انتقاد صریح روحانی از لغو کنسرت‌ها

هیچ وزیری حق عقب نشینی ندارد

حسن روحانی، از لغو کنسرت‌های موسیقی انتقاد کرده و گفته وزیر ارشاد نباید در مقابل فشارها «کوتاه» بیاید. اشاره روحانی به لغو کنسرت‌ها در مشهد به دلیل اعتراض امام جمعه این شهر است. علی جنتی وزیر ارشاد ایران گفته بود برای «احترام به نظر» احمد علم‌الهدی از ادامه اجرای برنامه‌های موسیقی صرف‌نظر می‌کند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
هیچ وزیری حق عقب نشینی ندارد
نوآوران -

روحانی دیروز در حاشیه مراسم روز پزشک گفت: «ما مجلس شورای اسلامی داریم، هر کسی صبح بلند شد و یک تریبونی یافت که نمی‌‌تواند قانونگذاری کند. وزیر ما هم نباید تبعیت کند و باید تابع قانون باشد.» بعد از تصمیم وزارت ارشاد برای همراهی با نظر اعتراضی امام جمعه مشهد و لغو کنسرت‌های موسیقی در آن شهر در فضای عمومی انتقادهای زیادی از دولت آقای روحانی مطرح شد. این اولین‌بار است که بعد از لغو خبرساز کنسرت‌ها رئیس‌جمهوری به تصمیم وزیرش واکنش نشان می‌‌دهد. لغو کنسرت‌های موسیقی در شهرهای مختلف، داستانی دنباله‌دار است که این روزها صدای مقامات بلند پایه کشوری را هم درآورده است. طبق قانون برگزاری کنسرت‌ا و صدور مجوز برای آن به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما مثل این که لغو برگزاری آن به عهده برخی افراد و یا بعضی گروه‌های فشار است. انتقاد رئیس جمهور هم همین نکته است که باید قانون درست اجرا شود و کسی حق ندارد جز متولی قانون‌گذاری برای خودش دستور داده و قانون تشریح کند.

آنچه اکنون با عناوینی چون «موج لغو کنسرت‌ها» خوانده می‌شود، پدیده‌ای است که عمدتاً از سال‌های پایانی دهه 80 به چشم می‌خورد.

  علم الهدی: اگر کنسرت می‌خواهید جای دیگری زندگی کنید

گفته بود اگر کنسرت می‌خواهید جای دیگری زندگی کنید « ما باید بدانیم که در شهر امام رضا(ع) زندگی می‌کنیم، در شهر امام رضا(ع) نمی‌شود کنسرت برگزار کرد و دیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسئولان کوته ‌فکر چانه ‌زنی کرد. شما اگر کنسرت می‌خواهی جای دیگری زندگی کن، چرا باید یک شهر زیارتی را انتخاب کنید؟» این جمله علم الهدی با واکنش جدی روبرو شد مهمترین آن از سوی علی مطهری بود او می گوید مگر مملکت فدرالی است که هر جایی برای خودش تصمیم بگیرد .

اما علم الهدی جواب می دهد: «هر روز کمپین جدیدی برای کنسرت راه می‌اندازند، این‌ها اردوکشی در مقابل امام رضا(ع) است، در یک جلسه باید تکلیف این شهر مشخص شود و همه مدیران و ساکنان بدانند این شهر آن‌قدر دلداده و عاشق دارد که نمی‌گذارند شما در برنامه‌ریزی و عیاشی آزاد باشید.» موضوع لغو کنسرت‌ها اگرچه اتفاقی فراگیر درکشور است اما به نظر می‌رسد که نام برخی خطه‌ها با بسامد بیشتری تکرار می‌شود. در این میان خطه خراسان و خصوصاً خراسان رضوی پیشتاز است. چند روزی از لغو کنسرت شهر مقدس مشهد می‌گذرد.

  روحانی: اگر قانون زیر پا رود سنگ روی سنگ بند نمی ‌شود 

حسن روحانی معتقد است: یک جا می ‌خواهد کنسرتی برگزار شود مجلس قانون گذاری شکل می‌گیرد در حالی که ما مجلس شورای اسلامی داریم و هرکسی که صبح بیدار می‌ شود و یک تریبون پیدا می‌ کند نمی‌تواند قانون گذاری کند، و وزیر نیز نباید  تبعیت کند چرا که وزیر باید تابع قانون باشد.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه از نظر من هیچ وزیری دربرابر هیچ فشاری نباید کوتاه آید و عقب نشینی کند، افزود: اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه بی قانونی خوب نیست و بی قانونی به نام دین و دلسوزی بدتر است، گفت: افتخار ما این است که کشورمان کشور قانون است و امام (ره) بارها بر اینکه حکومت اسلام و جمهوری اسلامی حکومت قانون است تاکید کردند چرا که اگر قانون زیر پا رود سنگ‌روی سنگ بند نمی ‌شود.

روحانی با بیان اینکه نقدهای غیر منصفانه علیه دولت را تحمل  و کم‌کم به آنها عادت کرده‌ایم خاطر نشان کرد: شرایط طوری شده است که وقتی یک روز حرف بدی در رسانه‌ها نوشته نمی‌شود تعجب می‌کنیم که گویا به مرخصی رفته‌اند. روحانی گفت: اگر قرار است قانونی وضع شود باید از طریق مجلس اقدام شود و مراحل خود را در شورای نگهبان طی کند و در نهایت رئیس جمهور آن را ابلاغ کند تا عملی شود.

