان و نیروی خود را صرف رفع و برطرف کردن مشکلات کشور کنند، در صدد بر هم زدن فضای کشور هستند، آن هم با استفاده از تهمت و هجوم‌های ناروا. ادامه این وضعیت با چنین شرایطی قطعاً به ضرر کشور و دود آن به چشم مردم خواهد رفت. لذا این روزها هم شاهد آن هستیم که مخالفان دولت تیغشان تیزتر شده و بنیه تهاجمی آنها بیشتر از گذشته شده است. در این شرایط که دولت باید در صدد پاسخگویی به مطالبات مردم باشد، برعکس باید توان خود را در مسیر پاسخگویی و خنثی‌سازی حملات مخالفان بگذارد و ادامه این وضعیت موجب می‌شود که دولت از مسیر اصلی خود خارج شود. قطعاً این شرایط به ضرر نظام، کشور و مردم خواهد بود. دولت نباید بیشتر زمان خود را در جهت برخورد با این تهاجمات بگذارد، به گونه‌ای که به فرع بپردازد و از اصل باز بماند. دلیل آن هم روشن است؛ هر دقیقه و هر ساعت و هر زمان مخالفت‌ها نه تنها کم نمی‌شود، بلکه سیر صعودی نیز به خود می‌گیرد. این مسیر و این استراتژی برای دولت زیان بسیاری به دنبال خواهد داشت. مشی و روشی که مخالفان در پیش گرفته‌اند، به اندازه‌ای مشهود و عیان است که مردم می‌توانند به درستی فضای پیش آمده را تحلیل کنند و سره را ناسره تشخیص دهند. البته ناگفته نماند؛ اینکه دولت از خود دفاع می‌کند، این امر لازمه دولتداری است و چاره‌ای جز این نیست که دولت به بخشی از حملاتی که به ناحق صورت می‌گیرد، پاسخ دهد تا شائبه این در اذهان عمومی به وجود نیاید که دولت عرصه را به مخالفانش باخته است. اتفاقاً اکنون که هفته دولت است؛ دولتمردان می‌توانند این فرصت را مناسب بدانند و با ارائه روش‌های منطقی، گزارشی نیز از عملکرد خود به صورتی مثبت ارائه دهند تا هم وجهه خود را منطقی نشان‌دهند و هم پاسخ درخور توجهی هم به مخالفان‌شان داده‌باشند. هیأت دولت باید برای مردم روشن کند که بخشی از مطالبات آنها در فاصله زمانی کوتاه قابل حل نیست، این مسأله را باید برای مردم مشخص کند؛ همان مسیری که معبر مخالفان دولت نیز هست.

  چرا با وجود اینکه شخص روحانی اهل ستیز، قانون‌گریزی، تندروی و دهن‌کجی و امثالهم نیست و همچنین مشی اعتدالی و ملایمی هم در انتخاب وزراء، سیاست‌ورزی و عملگرایی‌اش دارد، اینگونه بی‌محابا به او و دولتش حمله صورت می‌گیرد، علت را در کجا می‌بینید؟

