لاریجانی:

استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه همدان متوقف نشده است

رئیس مجلس ایران از اظهارات وزیر دفاع در مورد طرح همکاری نظامی ایران و روسیه در مجلس انتقاد کرده و همچنین گفته است که پرواز هواپیماهای روسی از این پایگاه متوقف نشده است.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه همدان متوقف نشده است
نوآوران -

علی لاریجانی، رئیس مجلس، در جلسه روز سه‌شنبه، ۲ شهریور  گفت که استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه هوایی در ایران ادامه دارد. 

 لاریجانی در پاسخ به تذکر آئین نامه‌ای محمود صادقی، نماینده مجلس، که با استناد به برخی گزارش‌ها گفته بود که پرواز هواپیماهای روسی از پایگاه همدان متوقف شده است گفت: "متوقف نشده است. ما و روسیه در مبارزه با تروریسم اتحاد داریم که این به نفع مسلمانان منطقه است. در همدان پایگاهی به روسیه داده نشده و این نشست و برخاست‌ها فقط برای سوخت‌گیری بوده است. با این حال به موضوع تقاضای شما برای برگزاری جلسه غیر علنی رسیدگی می‌شود."

روز گذشته، وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که پرواز هواپیماهای روسی از پایگاه همدان "عجالتا پایان یافته است" هر چند بعدا منابع آمریکایی در صحت این اظهار نظرتردید کردند.

آقای صادقی یادآور شده بود که هفته گذشته، نامه‌ای به امضای بیست نماینده حاوی درخواست برگزاری جلسه غیرعلنی درباره "درباره دلایل در اختیار قرار دادن پایگاه نظامی به یکی از قدرت های جهانی" تسلیم هیئت رئیسه مجلس شده بود. وی گفت: " ما در کل قضیه ایراد نداریم بلکه می‌خواهیم در جریان امور قرار گرفته و هماهنگی و هم‌افزایی و همگرایی بیشتری وجود داشته باشد. این تقاضا را مطرح کردیم." آقای صادقی افزود: "البته اعلام شده که پرواز هواپیماهای روسی متوقف شده است؛ با این وجود ما بر تقاضایمان برای برگزاری جلسه غیر علنی با استناد به صحبت‌های وزیر که ممکن است دوباره این اتفاق براساس ضرورت از سر گرفته شود، اصرار داریم."

در آغاز جلسه روز سه‌شنبه، رئیس مجلس در نطق پیش از دستور نسبت به سخنان وزیر دفاع در مورد طرح موضوع حضور هواپیماهای روسی در پایگاه نوژه هم واکنش نشان داده بود.