هاشم صباغیان در گفت‌وگو با نواوران مطرح کرد:

درکمیته استقبال امام ، بحثی از غیر شرعی بودن موسیقی نبود

هاشم صباغیان وزیر کشور دولت موقت و عضو شورای استقبال از امام می گوید هیچگاه از امام نشنیدم که درباره موسیقی ایشان نظری داده باشند که آن را خلاف شرع بداند،صباغیان معتقد است با موسیقی و کنسرت ها با دولت روحانی شکست سال 94 را تسویه حساب می کنند

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
درکمیته  استقبال امام ، بحثی از غیر شرعی بودن موسیقی نبود
نوآوران -

   شما در ستاد استقبال از امام(ره) بودید آیا در ستاد بحثی درباره موسیقی شده بود که مراجع آن زمان مانند شهید مطهری ،شهید بهشتی یا خود امام مخالف موسیقی باشند؟

تا آنجا که یادم هست امام هر جا از او سوال شد و حتی صدا و سیما از او سوال کردند فرمودند موسیقی هیچ اشکال شرعی ندارد در کمیته استقبال از امام هم این مسایل بین آقایان اصلا مطرح نبود و اصلا ما ضرورتی نمی دیدیم وارد این مسائل شویم و هیچ بحثی بین اعضا در نگرفت.

  در دولت بازرگان چطور ،آیا دولت در زمینه اشاعه موسیقی یا نشر آن با مشکلی روبه‌رو شد؟

ما در دوره انقلابی بودیم و این مسائل اصلا برای انقلابی ها مطرح نبود البته ممکن بود در جایی کسی حرفی مطرح کند اما امام با قاطعیت برخورد می کرد و بارها از واپس زدگان و متحجران نام برد و دل پر خونی از آنها داشت الان می خواهند این تریبون دار ها به روحانی ضربه بزنند و بین مردم فاصله ایجاد کنند اگر دولت کوتاه بیاید بگویند روحانی ضعیف است و شکست خورده اگر کوتاه نیاید او را متهم می‌کنند به اینکه به فکر کنسرت است و به فکر نان مردم نیست یک سناریوی دقیق را طراحی کرده اند روحانی راه سوم را انتخاب کرده و روی قانونی بودن تمرکز کرده است او می گوید هر کسی نمی تواند، قانون برای خودش وضع کند.

ببینید ما در ابتدای دولت موقت آنقدر گرفتار انقلاب بودیم که وقت پرداختن به جزییات حکومتداری را نداشتیم من شب و روز در نخست وزیری بودم و حتی منزل هم تا سه ماه نرفتم انقلاب فرصت پرداختن به جزییات را نداشت شاید اگر روی جزییات می رفتیم وضعیت الان فرق داشت.

  اخیرا فایل صوتی از اظهارات آیت الله منتظری در سال 67 منتشر شده است شما چه برداشتی از حاشیه های این  اتفاق دارید؟ 

من اولا بشدت با انتشار این فایل در این زمان مخالفم ،انتشار آن کار درستی نبود این مسایل قبلا در خاطرات آیت الله منتظری آمده بود پس الان وقت مناسبی برای بازخوانی آن نبود ضمن اینکه من خود سال 67 در زندان بودم و اصلا از جزییات ان سال خبر ندارم ولی این فایل دست مایه سوء استفاده هم دشمنان و هم منافقین شده‌است بازرگان هیچ موقع شخصاً از رجوی حمایت نکرد و با افکار آنها کاملاً مخالف بوده است آنها جدا شده از نهضت آزادی بودند و حلقه اولیه این گروه همچون، حنیف نژاد و ولی زادگان، این افراد، مسلمانان با ایمانی بودند؛ پس از مدتی این گروه در زندان تغییر اعتقادی پیدا کردند و آمدند از نهضت جدا شدند.

آقای بازرگان به دلیل مسائل اعتقادی آن­ها که التقاطی بود و با آنان بسیار مخالف بود و بار دیگر می‌گویم هیچ جا از شخص مسعود رجوی حمایت نکرده‌­اند اما جمله‌ای که این برداشت از آن می­شود این است که بازرگان در سخنان خود می­‌گوید «این جوانان پاره­ایی از تن این ملت‌اند» که پس از حوادثی که اتفاق می­ افتد در روزنامه ها و در حملاتی که به بازرگان می­‌شود می­­‌گویند «این­ها پاره تن بازرگان بوده‌اند». مهندس بازرگان از مسعود رجوی حمایتی نکرده است. مهندس بازرگان در آن زمان صحبتی کرد که اگر به حرف او توجه و عمل می­‌شد جامعه این سرنوشت را پیدا نمی‌­کرد و به تدریج به این وضع نمی‌­فتاد. اعلامیه مهندس بازرگان هست می‌­توانید به آن رجوع کنید، باید توجه کنید، شرایط آن زمان به نحوی بود که این گروه با شعارهای دهان‌پرکنی که می­داد، آزادی‌هایی که برای آن­ها قائل بود، میتینگ‌هایی که برگزار می­کرد عده­‌ای از جوانان را به خود جلب کرده بودند.

بازرگان در آن شرایط گفت: «این جوانان، جوانان پرشور هستند نگذارید کار این جوانان به مبارزه مسلحانه کشیده شود». او به دنبال این بود که آرامش حاکم شود؛ «اگر مسعود رجوی کاندیدا بشود که اتفاقی نمی‌­افتد، اگر تنها یک نفر از این افراد وارد مجلس شود، تنها یک رأی دارد اما در قبالش این گروه را خلع سلاح کرده­‌ایم».حوادث به گونه ای رقم خورد که سرنوشت همه تغییر کرد.

   دولت در یک سال آخر با حجم فشار تند رو ها چه می‌تواند بکند؟ 

به حق دولت روحانی ظلم می شود با این همه مشکلات داخلی و تحریم ها و برجام و محاصره کشور توسط دشمنان کار دولت ادامه دارد باید از روحانی دفاع کرد اما این دفاع به مفهوم این نیست که روحانی نقصی ندارد.

   مجلس به نظر هنوز با دولت هماهنگ نیست؟

اینجا نقش فراکسیون امید مهم است ولی این فراکسیون یک طیف دارد و جمع است موافقان و مخالفانی در درون خودش دارد در برابر روحانی که یک شخص است فرصت هنوز برای فراکسیون امید باقی است و صورت مسائل برای فراکسیون امید هنوز مشخص نیست باید به آنها زمان داد.