البته مخالفان را نمی‌توان در یک ردیف قرار داد و برداشت یا ارزیابی واحدی از آنان داشت؛ برخی مخالفت‌ها نه از باب غرض‌ورزی با دولت و بزرگنمایی ایرادهای دولت و نه از روی تخریب، تضعیف و زمین‌گیر کردن دولت، اینگونه نیست؛ بلکه برداشتشان از عملکرد دولت این است که در برخی موضوعات نتوانسته‌اند یا خوب مدیریت نشده است. به رغم اینکه تدبیر شده، اما حسن تدبیر نبوده است یا به رغم اینکه دولت خواسته مشکلی را حل کند، اما به دلایلی توانایی آن را در آن مقطع زمانی نداشته است. لذا مخالفتشان از این منظر که در واقع به هر حال به آن قسمت‌هایی که توفیقی به رغم تلاش‌ها حاصل نشده اشاره می‌کنند و اینها مانع حرکت نخواهند شد و دولت هم با این مخالفت‌ها که چاشنی آن انتقادات سازنده است، مشکلی نخواهد داشت و از آن استقبال نیز خواهد کرد. چنان که چنین نیز بوده و دولت در مواردی به مدح منتقدان خود پرداخته است. اما بخشی مخالفتشان از ابتدا بر سر این بوده که چرا اصلاً روحانی رئیس جمهور شده است؟ چرا دولت یازدهم با این سازوکار سرکار آمده است؟ در واقع مشکل آنها شخص روحانی و رویکرد دولت است. اینها را نمی‌توان کاری کرد تنها باید در مقابل آنها نسبت به تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، به نوعی برخورد کرد که اصطکاک رو به فزونی نگیرد. چنانکه فضای درگیری به وجود آید دولت نیز لاجرم درگیر چنین فضایی خواهد شد، فضایی که اتفاقاً مخالفان دولت به دنبال آن هستند. دولت در چنین شرایطی باید نیرو و توان خود را در مقابل مخالفان غیرمنطقی خود تحلیل نبرد. البته من معتقدم که بنیه دفاعی دولت ضعیف است؛ تقویت بنیه دفاعی هم به این برمی‌گردد که با یک ساماندهی بهتر، با حسن تدبیر در امور، با سپردن مسئولیت‌ها به دست نیروهای توانمند و کارآمد، حاکم بودن شایسته‌سالاری، مسأله نظارت در اداره امور در وزارتخانه‌ها، اداره‌ها اینکه ارباب رجوع مراجعه می‌کند اینها را به عنوان یک زنجیره تسریع در روند امور کشور در نظر بگیرد. از طرفی دولت باید روحیه انتقادپذیری خود را بالا ببرد.

   در حوزه رسانه‌ها چطور؟ دولت چگونه توانسته در حوزه رسانه‌ای به عنوان یک ابزار دفاعی از آن بهره ببرد؟

نکته‌ای که در اینجا می‌توان به آن اشاره کرد این است که رسانه‌ها این مأموریت را دارند که نقاط و ضعف دولت را مطرح کنند، به گونه‌ای که مطرح کردن عملکرد دولت با اغماض نباشد، بلکه منطقی دستاوردهای دولت را مورد بررسی قرار دهند. برای مثال برخی رسانه‌ها در امر برجام سیاه‌نمایی کردند و برخی دیگر از این رسانه‌ها بزرگنمایی کردند. در پاسخ به این پرسش شما باید بگویم که دولت در حوزه رسانه‌ای ضعیف عمل کرده است.

   نظر شما در مورد اثرگذاری یا تأثیرگذاری مخالفان بر روی مناسبات دولت چیست، فکر می‌کنید مخالفان این توانایی را دارند که با اتخاذ چنین روش‌هایی از ظرفیت و پایگاه اجتماعی دولت بکاهند؟

به هر حال انتقادها را اگر روحانی به درستی بربتابد و انتقادهای مشفقانه را با انگیزه اصلاح ‌امور در نظر بگیرد و از آن به عنوان یک فرصت استفاده کند، اتفاقاً نه تنها این انتقادها نمی‌تواند از پایگاه اجتماعی روحانی بکاهد، بلکه به تقویت آن نیز یاری خواهند رساند و به محبوبیت رئیس جمهوری کمک خواهد کرد و در ادامه از پشتوانه قوی‌تری در جامعه برخوردار خواهد شد. این مسئله به نحوه بهره‌برداری دولت از این انتقادها دارد. معتقدم که هر چه به پایان ریاست‌جمهوری روحانی در چهارساله اول نزدیک می‌شویم حجم انتقادها و حمله‌ها از او روبه فزونی خواهد رفت. روحانی می‌تواند با اتخاذ رویکردهای مثبت در دستاوردهای به‌حق خود، از این حمله‌ها به سلامت عبور کند.

    نظر شما در مورد سخنان رئیس‌جمهور نسبت به عقب‌نشینی وزیر ارشاد خود و همچنین انتقاد از سخنان امامت جمعه مشهد در ماجرای برگزاری کنسرت‌ها در این شهر چیست؟

من با سخنان روحانی کاملاً موافقم.