بهزاد نبوی:

مشکل دولت گذشته صفر کیلومترها بود

بهزاد نبوی و احمد توکلی در نشســــت «محمد علی رجایی مردمی یا پوپولیست» که به همت انجمن اندیشه و قلم برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداختند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مشکل دولت گذشته صفر کیلومترها بود
نوآوران -

سخنران اول این مراسم احمد توکلی بود که گفت: تفکر پوپولیستی در جاهایی شروع می شود که بعضی افراد دوست دارند علیه حکومت موضع بگیرند و از احزاب رسمی فاصله داشته باشند و از تجمعات مردم هم به نفع خود استفاده کنند. اینگونه رفتار، نمونه‌های بسیار زیادی در جامعه دارد مثل اینکه افرادی که در حکومت هستند، طوری صحبت می‌کنند که گویی خارج از نظام فعالیت می‌کنند. نماینده سابق مجلس تاکید کرد: شهید رجایی به هیچ وجه پوپولیست نبود اما به خاطر نگاه دینی که داشت، هرگز از مردم جدا نشده بود و زندگی ساده‌ای داشت.

او به بیان خاطره‌ای از شهید رجایی پرداخت و گفت: یکی از مخالفان صدام در ایران بود که امام از شنیدن این خبر ناراحت شده و دستور داده بود او را بیرون کنند. شهید رجایی این دستور را به رفیق دوست ابلاغ کرد و وقتی در این کار تاخیر شد، رجایی گفته بود من رفیق دوست را نمی‌شناسم.

توکلی همچنین درباره جلسات سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی گفت: وقتی برای نخست وزیری با رجایی جلساتی گذاشتیم، گفت وزارت آموزش‌وپرورش مهمتر است. به او گفتیم شما یکی مثل خودت را وزیر آموزش‌وپرورش کن و بعد دیگر وزیران را انتخاب کن. بعد از فرار بنی‌صدر هم جلسه ای داشتیم برای انتخاب نامزد حزب که وقتی آقای پرورش این مسوولیت را نپذیرفت، رجایی به من گفت نباید برای مسئولیت تردید کرد.

این نماینده ادوار مجلس به بیان یکی از خاطرات خود از دیدار با شهید رجایی پرداخت و گفت: وقتی به منزل آنها رفتیم کوپن نفت او تمام شده بود و در سرما زندگی می‌کرد.

توکلی به محبوبیت شهید رجایی در میان اقشار مختلف مردم اشاره و تصریح کرد:‌ صاحبخانه ما در فریدونکنار هیچ روزی جز عاشورا مغازه خود را نمی‌بست، اما وقتی رجایی به ساری رفت مغازه را بست و به استقبال رجایی رفته بود.

او گفت: میرحسین موسوی، بهزاد نبوی، نوربخش و‌ بنده افرادی بودیم که شهید رجایی برای کابینه خود معرفی کرده بود، اما بنی‌صدر نپذیرفته بود. با انواری یزدی به منزل بنی صدر رفتیم. بنی صدر به میرحسین موسوی گفت تو اولین کسی بودی که علیه من مقاله نوشتی و من به بنی‌صدر گفتم شما فرانسه بودی و ما در ایران انقلاب کردیم که بتوانیم رئیس‌جمهور را نقد کنیم.

وزیر پیشنهادی رجایی برای وزارت کار گفت: بنی‌صدر یک پوپولیست عالی بود و می‌خواست از بالای مردم به مردم پل بزند و مردم را خوب خام می‌کرد، اما رجایی به مردم عشق می‌ورزید.

   بهزاد نبوی: مشکل دولت گذشته این بود که صفر کیلومترها را در رأس قرار داد

سخنران دوم این نشست مهندس بهزاد نبوی بود که با اشاره به بستر تاریخی انقلاب گفت: مسائل اوایل انقلاب را نباید براساس فکت‌ها و تحلیل‌های امروزی مورد بررسی قرار داد.

این مشاور دولت رجایی اضافه کرد: در اویل انقلاب تشخیص اینکه چه کاری پوپولیسم بود و چه کاری مردمی بسیار سخت بود. به علت اینکه در میان مسوولان آن زمان بی‌تجربگی موج می‌زد.

وی در ادامه بازرگان را به عنوان تنها فردی دانست که تجربه لازم را در امور کشور داشت.

عضو سازمان مجاهدین انقلاب گفت: ممکن است ما در آن زمان کارهایی را انجام داده باشیم که امروزه جنبه پوپولیستی داشته باشد.

این فعال سیاسی به ذکر صفات شخصی رجایی پرداخت و گفت: رجایی انسان بسیار منظم و منظبتی بود. او به شدت به آیت‌الله بهشتی معتقد بود، دلیل آن هم این بود که خود آیت‌الله بهشتی را انسان منظبتی می‌دانست.

وی در ادامه گفت: رجایی بعد از آنکه دولت را در اوایل انقلاب بدست گرفت، تحلیل‌ها در موردش متفاوت خواهد بود. به این دلیل که تحلیل‌ها و داده‌ها زمانی که شخصی در قدرت است، متفاوت است. ما کمترین اطلاعات را در مورد مسائل کشورداری و مملکت‌داری داشتیم.

نبوی در این زمینه به ذکر مثالی اشاره کرد و گفت: زمانی که در مورد بیانیه الجزایر با افرادی که در این جلسه حضور داشتند صحبت می‌کردیم، اطلاع و آگاهی از مقدار پولی که نزد آمریکایی‌ها بود نداشتیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به مباحثی که حول محور کشورداری دوره رجایی بود نقبی زد و گفت: اگر چه در کابینه رجایی افراد مشهوری چون شهید عباسپور و کلانتری وجود داشت، اما سخن این بود که تجربه کافی وجود نداشت.

نبوی در پایان اشاره‌ای به دولت گذشته مبنی بر اینکه افراد با تجربه را کنار گذاشت و بیان داشت: مخالفتی که من با دولت‌های نهم و دهم داشتم این بود که افراد صفر کیلومتر را به بهانه جوان‌گرایی یا تجربه‌گرایی در رأس امور قرار داد.


نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی