آیت الله آملی لاریجانی:

نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت

رئیس قوه قضائیه با تبریک فرارسیدن هفته دولت، پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی و الهی و حفظ استقلال، عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در کنار تلاش برای رفع مشکلات مردم را از مهمترین وظایف دولت دانست و خواستار رعایت انصاف در نقد عملکرد دولت شد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت
نوآوران -

آیت الله آملی لاریجانی هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارزیابی کارنامه دولت، تشکر از زحمات رئیس جمهور و وزرا و بیان کاستی‌ها و مشکلات در قالب نقدهای سازنده برای اصلاح امور دانست و گفت: هفته دولت یادآور پایبندی بزرگان و پیشگامانی همچون شهید رجایی و شهید باهنر به ارزش‌های الهی و انقلابی است و همه دولتمردان باید با تعهد نسبت به ارزش‌های انقلاب، این ارزش‌ها را پاس بدارند.

وی با تاکید بر این‌که «مسئولیت در جمهوری اسلامی ایران وسیله‌‌ای برای خدمت کردن است» افزود: مسئولان قوا و مدیران رده‌های پایین‌تر اگر گمان کنند که مسئولیت‌ها فرصتی برای توجه به امور دنیوی است معلوم می‌شود که آرمان‌های انقلاب را نشناخته‌اند.

وی با اشاره به این‌که «التزام و تعهد به ارزش‌های انقلابی و الهی و پایبندی به احکام نورانی اسلام از سوی مسئولان، همواره مورد تاکید حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بوده است» به مسئولیت‌ها و وظایف بسیار سنگین دولت و دستگاه اجرایی نیز اشاره و تاکید کرد: همان‌گونه که در هفته قوه قضاییه در خصوص نقد و ارزیابی عملکرد دستگاه قضایی بر رعایت انصاف و توجه به کمبودها و کاستی‌های قوه قضاییه تاکید کردم؛ اکنون نیز در معیار و سطحی وسیع‌تر عرض می‌کنم که در ارزیابی عملکرد و تلاش‌های بی‌شائبه دولت باید جانب انصاف را رعایت کرد و مجموعه تلاش‌ها و خدمات دولت را در کنار کمبودها و مشکلاتی دید که البته بسیاری از آن‌ها میراث دولت‌های قبل و حاصل تحریم‌های ظالمانه بوده است. در واقع میلیون‌ها خدمت از طریق وزارتخانه‌ها و دستگاه‌‌های اجرایی در طول سال، به مردم عزیز ارائه می‌شود. چشم بستن بر این خدمات، نوعی کفران نعمت است. خدمت‌رسانی در زمینه برق و آب و مخابرات و راه و مسکن و خدمات پزشکی و بهداشتی و کشاورزی و ده‌ها و صدها مورد دیگر ، امور کمی نیست. گاهی کثرت نعمت مانع دیدن آن می‌شود.

رئیس دستگاه قضا افزود: البته در کنار توجه به خدمات و تلاش‌های دولت باید برخی نارسایی‌ها، مفاسد و سوء‌مدیریت‌ها را هم دید و نسبت به رفع آن‌ها تلاش کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «نباید به هر بهانه‌ای بنا را بر تخریب دولت گذاشت» گفت: باید به همه منتقدان گوشزد شود که در نقد عملکرد دولت، زحمات و تلاش‌های دولتمردان نیز در جای خود دیده شود.

وی خدمت‌رسانی به مردم در جمهوری اسلامی ایران را محدود در چارچوب وظایف و مسئولیت‌ها ندانست و با تاکید بر این‌که «همه مسئولان باید هر آن‌چه در توان دارند و نه آن‌چه در قانون برای‌شان تعریف شده است؛ در خدمت به مردم به کار بگیرند»، گفت: توقع این است که همه ما مسئولان فراتر از میزان تکلیف‌های قانونی از خودمان و وقت و توانمان برای باز کردن گره مشکلات کشور و مردم مایه بگذاریم و خدمت به مردم را با پرهیز از مباحث حاشیه‌ای عبادت بدانیم.

رئیس قوه قضاییه یکی از وظایف مهم دولت را عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی توجه به امکانات و سرمایه داخلی است و مردم باید نتایج این مسئله را احساس کنند.

وی به فراخوان برگزاری همایشی در تهران و شرط‌گذاری مجریان خارجی این همایش برای عدم حضور افراد حاضر در لیست تحریم‌‌ها اشاره کرد و گفت: مسئولان اجرایی کشور باید در قبال شرکت‌های خارجی که ادعا کرده‌اند مسئولان و افرادی که تحریم شده‌اند حق ورود به این همایش را ندارند قاطعانه برخورد کنند و در برابر آن‌ها منفعل نباشند.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران در مراودات بین المللی تاکید کرد: این‌گونه سخنان توهین به یک ملت است و مسئولان ذی ربط باید به شدت با آن برخورد کنند و البته اگر چنین مواردی تکرار شود دستور رسیدگی و برخورد خواهم داد. آملی‌لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرارسیدن روز پزشک و تاکید بر حساسیت شغل پزشکی و لزوم توجه به زحمات پزشکان گفت: پزشکان محترم به دلیل این‌که با جان مردم و سلامتی آن‌ها در ارتباط هستند مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش دارند و در این راستا توجه به اخلاق پزشکی بسیار مهم و ضروری است.

وی با اشاره به این‌که «متاسفانه برخی گزارش‌ها از قصور و تقصیر برخی پزشکان در انجام وظایف حکایت دارد» تصریح کرد: دستگاه قضایی در این دوره تمام آن‌چه را که در چارچوب قانون لازم بود تا پزشکی در اثر قصور و تقصیر به زندان نیفتد؛ انجام داده است اما در عین حال نمی‌شود از برخی قصورها و تقصیرها در انجام امور پزشکی که موجب ضرر و زیان به مراجعان و بیماران می‌شود چشم‌پوشی کرد.

وی با تاکید بر این‌که «دانش پزشکی در ایران ارتقای بسیار خوبی یافته است و در سطح منطقه و جهان مورد توجه است» افزود: باید از طریق خود پزشکان محترم و سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی تلاش شود که خدایی ناکرده در انجام وظایف پزشکی کوتاهی پیش نیاید و منجر به شکایت و مراجعه به دستگاه قضایی نشود و در هر حال رعایت حقوق شهروندان و استیفای حقوق آنان در صورت مراجعه به دادگستری و شکایت، وظیفه قوه قضاییه است. رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت روز‌صنایع دفاعی و تشکر از تلاش‌های انجام شده در این بخش و فعالیت‌های وزارت دفاع گفت: دستاوردها و تلاش‌های بی‌شائبه انجام شده در وزارت دفاع و در بخش صنایع دفاعی از جمله صنایع هوا- فضا موجب افتخار و عظمت جمهوری اسلامی ایران است.

در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده 261 قانون آیین‌دادرسی کیفری ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.