روایت« نوآوران» از پرونده ای که قرار بود نفس متخلفان را بگیرد:

کلاهبرداری ۴۳۳ میلیون دِرهمی

می‌گوید هیچ کس جرأت ورود به پرونده بنیاد شهید را نداشت بر من فشار زیادی را وارد کردند ،خجسته می گوید نمی‌توانستیم در برابر اتفاق‌های عجیبی که در سیستم‌های بانکی و اقتصادی زیر مجموعه بنیاد شهید می‌افتد، سکوت کنیم

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
کلاهبرداری ۴۳۳ میلیون دِرهمی
نوآوران -

پرونده ای که قرار بود در صحن خوانده شود و شوک بزرگ سیاسی باشد و نفس متخلفان را بگیرد حالا قرار است به علت نداشتن بودجه بایگانی شود .

    هزینه حداقلی کردیم

رئیس هیأت تحقیق و تفحص در مجلس نهم در واکنش به صحبت‌های اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص هزینه گزاف تحقیق و تفحص‌ها اعلام کرد: هزینه حداقلی که برای انجام این پرونده صرف شد، در برابر حجم انبوه تخلفات صورت گرفته هیچ است. مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان برای انجام این تحقیق و تفحص در شرایطی مبالغی از این دست صرفا برای فلج کردن روند این پرونده به افراد پیشنهاد شده است، مبلغ ناچیزی است.

نماینده مردم همدان در مجلس دهم در ادامه به مواردی از تخلف‌های صورت گرفته در پرونده بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: کلاهبرداری از طرف بانک دی به دوبی به مبلغ ۴۳۳ میلیون درهم توسط شرکت فرخناز تجارت کیش انجام شده بود و این پول به دوبی رفته بود و با پیگیری‌هایی که توسط هیات تحقیق و تفحص و دستگاه‌های نظارتی انجام شد، برآوردهایی برای جبران خسارت‌ها به‌عمل آمد و در نهایت مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به بیت‌المال باز گردانده شد.

او اضافه کرد: همچنین از دیگر تخلفات بانک دی فعالیت با اسناد جعلی و غیرقانونی بود که در این خصوص نیز پیگیری کردیم و اساسنامه قانونی این بانک تعیین تکلیف شد تا از این پس بانک مرکزی نظارتی دقیق بر بانک دی داشته باشد.

نماینده مردم همدان در مجلس دهم با اشاره به یکی دیگر از موارد تخلف‌های اثبات شده در پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید یادآور شد: یکی از مدیران این تشکیلات مبلغ ۷ میلیارد تومان اختلاس کرده بود که با همکاری دستگاه‌های نظارتی این فرد دستگیر و به قوه قضائیه تحویل داده شد.

او گفت: همچنین هتل سفید کنار در بندر انزلی که بیش از یک صد میلیارد تومان ارزش داشت به بنیاد شهید بازگردانده شد و املاکی که با تبانی و کلاهبرداری از دست رفته بود، همچون ساختمان مرکزی بانک دی که ارزش فراوانی دارد و برخی از اموالی که در اختیار شرکت‌های ساختمانی کوثر قرار گرفته‌اند، تعیین تکلیف و به بیت‌المال بازگردانده شدند. 

   غارت کرده اند

خجسته تصریح کرد: میلیاردها تومان از شرکت‌های اقتصادی کوثر نیز به غارت رفته بود که باز گردانده شد و از جمله می‌توان به تعیین تکلیف ۴ قرارداد معروف تکلم و کاونده اشاره کرد و نیز دست سلطان شکر از معامله‌ در شرکت‌های اقتصادی قطع شد و وضعیت سلطان شکر نیز تعیین تکلیف شد که از این پس در شرکت سبحان کاری انجام ندهد.

او اضافه کرد: یکی دیگر از دستاوردهای این پرونده این بود که افراد متخلف در شرکت‌هایی همچون تهران الکترونیک به دادگاه معرفی شدند و کلیه پرونده‌ها و قراردادها ضابطه‌مند شد و در صورتی که مشکلی وجود داشت، به دادگاه معرفی شدند.