  وقتی باز هم روحانی سانسور شد  قبل تر از این عادت داشتیم به سانسور  

فیلم‌ها و سریال‌های خارجی که از رسانه ملی پخش می‌شد که البته برای حفظ اخلاق و عفت عمومی در جامعه جمهوری اسلامی ایران امری کاملا ضروری به نظر می‌رسد. اما مثل این که این روزها سانسور کردن شخص دوم کشور هم امری عادی به نظر می‌رسد. شبکه خبردیروز و البته برای چندمین بار پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید سخنان رئیس جمهور را در حین سخنرانی زنده قطع کرد. در حین سخنرانی روحانی ودقیقا زمانی که حرف های حسن روحانی به انتقاد از دولت دهم رسید به یک باره پخش آن از رسانه ملی قطع شد.جایی که حسن روحانی می‌گوید: من بلد نیستم قطعنامه ها را پاره کنم.گویا مدیریت شبکه خبر صلاح نمی داند کسی از دولت احمدی‌نژاد و طرفدارانش انتقاد کند. رسانه ملی که همیشه سنگ بی طرفی را به سینه زده است و ادعا می‌کند جناحی برخورد نمی‌کند در این سال ها نشان داده است که کاملا و حتی در برخی موارد با قصد و غرض باب میل برخی رفتار می‌کند.

کافی‌است به همین چند ماه پیش بازگردیم پخش جلسات بررسی برجام به نوعی یکی از فجایع رسانه‌ای محسوب می‌شد که در نهایت هم صدای تمامی مخالفان و موافقان برجام را درآورد.

  انصاری: قانون برای همه یکسان است

این در حالی‌است که مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور با تکیه بر بندهایی از قانون در واکنش به لغو برگزاری کنسرت‌ها گفت: اگر کنسرتی مجوز قانونی دریافت کند هیچ شخص و شخصیتی در کشور حق ندارد اجرای این کنسرت را لغو کند چرا که این مسأله به هرج و مرج اجتماعی منجر می‌شود. اگر افرادی در کشور درباره برگزاری کنسرت‌ها و موسیقی نظر فقهی دارند باید بدانند در کشور ما قانون حاکم است.

وی افزود: وقتی قانونی از تصویب مجلس می‌گذرد و شورای نگهبان نیز آن را تأیید می‌کند یعنی با شرع تضاد ندارد. پس در اینجا دیگر نظر و فتوای شخصی افراد در موضوعات اجتماعی محلی از اعراب ندارد بلکه قانون حاکم است و در قانون نیز حتما نظر فقه و شرع رعایت شده است وگرنه تبدیل به قانون نمی ‌شد. معاون حقوقی رئیس‌جمهوری رفتارهای سلیقه‌ ای و خلاف قانون را فسادآور خواند و گفت: کشور ایران سرزمینی به هم پیوسته و منسجم است. قانون برای همه شهر ها و استان‌ها و همه شهروندانش باید یکسان اجرا شود. قوانین کشور ما باید بدون استثنا و تبعیض در تمام کشور اجرا شود، چرا که ما ایالت‌های مستقل از یکدیگر نداریم.

  صالحی امیری: کسی حق ندارد در هر گوشه‌ کشور قانون محلی وضع کند

در همین راستا سید رضا صالحی‌امیری مشاور رئیس جمهور هم به طور تلویحی از عدم برگزاری کنسرت در خراسان رضوی انتقاد کرد.

رئیس کتابخانه ملی ، اظهار کرد: منهای اینکه کنسرت چگونه برگزار می شود، یک بحث مبنایی وجود دارد؛ یک نظام یک دولت و یک قانون در کشور حاکم است و کسی نباید و چنین حقی ندارد که در هر گوشه از کشور برای خودش قانون محلی وضع کند. وی افزود: در آن صورت ما با یک اغتشاش و هرج و مرج فرهنگی مواجه می شویم. آن وقت تصویر نظام در بیرون خراب می شود و در داخل نیز ناکارامد نشان داده می شود.

 صالحی امیری خاطرنشان کرد: مهمترین وجه یک نظام در افکار عمومی انسجام آن است، اما اگر قرار است افرادی خارج از این نظام سیاسی بخواهند خودشان را محق بدانند و تصمیم بگیرند، هرج و مرج فرهنگی به‌وجود می آید که در نهایت به زبان امنیت ملی است. این در حالی است که وزیر ارشاد در روزهای گذشته از حرف‌های امام‌جمعه مشهد تبعیت کرده و با قانونی خواندن برگزاری کنسرت ها در سراسر کشورها گفته است: با توجه به مزین بودن شهر مشهد به مرقد مطهر

امام رضا (ع)، اجرای کنسرت ها در این شهر مخالفانی از جمله نماینده محترم ولی فقیه در خراسان رضوی را داشت که ما به نظر ایشان احترام گذاشته و با اینکه این کنسرت‌ها مشکل خاصی نداشت اما از ادامه اجرای آنها در این شهر صرف‌ظر کردیم. بعد از این موضع گیری امامان جمعه برخی شهرها از جمله شیراز، سیرجان و رامسر هم خواستار لغو کنسرت‌ها در شهرهای خود شدند.