ظریف در شیلی خواستار شد:

دریافت نامه آرامش‌بخش از آمریکا

آقای کری به خوبی و بهتر از دیگران می داند که دولت سعودی دریکسال و نیم گذشته همواره و به جد، تمامی تلاش‌های به عمل آمده برای برقراری آتش بس در یمن را با شکست مواجه و ناکام گذاشته است.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
دریافت نامه آرامش‌بخش از آمریکا
نوآوران -

 این آغاز صحبت‌های ظریف است او می‌خواهد مسیر دیپلماتیکی باز شود تا فشار های سخت تحریم ها از روی ایران برداشته شود برای همین در شیلی از غربنامه آرامش بخشی می خواهد تا گره های بانکی ایران باز شود و اعتبارات لازم برای گرداندن چرخ اقتصاد بدست آید.

ظریف می گوید: جان کری می داند سلاح های ایران و برنامه موشکی ما دفاعی است و چه کسی تروریسم را در منطقه بسط می دهد؟ دولت ایالات متحده با بیان این اظهارات، خود را درجنایات جنگی، ضد انسانی و کودک کش رژیم سعودی علیه مردم بی گناه و مظلوم یمن شریک کرده است و بی‌شک با پذیرش این مسئولیت باید پاسخگوی تمامی این جنایات ضد‌بشری باشد.

وزیرامورخارجه کشورمان ضمن تکذیب اتهام بی پایه و اساس آمریکا مبنی بر ارسال تسلیحات به یمن از سوی ایران، به این ادعا واکنش نشان داد.وزیرخارجه کشورمان ضمن مردود دانستن اظهارات وزیر خارجه آمریکا در‌خصوص تهدیدات ایران گفت: زمان آن فرا رسیده است که دولت آمریکا از اشتباهات فاحش قبلی خود در سوریه و عراق عبرت گرفته و چشمان خود را بر واقعیات و حقایق موجود باز کند. ظریف همچنین تاکید کرد: همان‌گونه که بارها توسط جمهوری اسلامی ایران اعلام شده توان نظامی ایران هیچ‌گاه تهدیدی برای هیچ یک از کشورها نبوده و صرفا جنبه

دفاعی دارد. وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد: آنچه منطقه و جهان را امروز مورد تهدید قرار داده است مبانی فکری و منابع مالی و سیاسی تروریسم تکفیری درجهان است که آقای کری به خوبی باید از منشاء و علل آن آگاه باشد. بی تردید دولت آمریکا با حمایت های خود و چشم پوشی و بی توجهی به واقعیات موجود بر بی اعتباری سیاست هایش در منطقه بیش از پیش می‌افزاید. 

      نامه های آرامش بخش

ظریف برای جلب همکاری بانک‌های خارجی دریافت نامه آرامش‌بخش از آمریکا را وعده داده است.محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان ، از آمادگی دولت برای اقداماتی جهت اطمینان بخشیدن به بانک‌های خارجی سخن گفته است.

خبرگزاری صدا و سیما گزارش کرد که وزیر خارجه ایران با اشاره به نگرانی بانک‌های خارجی در مورد برقراری ارتباط با ایران، گفته است: "آمادگی داریم از اوفک (اداره نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا) نامه آرامش‌بخش دریافت کنیم." اوفک مسوول نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات ایالات متحده در زمینه تحریم‌های خارجی است. دریافت نامه آرامش‌بخش (letter of comfort) شیوه‌ای برای ایجاد اطمینان در معاملات به ویژه معاملات مالی و بانکی است. چنین سندی معمولا هنگامی صادر می‌شود که یکی از دو طرف معامله، به خصوص طرف ارائه دهنده وام یا تسهیلات مالی، نسبت به سلامت معامله یا توانایی دریافت کننده در اجرای تعهدات خود اطمینان لازم را نداشته باشد. در چنین شرایطی، شرکت یا نهادی که چنین اطمینانی را نسبت به دریافت کننده تسهیلات دارد، گواهینامه‌ای حاوی تضمین سلامت معامله صادر می‌کند. وزیر خارجه ایران که به شیلی سفر کرده، گفته است: «براساس توافق هسته‌ای، محدودیت‌های بین‌المللی برای همکاری بانکی با ایران رفع شده و دوستان شیلیایی می‌توانند بدون نگرانی از واکنش منفی آمریکا یا سایر کشورهای غربی، با ایران وارد ارتباطات بانکی شوند.»