او ادامه داد: صدها میلیارد تومان وام‌های مشکوک‌الوصول یا سوخته شده در بانک دی با فشار هیأت تحقیق و تفحص بازگردانده شد و این در حالی بود که این وام‌ها تضامین نداشتند و اعتبارسنجی نشده بودند و تنها با یک سفته میلیاردها تومان وام پرداخت شده بود. 

او همچنین با اشاره به تخلفات صورت گرفته در جریان خرید و فروش آهن‌آلات قراضه توسط برخی مسئولان این بنیاد گفت: مسئولان مربوطه از طریق شرکت‌های شخصی آهن آلات قراضه را کیلویی ۳۲۵ تومان خریداری می‌کردند و به مبلغ کیلویی ۸۵۰ تومان به بانک دی می‌فروختند که از این طریق با یک قرارداد مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومان از پول بیت‌المال غارت شده بود که با تلاشی که انجام شد از حلقوم مفسدان بیرون کشیده شد.

او اضافه کرد: ملکی که ۴۷ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده اما قیمت واقعی آن تنها ۵ میلیارد تومان بود نیز تعیین تکلیف شد.

او از توقف تمامی پرونده‌های بانک دی به دستور قاضی خبر داد و اعلام کرد: هم اکنون این پرونده‌ها در دادگاه در حال بررسی است.

خجسته اعلام کرد: بانک دی با تبانی مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان بدون دریافت تضامین وام داده که هم اکنون هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ مشکوک الوصول است و شرکتی به نام توسعه دیدار ایرانیان که بیش از ۲ هزار میلیارد تومان ارزش مالی و ملکی دارد، در اختیار یک فرد قرار گرفته که در سال ۹۳ اعلام ضرر کرده و در سال ۹۴ نیز تنها ۲۰ میلیارد تومان سود داشته است در صورتی که سود بانکی این پول در یک سال بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شده است.

  یا تهدید شدیم تا تطمیع

خجسته تصریح کرد: در جریان این پرونده بارها ما را تهدید کردند و برخی از اعضا را تطمیع کرده و فشارهای سنگینی ایجاد کردند و در جریان انتخابات نیز برای جلوگیری از ورود بنده به مجلس هزینه کردند.

او همچنین از دستگیری تعدادی از متخلفان خبر داد و گفت: در جریان انجام این تحقیق و تفحص به شبکه ۵۰ تا ۷۰ نفری متخلفان رسیدیم که برخی از این افراد بازداشت شدند و امیدواریم در روزهای آینده تعداد دیگری از آنها نیز دستگیر شوند.

خجسته با اشاره به ارائه پیشنهادی به مقام معظم رهبری اعلام کرد: با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه به دست آوردیم اخیرا به بیت مقام معظم رهبری رفتم و به صورت شفاهی به ایشان پیشنهاد دادم که سیستم‌های اقتصادی از بنیاد شهید جدا شوند.

او ادامه داد: همچنین درخواست کردیم ۱۲ هزار ملک بنیاد شهید و سیستم‌های بانکی و اقتصادی این بنیاد هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند و در شرایطی که ایثارگران در وضعیت سخت معیشتی و بهداشتی قرار دارند با فروش این املاک اموال حاصل را به جامعه هدف باز گردانیم.

او همچنین از ارائه پیشنهادی در رابطه با سازوکار و تشکیلات تحقیق و تفحص‌ها در مجلس خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت کرد و یادآور شد: در ۳۷ سال گذشته هیچ تحقیق و تفحصی در این کشور به نتیجه نرسیده است و واقعیت این است که این تنها تحقیق و تفحصی بود که به نتیجه رسید و فکر می‌کنم اگر امروز ریاست محترم مجلس در جریان این گزارش‌ها قرار گیرند، حتما تحقیق و تفحص‌ها در مجلس را تقویت خواهند کرد.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص در مجلس نهم از ورود به پرونده دیگر بانک‌ها خبر داد و گفت: بنابر اطلاعات اولیه به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان در یکی از بانک‌های کشور بلاتکلیف است.