روس‌ها مدعی شدندعلاوه بر نوژه پایگاه‌های دیگر نیز فعال می شود

پرواز بمب افکن‌ها در مجلس ادامه دارد

حضور بمب افکن‌های روسی به مجلس ربطی ندارد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
پرواز بمب افکن‌ها در مجلس ادامه داردر
نوآوران -

. اظهارات شتاب زده از وزیر دفاع البته این اولین بار نبود که این گونه با مجلس برخورد می‌شد: قبل‌از این احمدی نژاد هم گفته بود مجلس در راس امور نیست ،اما رئیس جمهور در جمع پزشکان جملات امیدوارکننده ای را بیان کرد این که باید در جامعه قانون حاکم باشد و این فقط مجلس است که باید قانون‌گذار باشد .

به نظر می رسد که حضور بمب افکن‌های روسی جدال لفظی بین سیاست مداران را داغ کرده است. فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی از اولین کسانی بود که نسبت به اظهارات وزیر دفاع واکنش نشان داد. او می گوید:«با تشر نظامی نمی‌توان مجلس را ساکت کرد»اما این تنها واکنش نبود لازم بود تا رئیس مجلس هم وارد شود و از شان مجلس و قانون دفاع کند.

       دهقان ادب حکمرانی را رعایت نکرد

لاریجانی هم در تذکری به وزیر دفاع اعلام کرد که وی درباره مجلس درست حرف نزده و ادب حکمرانی را در این باره رعایت نکرده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز مجلس با بیان اینکه لازم است توضیحاتی درباره استفاده روسیه از پایگاه هوایی در همدان ارائه کنم، اظهار کرد: همان‌طور که در جلسه گذشته هم اعلام کردم ما هیچ پایگاهی به هیچ کشوری نداده‌ایم. وی تاکید کرد: این امر موقتی بود و تنها برای سوخت‌گیری پایگاه همدان در اختیار روسیه قرار گرفت که این امر احتیاج به اجازه مجلس نداشت.

رئیس مجلس در تذکری به سردار دهقان، گفت: وزیر دفاع درباره مجلس درست حرف نزد و ادب حکمرانی را در این باره رعایت نکرد. لاریجانی افزود: امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها تاکید کرده‌اند که مجلس در رأس امور است از این رو ارکان نظام باید در بیان مطالب خود به ساختار نظام اسلامی توجه داشته باشند.

       سوءتفاهم شده، اظهارات من تضعیف شان و جایگاه مجلس نبود

وزیر دفاع‌هم در نامه‌ای به رئیس‌مجلس ضمن ابراز تاسف از سوء‌تفاهم ایجاد شده، تاکید کرد: آنچه من گفتم به هیچ عنوان تضعیف شان و جایگاه مجلس یا نمایندگان نبوده‌است بلکه منظور این بود که اتخاذ چنین تصمیمی نیاز به تصویب مجلس ندارد.

       پایگاه‌های دیگر نیز پیشنهاد شده است

اما نکته جالب گفته‌های رئیس مجلس آنجا بود که لاریجانی در پاسخ به تذکری درباره پرواز هوایپماهای روسی از پایگاه نوژه گفت: پروازها متوقف نشده‌است و ایران در مبارزه با تروریست با روسیه اتحاد دارد. محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی پارلمان طی تذکری اظهار کرد: در جلسه قبل پارلمان تقاضای به امضای20 نفر از نمایندگان تقدیم هیات رئیسه مجلس کردیم درباره توضیحات مسئولان ذیربط که پایگاه‌های خودمان را در اختیار قدرت‌های جهانی بگذاریم.پیش از این سخنگوی وزارت خارجه گفته بود ماموریت روس‌ها در پایگاه نوژه پایان یافته است.

وی افزود: برای هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر بین قوا این درخواست تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

صادقی تصریح کرد: به‌رغم اینکه پروازها متوقف شده است، تقاضای ما هنوز از هیات رئیسه پابرجاست و تقاضا داریم به درخواست نمایندگان رسیدگی وپروازها متوقف شود. علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به صادقی نماینده مردم تهران، گفت: پروازها متوقف نشده است و ایران در مبارزه با تروریست با روسیه اتحاد دارد و در پایگاه همدان هم به هیچ قدرت جهانی پایگاه‌ای دائم ندادیم. درخواست شما بیاید حتماً رسیدگی می‌کنیم.

در همین حال خبر می رسد پایگاه‌های دیگر نیز در اختیار بمب‌افکن‌های روسی قرار خواهد گرفت به گزارش «« نوآوران»» خبرگزاری اسپونتیک روسیه مدعی شده است که علاوه بر پایگاه همدان پایگاه مشهد نیز از سوی ایران به روسیه پیشنهاد شده است اسپونتیک نوشته است یک منبع آگاه خبری به اینترفاکس اعلام کرده است .«ایران تنها این موضوع که عملیات استفاده از پایگاه ایران در همدان به صورت یکجانبه به تصمیم روسیه به اتمام رسید را تصدیق کرده است. این به‌این معنا نیست که ایران روسیه را مجبور به تعجیل اتمام عملیات کرده و یا تصمیم خود را در این رابطه تغییر داده است. هیچ تغییری در رابطه با این موضوع اعمال نشده است.»

این منبع در ادامه افزود: «ایران از استفاده پایگاه‌های نظامی کشور توسط روسیه امتناع نکرده است. از این گذشته تهران حاضر است به غیر از پایگاه همدان، دیگر ساختارهای نظامی کشور را نیز در اختیار روسیه قرار دهد.»