ظریف گفته است که « اگر فضاسازی‌های رسانه‌ای توسط گروه‌های مخالف توافق هسته‌ای در آمریکا، دوستان را نگران کرده، ما آمادگی داریم از اداره نظارت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای بانک‌هایی که مایل به همکاری با جمهوری اسلامی هستند نامه آرامش‌بخش تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد چگونگی دریافت «نامه آرامش بخش» از دولت آمریکا و آمادگی آمریکاییان برای صدور چنین نامه ای توضیحی نداده و مشخص نکرده که آیا در این زمینه، مذاکراتی با آن کشور صورت گرفته است یا نه. در مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا- آمریکاییان گفته‌اند که به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده‌اند.

          نامه یا تضمین اخلاقی

معمولا نامه آرامش‌بخش صرفا شامل نوعی تضمین اخلاقی است و برای صادر کننده تعهد و مسئولیت حقوقی در بر ندارد.

مذاکرات هسته‌ای منجر به توافق بین ایران و گروه ١+٥ از پاییز سال ٢٠١٣ آغاز شد و این توافق سال گذشته به اجرا درآمد. این توافق شامل لغو تحریم‌های بین‌المللی و همچنین تحریم‌های یکجانبه‌ای بوده که آمریکا و اتحادیه اروپا علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته بودند. اگرچه دستیابی به برجام مانع از تشدید تحریم‌ها و احتمالا اقدامات تنبیهی دیگری علیه ایران شد، اما به گفته مخالفان این توافقنامه در جمهوری اسلامی، بهبود مورد انتظار را در شرایط اقتصادی ایران در پی نیاورده است.هر چند این مخالفان در نظر نمی گیرند که برجام نه باعث بهبود اقتصادی بلکه بازگشت کشور به شرایط قبل از تحریم ها بوده است.

هر چند برخی مقامات کشور نیز ایالات متحده را متهم کرده‌اند که در اجرای برخی تعهدات خود در چارچوب برجام اقدام کافی به عمل نیاورده است. به خصوص، ابهامات ناشی از دامنه و نحوه اجرای تحریم‌‌هایی که به دلایل دیگربه دلایل واهی حقوق بشری و یا طبق اظهارات وزیر دفاع تسخیر لانه جاسوسی و برنامه‌های موشکی علیه ایران وضع شده، به رفع نگرانی موسسات مالی خارجی در از سرگیری ارتباط با ایران کمکی نکرده است. به گفته مقامات دولت این وضعیت مانع از برخورداری کامل ایران از نتایج مثبت برجام و بهبود شرایط اقتصادی شده است. مقامات آمریکایی تاکید داشته‌اند که به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده و در مواردی، به بانک‌های خارجی اطمینان داده‌اند که نباید نگران ارتباط با ایران در چارچوب برجام باشند. در عین حال، این نظر هم مطرح شده که تعلل خارجیان در برقراری ارتباط با ایران، غیر منتظره نیست. چند سال تحریم تجاری و مالی به موقعیت ایران در صحنه اقتصاد جهانی آسیب زده و جبران این آسیب و بازگشت به شرایط قبل از تحریم به گذشت زمان و رفتار های دیپلماتیک نیاز دارد . ظریف که مشغول دیدار از شماری از کشورهای آمریکایی لاتین بوده، روز جمعه پس از یک دیدار یک روزه از شیلی عازم بولیوی شد.

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی