لاریجانی خبر از عدم امکان پیگیری طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید داد

گزارشی که زیرفشار شهید شد

می‌گفتند اگر پرونده را بخوانیم مردم دچار شوک می شوند حالا خبر می رسد رسیدگی به پرونده فساد در بنیاد شهید کنار گذاشته خواهد شد و رسیدگی و محاکمه متخلفان به یک آرزوی محال تبدیل خواهد شد.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
گزارشی که زیرفشار شهید شد
نوآوران -

از روزی که نمایندگان مجلس نهم سرنخ تخلفات بنیاد شهید را دست گرفتند تا به امروز بیش از دو سال گذشته است. سرنخی که در پیچ و خم کمیسیون، نماینده‌ها و مسئولان بنیاد شهید، به یک کلاف سردرگم تبدیل شد تا جایی که دیگر نشانی از رد اصلی‌ تخلفات گسترده بنیاد شهید وجود ندارد. اینکه دولت گذشته بر صدها میلیارددلار درآمد نفتی ایران در هشت‌سال پیش نظارت نداشته، به کنار،کنار گذاشتن این پرونده می تواند خیلی ها را نا امید کند آنهایی که فکر می‌کردند وقت محاکمه مفسدین و متخلفین

 نزدیک است.

علی لاریجانی، از عدم پیگیری تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس دهم صحبت کرده و معتقد است از آنجا که تحقیق و تفحص‌ از بنیاد شهید مربوط به مجلس قبل است، در این مجلس، مجدداً قابل ارائه و پیگیری نیست و با توجه به اینکه این تحقیق و تفحص‌ کار و هزینه بسیاری به همراه داشته، اگر دوباره به جریان بیفتد، خرج چند صدمیلیونی بر دوش مجلس می‌گذارد و به همین دلیل است که ما در پذیرش آن تعلل می ‌کنیم. وی در دیدار اعضای فراکسیون شاهد با تاکید بر ظرفیت نظارتی ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی مجلس و امکان استفاده از این ظرفیت به‌جای تحقیق‌وتفحص که هزینه بسیاری برای مجلس به همراه دارد، خاطرنشان کرد: تحقیق و تفحص در مجلس قبل با چند صد میلیون خرج انجام شد و بعد رفت در کمیسیون ماند و اصلا متوجه نشدیم چه شد! البته ظاهراً به نکاتی هم رسیده بودند اما باتوجه به اینکه تحقیق و تفحص قابل انتقال به مجلس فعلی نیست، از طرفی هم خرج زیادی برای آن شده، راه بهتر برای ادامه کار این است که تحقیق و تفحص را از طریق ماده ۲۳۶ دنبال کنید.

تصمیم‌ های خلاف قانون رئیس بنیاد، مسدود کردن پرونده ایثارگران، بی‌عدالتی در نظام پرداخت ایثارگران برداشت خلاف قانون از حساب‌های ایثارگران و سپس بازگرداندن آن پس از چند‌ماه به حساب ‌ها همچون واریز حقوق جامعه هدف به بانک دی و باقی ماندن آن در حساب بانک، فروش بی‌ضابطه برخی اماکن، در کنار تخلف‌‌هایی مثل فروش ساختمان‌های متعلق به بنیاد و شفاف نبودن شیوه هزینه آنها، فقدان شفافیت جریان مالی در مراکز تحت پوشش بنیاد مانند بیمارستان خاتم و همچنین افزایش میزان شکایات از بنیاد شهید از جمله محورهایی بودند که سیگنال‌ های لزوم شروع تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را به مجلس ارسال کردند. نزدیک به یک سال از شروع تحقیق و تفحص‌ مجلس گذشته بود که خبر گستردگی تخلف در بنیاد شهید به گوش رسید تا جایی که غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، موارد به دست آمده از تفحص را چنان «تلخ و گزنده» دانست که ارائه این گزارش در بسته ‌ای محرمانه به دستگاه قضاء را راهی برای ضربه ندیدن ایثارگران عنوان کرد.

 «کشف اختلاس ۱۵‌میلیارد تومانی و حیف ‌و میل بیش از ۱۷۰‌ میلیارد تومان از دارایی ‌های بانک دی در صرافی ‌ها» از جمله نکات دیگری بودند که رئیس کمیته تفحص از آن پرده برداشت و  از دستگیری تعدادی از عاملان این تخلف و همچنین فرار چند تن دیگر به خارج از کشور خبر داد.

  وعده های بی سرانجام برای قرائت گزارش

 مستندات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، روندی طولانی را طی کرد تا اینکه سرانجام در آخرین روزهای سال 93 بود که امیر خجسته به عنوان رئیس کمیته تفحص از قرائت گزارش در صحن علنی مجلس خبر داد، خبری که با وجود اعلام چندین باره ‌اش در بازه‌ های زمانی متفاوت، هرگز جامه عمل نپوشید و باعث شد گره‌‌های کور این کلاف هزار گره، محکم تر شود.  داستان تا جایی پیش رفت که سرانجام کاسه صبر خجسته لبریز شد و او در جلسه علنی سوم آذر 94 که برای نطقش پشت تریبون مجلس رفته بود، زبان به گلایه گشود و از این موضوع که هنوز پس از گذشت دو سال از تحقیق و تفحص و با وجود وعده کمیسیون اجتماعی برای تصویب گزارش این کمیته در تاریخ 24 آبان 94، این گزارش همچنان در کمیسیون تصویب نشده است تا به مرحله قرائت در صحن علنی مجلس برسد،

 انتقاد کرد. خجسته در نطق تند و تیز خود به تخلفات 1300 صفحه‌ای بنیاد شهید اشاره کرد و  با ارائه این گزارش به هیات رئیسه مجلس، ادامه مسیر را به اعضای هیات رئیسه مجلس سپرد و گفت که «چرا باید تعلل کنیم و به نحوی حرکت کنیم که از بیرون بگویند قدرت مجلس چه شد؟! آیا اتفاقات بیمه دی و سازمان اقتصادی کوثر و صرافی بانک دی که صدها میلیارد تومان از آن برگردانده شد، مستندات ندارد و حب و بغض است؟ آیا دست سلطانِ شکر در شرکت اقتصادی سبحان مستندات ندارد؟ فشارهای سنگین سیاسی و تطمیع و تهدیدها را تحمل کردیم و امروز مردم انتظار قرائت گزارش را دارند؛ چرا گزارش قرائت نمی‌شود؟» اما این نطق خجسته نیز نتوانست در مانعِ آهنین قرائت نکردن گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید رسوخ کند و کورسوی امیدی برای  ایثاگران باشد. 

     گزارش تفحصی که زیرفشار سیاسی شهید شد!

از یک ‌سو بیش از سه‌ سال از آغاز بررسی پرونده این تحقیق ‌وتفحص که مربوط به دوران مدیریت مسعود زریبافان در بنیاد شهید در دولت دوم احمدی‌نژاد است، می ‌گذرد و از دیگرسو با پایان عمر مجلس نهم پرونده بنیاد شهید همچنان بلاتکلیف ماند. درحالی که مشکلاتی همچون عدم حضور برخی از نمایندگان در جلسه‌‌های کمیته تحقیق‌ و تفحص و متعاقباً‌ عدم تصویب این گزارش در کمیسیون اجتماعی که به روشنی به دلیل همان فشارهای سیاسی بیرون مجلس صورت‌ گرفته، مهمترین دلیل عدم قرائت آن در صحن علنی بوده‌ است. فارغ از تخلف ‌های گسترده ‌ای که در بنیاد شهید صورت گرفته و در پرونده تفحص آن بازتاب یافته، تعدادی از شرکت‌ ها و موسسه‌ های مالی و اعتباری با تحت فشار قرار دادن هیات ‌رئیسه مجلس، از سویی مانع از حضور نمایندگان در جلسه‌‌های کمیته تفحص شدند و از دیگرسو قرائت گزارش آن ‌را تا آنجا به تعویق انداختند که دیگر عملاً امکان قرائتش نه در مجلس نهم و نه در رسانه‌‌ها وجود ندارد.

   هزینه برای هیچ ...

فارغ از بحث اصلی این پرونده که همان عدم قرائت گزارش تفحص است،‌ نکته مهمی که این مدت کمتر مورد توجه قرار گرفته،‌ میزان هزینه‌ای است که از بیت‌المال برای انجام این تحقیق ‌و تفحص انجام گرفته و باتوجه به بی‌ نتیجه ماندن آن،‌ عملاً‌ هدر رفته است. تفحصی که با ملاک قرار دادن پرونده ‌های مشابه در مجلس نهم می‌‌توان حدس زد حدود یک میلیارد تومان برای مجلس آب خورده و مهم‌تر این‌ که تخلف به‌ علاوه تخلف‌ های چند شرکت و موسسه مالی در جریان بررسی پرونده در مجلس همچنان به ‌نحوی دیگر ادامه یافته‌است.

  صادقی: پیشنهاد لاریجانی برا خروج تحقیق و تفحص بنیاد شهید از بن بست

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس در گفت و گو با «نوآوران» با اشاره به صحبت های لاریجانی در رابطه با سرانجام پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، در دیدار با اعضای فراکسیون شاهد گفت: آقای لاریجانی این تذکر را وارد دانستند و با اشاره به صرف هزینه چند صد میلیونی برای اجرای آن، اظهار داشتند شاید باتوجه به ناتمام ماندن آن در مجلس نهم، امکان پیگیری آن در مجلس دهم

میسر نشود. عضو هیات رئیسه فراکسیون امید اضافه کرد: بنده نیز در پاسخ به توضیحات رئیس مجلس گفتم بنا بر اطلاعات موجود، کار این تحقیق‌وتفحص در مجلس پیش، به پایان رسیده و گزارش نهایی آن نیز توسط اعضای هیات تحقیق و تفحص تهیه شده اما این گزارش قرائت نشده‌است. صادقی با اشاره به پاسخ رئیس مجلس در واکنش به گفته خود، یادآور شد: آقای لاریجانی اظهار داشتند آن پرونده را می‌توانید با استناد به ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی مجلس پیگیری کنید.