محمود علوی با اشاره به نظر مقام معظم رهبری درباره مبادله زندانیان

با آمریکا مذاکره کردیم و امتیازاتی گرفتیم

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفته است که با نظر مقام معظم رهبری و تصمیم شورای عالی امنیت ملی از سوی وزارت اطلاعات درباره مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی با ایالات متحده مذاکره شده و امتیازاتی برای کشور "از جمله بازگردانی ۴۰۰ میلیون دلار، گرفتیم."

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
با نظر آیت‌الله خامنه‌ای درباره مبادله زندانیان با آمریکا مذاکره کردیم و امتیازاتی گرفتیم
نوآوران -

آقای علوی در مصاحبه با صدا و سیما گفته است که "این ۴۰۰ میلیون دلار به همراه ۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار سود آن را برای کشور مسترد کردیم و امیدواریم که دولت و دیپلماسی دولت موفق شود این پول را نیز از چنگ آن‌ها خارج کند."

موضوع حل و فصل اختلاف مالی ایران و آمریکا و پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد به ایران و تبادل چند زندانی میان دو کشور که هر دو موضوع با روز اجرایی شدن برجام همزمان شد، مدتی است وارد مجادلات انتخاباتی میان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا و هواداران آنها شده است.

شماری از مخالفان دولت باراک اوباما از جمله دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری او را متهم کردند که برای کسب آزادی "گروگان‌های آمریکایی" در ایران، به حکومت ایران "باج" داده است.

آقای ترامپ دولت ایران را "گروگانگیر" خوانده و دولت آمریکا را به "باج‌دهی به گروگانگیرها "متهم کرد. به گفته منتقدان دولت آقای اوباما، این اقدام می‌تواند "گروگانگیری" را به محلی برای کسب درآمد یا ابزاری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل کند.

۴۰۰ میلیون دلار مورد نظر مربوط به موجودی صندوق سپرده ایران بود که در زمان شاه ایران برای خرید تجهیزات نظامی از آمریکا اختصاص یافت اما پس از گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران، مسدود شد. بهره تعلق گرفته به این پول ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است.

هفته گذشته پس از بالا گرفتن انتقادها از اقدام دولت باراک اوباما و "باج" توصیف کردن پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد به ایران، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که پرداخت پول مشروط به آزادی زندانیان آمریکایی بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی شامگاه سه‌شنبه در یک برنامه‌ تلویزیونی با اشاره به انسجام دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در کشور تاکید کرد: پیوند مردم، نیروهای نظامی و انتظامی با وزارت اطلاعات باعث شده مجالی برای تروریست‌ها باقی نماند.

وزیر اطلاعات به اقدامات انجام شده از سوی دولت یازدهم طی سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم طی سال‌های فعالیت خود در عرصه‌های سلامت و امنیت خدمات برجسته‌ای از خود به جای گذاشته است.

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی