یادداشت - علی نجفی

دریافت وام از روسیه؛ بابی تازه از دفتر تعاملات تهران-مسکو

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
دریافت وام از روسیه؛ بابی تازه از دفتر تعاملات تهران-مسکو
نوآوران -

پیشنهاد دریافت وام تا مبلغ ۵ میلیارد دلار از دولت روسیه برای طرحهای عمرانی در جریان بررسی اصلاحیه بودجه ۹۵ مورد موافقت نمایندگان مردم در خانه ملت قرار گرفت. اعلام آمادگی روسیه برای پرداخت وام به ایران نشان‌دهنده شرایط و فرصت های برجسته اقتصادی و موقعیت مستحکم سیاسی در ایران است، زیرا در فضای پسابرجام با توجه به اشتیاق کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری در کشورمان، مسکو به دنبال استفاده از این

 شرایط است. آثار و پیام های دریافت وام 5 میلیارد دلاری از سوی روسیه برای ایران، این است که ایران و روسیه به عنوان دو کشور بزرگ در منطقه، دارای مناسبات خوب و استراتژیکی بوده و در تمام سطوح دو جانبه، منطقه ای و بین المللی دارای همکاری و رایزنی هستند.ایران و روسیه ظرفیت‌های بسیاری از جمله وجود حسن همجواری، شرایط اقتصادی و پتانسیل در حوزه انرژی و ترانزیت برای گسترش روابط و تعاملات دارند، که به طور حتم دو کشور باید از این شرایط به خوبی استفاده کنند. در همین زمینه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی نیز برای دریافت وام 5 میلیارد دلاری روسیه از سوی ایران مصوبه ای را ارائه کرد.

 مسکو برای پرداخت این وام اعلام آمادگی کرده، که قطعا این موضوع با توجه به پیشینه و تاریخچه روابط دو کشور، در مناسبات دوستانه ایران و روسیه تأثیرگذار است و این مسأله در افزایش سطح تعاملات تجاری دو کشور موثر خواهد بود .

در شرایط کنونی ۷۰ یا ۸۰ درصد از سیاست خارجی ایران و روسیه در عرصه منطقه و بین‌الملل با یکدیگر منطبق است، که این مسأله می‌تواند موجب پیشبرد راهبردهای ایران درعرصه های مختلف شود. به نظر من در شرایط کنونی 70 یا 80 درصد از سیاست خارجی ایران و روسیه در عرصه منطقه و بین‌الملل با یکدیگر منطبق است، که این مسأله می‌تواند موجب پیشبرد راهبردهای ایران درعرصه های مختلف شود، از طرف دیگر روسیه یک کشور بزرگ، با بازار داخلی بسیار وسیع از نظر اقتصادی برای جمهوری اسلامی است. خوشبختانه در چند وقت اخیر تعاملات ایران و روسیه در موضوعات مختلف بسیار گسترده شده، به طور مثال توافق اخیر ایران، روسیه و آذربایجان برای اجرای کریدور شمال به جنوب یکی از تعاملات بزرگ و استراتژیک است. بنابر این به نظر من کشور روسیه قطعا در ایران سرمایه گذاری وسیع اقتصادی به ویژه در اجرای پروژه های مختلف عمرانی و صنعتی خواهد کرد. امیدوارم اقدام ایران و روسیه موجب توسعه همکاری اقتصادی و زیربنایی و ارتقای حجم مبادلات تجاری میان دو کشور  منجر شود.