نعمت احمدی در گفت‌وگو با «نوآوران»:

بحث کنسرت‌ها تفرقه افکن است

او می‌گوید علی مطهری محصول یک حرکت اجتماعی است و به تنهایی خود یک فراکسیون است. نعمت‌احمدی وکیل دادگستری معتقد است ضعف فراکسیون امید این است که تعداد افرادی که در لیست قرار گرفتند، هم سوی نبودن اعضای این لیست است.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
بحث کنسرت‌ها تفرقه افکن است
نوآوران -

یکی از دلایل این امر به رد صلاحیت‌ها و برخوردهای شورای نگهبان با احزب و شخصیت‌های کارکشته مرتبط است .

  این روزها فراکسیون امید در وضعیتی است که بسیاری از کارشناسان، نسبت به عملکرد آنها نقدهای جدی دارند، آیا ضعف عملکرد فراکسیون امید نتیجه بی تجربگی اعضاء آن است، یا موانع خاصی وجود دارد؟

پاسخ به این پرسش به عدم فعالیت و پاگیری احزاب در جامعه ایران بر می گردد. چون در ایران حزب و تحزب گرایی صورت منسجم و سازمان یافته‌ای به‌خود نگرفته‌است. بنابراین تجمعات، فراکسیون ها و دیگر اتحادیه‌های موقت در ایران،هر کدام به دلایل خاص و مشروطی در یک مقاطع مهمی صورت گرفته‌اند، و کاربرد یا گستردگی فعالیت های آنان نیز در همان مقطع خلاصه می‌شود چون بعداز عبور از آن مقطع یا ضرورت، سطح فعالیت های آنان به طور کلی افول کرده است. و به همین دلیل نمی توان انتظار داشته باشیم که فراکسیون‌ها در طولانی مدت نیز همان کارکرد را داشته باشند که در مقطع خاصی از زیست سیاسی خود دارند. فراکسیون امید نیز از این نقصان‌های که به آنها اشاره شد مستثنی نیست. اما در فراکسیون امید ضعف دیگری وجود دارد. ضعف فراکسیون امید این است که تعداد افرادی که در لیست قرار گرفتند، هم سوی نبودن اعضاء این لیست است. یکی از دلایل این امر به رد صلاحیت ها و برخودرهای شورای نگهبان با احزب و شخصیت های کارکشته مرتبط است. فعالیت چند حزب در یک مقطع خاص به صورت کوتاه مدت را نمی توان حزب در معنای واقعی کلمه نامید، چون آنها محفل‌های دوستان و خانوادگی بودند که شکل گرفتند. در هر صورت باید لیستی تهیه می شد، و لیستی از 30 نفر تهیه شد که این لیست بر اساس شرایط نیاز و ضرورتی که پیش آمده بود به مردم معرفی شدند. بدون اینکه این دوستان داری وحدت فکر یا وحدت نیت و هدف باشند دست به انتخاب و گزینش زدند. اینکه فراکسیون امید نتوانسته اند خوب عمل کنند بیشتر به خاطر عدم تجربه سیاسی و فرا منطقه‌ای نمایندگان یا اعضاء مندرج در لیست پیشنهادی بود. 

  برخی به علت گستردگی فعالیت‌های علی مطهری در مجلس، وی را به تنهایی یک فراکسیون می دانند، نظر شما

در این باره چیست؟

اگر به کنش‌ها و واکنش‌های رفتار فراکسیون امید در مجلس نگاه کنیم ایرادات منتقدیم، بی ربطی نیست، چرا که با مشاهده رفتارهای سیاسی مطهری متوجه خواهیم شد که ایشان به تنهایی کار یک فراکسیون را انجام داده‌است. علی مطهری از آن دست افرادی است که پیش از آن که حوادث از آنها چهره بسازد، خود نقش و توانایی‌های خودشان را نشان می‌دهند. علی مطهری حاصل و برخاسته از وضع هر جنبش یا انقلاب یا یک حرکت اجتماعی است. حرکت های اجتماعی همانند قطاری است که برخی افراد بدون آنکه بلیط داشته باشند بر آن سوار می‌شوند (مثل فراکسیون امید) اما بعضی از افراد با خنده و درون مایه ای که دارند، و برگرفته از تشکل ثابت و دارای تربیتی درست از طریق خانواده هستند، مثل گلاب می‌مانند و بوی خود را نشان می‌دهند. علی مطهری در تاریخ انقلاب ایران یکی از آن افرادی است که تمام وزنه مثبتشان وابسته و وام گرفته از کسی نیست. کما اینکه علی مطهری با وصف اینکه رد صلاحیت شد، هیچ کدام از گروه ها و احزاب حاضر نشدند وی را جذب کنند. بنابراین علی مطهری به تنهایی یک فراکسیون است.

