روایتی ازانتقاد و تمجید دردیدار دو آیت الله در دماوند:

آیت‌الله جوادی آملی خطاب به آیت‌الله هاشمی: صبر شما ستودنی است

متاسفم از تخریب هایی که علیه شما صورت می گیرد متاسفم. صبر شما ستودنی است این دیالوگ اول دیدار دو شخصیت تاثیر گذار قم در دیدارشان در دماوند است.

  1. ۱۰ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۱
آیت‌الله جوادی آملی خطاب به آیت‌الله هاشمی: صبر شما ستودنی است
نوآوران -

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در توضیح این جمله آیت‌الله جوادی آملی که «انقلاب اسلامی، برکتی برای کارهای قرآنی و فقهی است»، گفت: در تاریخ تشیّع، فرصتی پیش آمده تا حوزه‌های علمیه به فقه حکومتی بپردازند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «پایه‌ها و مبانی خوبی در فقه شیعه وجود دارد»، گفت: اگر فضلا و علمای حوزه‌های علمیه، مسائل مستحدثه را جدّی بگیرند، فقه جدیدی شکل می‌گیرد.

وی با نقد تفکری که حکومت در زمان غیبت را نمی‌پسندد، گفت: جامعه اسلامی، به خصوص در زمان غیبت نیازمند اداره است و چه خوب است که این اداره براساس اجتهاد اسلامی و فقه شیعی باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، موج جدید نگارش کتاب توسط علما و فضلای حوزه‌های علمیه، به خصوص در قم را ستود و با اشاره به تفسیر آیت‌الله جوادی آملی، گفت: درست است که علامه طباطبایی، تفسیر کاملی نوشت، اما در تمام سالهای پس از نگارش آن کتاب، مسائل جدیدی در جامعه مطرح شده که نیاز به نگاه تفسیری دارد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این جمله که «حوزه، نقش بسیار ارزنده‌ای برای حفظ و بقای نظام اسلامی در جامعه دارد»، گفت: باید دلسوزان جامعه و حوزه برنامه‌ریزی کنند تا فضلا و علما با نگاه اسلامی، مسائل اجتماعی را بررسی کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خویش، به مطالبه مقام معظم رهبری از دانشگاه‌ها در خصوص کرسی‌های آزاداندیشی اشاره کرد و با انتقاد از سطحی‌نگری مسئولان مربوطه به این مقوله عمیق و محدود کردن آن به برگزاری چند سمینار و همایش، گفت: به این فکر افتادیم که برای تحقق این امر، کاری انجام دهیم، در این راستا گروهی از افاضل حوزه و دانشگاه جمع شدند تا درباره مسائل روز و تطبیق و تبیین آن براساس ارکان اسلام در عقاید و اخلاق، تحقیق، بحث و تبادل‌نظر کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «نیاز امروز جوانان، نیاز فردای جامعه است»، گفت: دروس و کتابی برای دو واحد اختیاری در دانشگاه آزاد اسلامی با استادانی که با این مسائل آشنا هستند و آموزش دیده‌اند، تهیه شده است تا از سال تحصیلی جدید، تدریس آن در دانشگاه آزاد شروع می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این نکته که «اکثر جوانان ایران تحصیلکرده و آگاه به مسائل جهانی هستند»، گفت: با این جوانان، باید به زبان منطق، علم و دانش صحبت کرد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به سوابق آلمان و ژاپن که پس از خرابی‌های جنگ، به طرح‌های دانش‌بنیان توجه کرده‌اند، گفت: با اینکه تمام زیربناهای این دو کشور در جنگ از بین رفته بود، اما با توجه به طرح‌های دانش‌بنیان، به گونه‌ای حرکت کرده‌اند که الان دو غول اقتصادی، فنی و تکنولوژی هستند. آیت‌الله جوادی آملی نیز در آغاز این دیدار با خیرمقدم و ابراز رضایت از پیشرفت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: خداوند عنایتی به شما کرده که چه بخواهید و چه نخواهید، از استوانه‌های این نظام هستید. ایشان با بیان این جمله که «هر نعمتی با مسئولیتی همراه است»، گفت: یکی از ویژگی‌های شما، صبر است که به قول معروف، کیمیاست و خداوند هم به شما داده است. آیت‌الله جوادی آملی، با ابراز تأسف از تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، صبر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ستود و گفت: تشکیل حکومت و زمینه‌سازی برای راهنمایی انسان‌ها، آرزوی همه انبیاست و این انقلاب، فرصتی برای ماست که مردم را راهنمایی کنیم و در این راه، از تلخی‌ها نرنجیم و باید صبر کنیم.

ایشان «اصبروا»، «و صابروا» و «استعینوا بالصبر والصلاه» را راهنمای قرآن خواند و گفت: خداوند وعده داده است که صابران را پیروز می‌کند.