  تاثیرات انتخابات آمریکا بر وضیت آینده ایران و جهان چگونه است، آیا نتیجه انتخابات در دو کشور مذکئر تاثیری بر برجام می تواند داشته باشد؟

من معتقدم، این ایران است که بر انتخابات آمریکا تاثیر گذاشته است. از سال 56 تا کنون همیشه، ایران بر انتخابات آمریکا تاثیر گذاشته است. ممکنه پرسش به وجود بیآید که چرا از سال 56 ، پاسخ این است که هنگامی که جریان واترگیت رخ داد، نیکسون مجبور به استعفا شد. که معاون اول ایشان به نام جرارد فورد، توانست مدت باقی مانده ریاست جمهوری نیکسون را ادامه دهد. و پس از خاتمه یافتن دوران ریاست جمهوری اش، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دور بعد آمریکا شد. کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات ها جیمی کارتر بود که با شعار حقوق بشری خود باعث شد که شاه از این کاندیداتور خوف داشته باشد. و همین ترس و وحشت شاه باعث شد تا مبالغی را به کمپینگ جرارد فورد کمک کند تا بتواند از موفقیت کارتر جلوگیری کند. و باعث شد که کارتر نسبت به این رفتار شاه عکس العمل نشان دهد و با وی برخورد کند. کارتر اولین ژانویه را در ایران گذراند و ایران را جزیره ثبات نامید. سال بعد انقلاب به اوج خود رسیده بود و در ژانویه دومین سالی که کارتر در کاخ سفید حضور داشت ایران 50 نفر از اعضا سفارت آمریکا را به گروگان گرفت. و سال بعد که انتخابات آمریکا بود ایران گروگان‌ها را آزاد نکرد و همین عامل موجب شد تا کارتر شکست بخورد. از سال بعد از این اتفاقات تا اکنون، همیشه ایران به عنوان یکی از محورهای گفت وگوی کاندیداهای آمریکا بوده است و این نشان از تاثیر گذاری ایران بر روند سیاست های آمریکا در نظام سیاسی خود است.

اکنون باید عنوان کرد که آمریکا چه تاثیری می‌تواند بر انتخابات ایران بداشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید وضعیت‌های تاریخی کشورهای مذکور را بررسی کرد. شرایط تاریخی ایران و از همه مهمتر دولت ایران در 8 سال پیش بسیار متفاوت‌تر از شرایط دولت کنونی ایران است. متأسفانه یا خوشبختانه حزب جمهوری‌خواهان آمریکا از یک تشویش و تشتت برخوردار است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. نامزد اصلی این حزب دونالد ترامپ است، این شخص با توجه به شعارها و برنامه‌های که اعلام کرده و روالی را که در پیش گرفته است، احتمال اینکه در انتخابات آینده موفق شود بسیار کم، و از شانس کمتری نیز برخوردار است. چون اگر دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا موفقیت را کسب کند، تحولی در آمریکا و به تبع آن در کل دنیا صورت خواهد پذیرفت. و دچار یک التهاب و دگرگونی خواهد‌شد. اما هیلاری کلینتون کاندیدای اصلی دموکرات ها، زمانی بانوی اول آمریکا بوه است. کلینتون در داربست حکومتی آمریکا یکی از پلکان‌های موجود ذهنی است. زمانی زن بیل کلینتون رئیس‌جمهور آمریکا بوده‌است و کاملا با سیاست آشنایی دارد. زمانی نیز در ایالت نیویورک سناتور شد. در وضعیت کنونی هم که مشق کاندیداتوری می‌کند، مورد توجه جان کری نیز قرار گرفته‌است. و در صورت موفقیت هیلاری کلینتون در انتخابات آینده، می‌توان گفت که تغییری در ساختار و دیدگاه آمریکا نسبت به ایران صورت نخواهد گرفت. حضور اوباما در کاخ سفید آمریکا را می توان یک استثناء برای ایران دانست، اما متأسفانه ایران نتوانست از حضور و موقعیت طلایی وجود اوباما به نحو احسن استفاد کند. انتخابات ایران و آمریکا تأثیری بر برجام نیز نخواهد داشت. چون برجام نگاه یک رئیس‌جمهور یا وزیر نبوده‌است که انتخابات آینده آمریکا یا ایران بر آن تاثیر گذار باشد. بلکه یک معاهده و پیمان‌نامه بین المللی است که ببین این دو کشور تنظیم و آن را به امضاء رسانده‌اند.

  نظر شما در مورد واکنش اخیر امام جمعه مشهد نسبت به عدم برگزرای کنسرت‌ها در شهر مشهد، چیست، سید‌حسن‌خمینی و هاشمی رفسنجانی و حتی خود روحانی نیز در این رابطه گفتند که (رئیس جمهور) روحانی تنها هستند، پرسش این است چرا روحانی تنهاست؟

نوع نگاه ائمه جمعه به تصمیمات قوه مجریه (نه تنها در مورد کنسرت بلکه در مورد تمام امور) در حال زاویه گرفتن با زاویه قوه مجریه است. حضرت امام خمینی(ره)، و همینطور مقام معظم رهبری نیز نظری مخالف بر موسیقی ندارند. وزارت ارشاد نیز یکی از وزارت خانه هایی است که جزء دولت است و دولت نیز حکم تنفیذ و تصدیق خود را از طرف مقام معظم رهبری دریافت کرده است و از مردم رأی گرفته است. حال اینکه امام جمعه شهری بدون ورود به عرصه موسیقی و یا اینکه وارد حوزه حرمت موسیقی بشود، تنها بر این امر اکتفا کند که شهر مشهد جایی برای برگزاری کنسرت ها ندارد، قولی نادرست است. و نمی‌توان بر آن وقع قانونی گذاشت. امام جمعه به نوعی حلال و حرام را که یک مفهوم کلی و ایران شمول است را به امری منطقه‌ای تبدیل کرده است. حال می‌توان پرسشی را از امام جمعه مشهد مقدس عنوان کرد، که تکلیف پدیده شاندیز، کودک خیابانی، زن‌های خیابانی، حضور صندوق‌های میزان و ثامن الحجج و... را که در مشهد وجود داند چیست ؟ و چرا باید موضعی مخالف دولت داشته باشند آن هم نسبت کنسرتی که از طرف دستگاه‌های قضایی و وزارتخانه مربوطه مجوز برگزراری اخذ کرده‌است. به نظر من یکی از عواقب سنگین و پی‌آمدهای مهم این تقابل ها، جدایی و ایجاد فاصله بین روحانیون و دولت و همچنین نیروهای اجرایی کشور است. این که روحانی تنهاست یا تنها نیست مسأله ما نیست، مسأله مهمتر این است که یک جدایی و مرز بندی بین نهاد روحانیت و نهاد دولت در حال شکل گیری است. دیدیم و شنیدیم که در پی واکنش امام جمعه مشهد چندتا از ائمه جمعه نسبت به برگزاری کنسرت در استان‌های مربوطه نیز واکنش نشان دادند. و خواهان عدم برگزاری کنسرت‌ها در استان‌های خود شدند. و در این راستا علت مخالفت خود را اسلامی دانستن کشور ایران عنوان کردند. این در حالی است که برابر اصل 4 قانون اساسی کلیه قوانینی که در جمهوری اسلامی وجود دارند، تماما اسلامی هستند. و مرجع تشخیص اسلامی بودن این قوانین اسلامی شورای نگهبان است. نقدی که بر حسن روحانی در این زمینه وجود دارد این است که، در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری، روحانی کلیپی را از خود در بین مردم منتشر کردند، در ان فیلم هنگامی که روحانی از ماشین شخصی‌اش پیاده می شود، صدای لطیف محمدرضاشجریان از بلندگوی ماشین اش به گوش می رسید، و در آن لحظه روحانی عنوان کردند که به شجریان و صدای گوش نواز ایشان علاقه مند هستند. اما در عمل مشاهده کردیم که سه سال و اندی از ریاست جمهوری روحانی می گذرد اما نتوانستند پیرو ممنوع الصدا شدن شجریان در صدا و سیما اقدامی انجام دهند تا اکنون که استاد شجریان در بستر بیماری به سر می برند. در این سه سال 3 ماه رمضان نیز گذشت و کسی به پشتیبانی از اینکه صدایی که 90 مردم روزه دار ایران با آن به استقبال افطار می‌رفتند، اقدامی نه از طرف وزیر ارشاد و نه از طرف رئیس جمهور علاقه‌مند به شجریان، صورت نگرفت. در نتیجه اگر حمایت‌هایی از آنها صورت می‌دادند اکنون با این گونه برخورد‌های فله‌ای و شخصی نسبت به جامعه هنرمندان روبرو نمی شدند.

  آینده روحانی در سال 96 را چگونه پیش‌بینی می کنید؟

آینده روحانی در سال 96 بسیار روشن است. کسی در اردوگاه اصولگرایان پیدا نمی شود که بتواند با روحانی رقابت کند. نگرانی در این زمینه وجود ندارد چرا که همه وزنه های اصولگرایان در انتخابات های گذشته تمام توانمندی آنها مورد آزمون قرار گرفت. تنها مهره ای که باید به آن تکیه کنند کسی نیست جز محمود احمدی نژاد، حال اگر فرض کنیم که شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید می کندد، باز امیدی به اینکه احمدی نژاد بتواند در انتخابات آینده موفقیت را به دست آورد وجود ندارد. این‌بار مردم ایران با رای و انتخاب خودشان نشان خواهند داد که با افراطی گرایی و پوپولیسم نسبتی ندارند، و در پی آن هستند که بتوانند دولتی معتدل و نیروهای اعتدالگرا و مسئولیت پذیر را در لایه های مدیریتی به کرسی بنشانند. مردم از افراطی گری خسته شده اند، و تحمل تشویش و استرس‌های گرانی، تورم، نوسان قیمت بنزین و سایر نیازهای اولیه معیشتی ندارند.