واکنش سخنگوی دولت به پیشنهادبرگزاری کنسرت ها توسط فرمانداری ها :

کنسرت ها وجهه امنیتی ندارند

سخنگوی دولت گفت: نرخ تورم و بیکاری در پایان برنامه ششم تک‌رقمی می‌شود. محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران به سوال‌های اصحاب رسانه پاسخ داد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
کنسرت ها وجهه امنیتی ندارند
نوآوران -

نوبخت در ابتدای سخنان خود ضمن ارائه توضیح‌هایی درباره لایحه بودجه و با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد و هیات دولت گفت: برای کمک به بهبود آلودگی هوا و تسهیل در حمل‌ونقل شهری گسترش قطار شهری را در دستور کار داریم اما واگن‌های لازم به حد کافی در داخل تولید نمی‌شود، برای همین در شورای اقتصاد برای تولید ۲ هزار دسته واگن اجازه داده شد و سه ماده به برنامه ششم اضافه شد مجلس فعلی این لایحه را مجدد اعلام‌وصول کرد و کمیسیون‌ها لایحه را تصویب و به کمیسیون تلفیق ارائه کردنددیروز بعد از ظهر جلسه این کمیسیون تشکیل شد.

 اختصاص فاینانس برای تولید   2 هزار واگن 

سخنگوی دولت با بیان اینکه واگن‌های لازم برای قطارهای شهری در داخل تولید نمی‌شود، افزود: چهار تولیدکننده داخلی داریم که برای اینکه هم فعال شوند، هم از تکنولوژی روز استفاده کنند، نیازمند سر‌مایه‌گذاری بودند؛ از این رو برای تولید دو هزار واگن دو میلیارد دلار اجازه استفاده از فاینانس داده شد.

  تسهیلات مسکن اولی‌ها

خبرنگاری در مورد تک‌رقمی شدن سود تسهیلات مسکن اولی‌ها پرسید که سخنگوی دولت اظهار کرد: در بخش اول بانک مسکن اعلام کرد دستورالعمل اجرای این تصمیم اعلام می‌شود و امیدواریم این هفته عملی شود.

  وزیر نفت نیاز به جمع‌آوری کارت سوخت را احساس نمی‌کند

خبرنگار دیگری در مورد جمع آوری کارت سوخت پرسید که نوبخت توضیح داد: می‌خواهیم میزان مصرف بنزین را کنترل کنیم، وزیر نفت نیاز به جمع‌آوری کارت سوخت را احساس نمی‌کند.

   موضوع فیش‌های حقوقی را انتخابات تمام نخواهند کرد

نوبخت در توضیح این سوال که سخنگوی قوه‌قضاییه اعلام کرد دولت یک نفر از در مورد فیش‌های حقوقی اعلام نکرده و اتمام حجت کرد؛ اظهار داشت: در این زمینه جامعه اشباع شده، اما برخی این موضوع را تا انتخابات تمام نخواهند کرد و اشباع نمی‌شوند. رهبری هم تاکید کردند به این مسائل نپردازیم. ما هم خود را درگیر این مسائل نمی‌کنیم و جواب آنهایی که می‌گویند فلانی حرام‌خوری کرده  را نمی‌دهیم. 

  برخورد با کالای قاچاق

نوبخت درخصوص اقدامات دولت در زمینه قاچاق اینگونه توضیح داد: یکی از نشانه‌های هماهنگی ارکان دولت، در مبارزه با قاچاق و کاهش میزان کالای قاچاق خود را نشان داده است. ما باید نسبت به کالای قاچاق قاطع برخورد کنیم. گمرک هم سازوکارهای خود را به روز کرد و قطعا در مبادی غیررسمی هم نیروهای مرزی ما با تیزبینی مثل برخود با تروریست‌ها با قاچاقچیان مقابله می‌کنند.

    توضیح در مورد قراردادهای نفتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در توضیح سوالی مبنی بر قراردادهای نفتی و ایرادهای رهبری در این مورد، متذکر شد: اینها قرارداد نیستند، چارچوب‌هایی است که قرار است بعدا در مورد انعقاد قراردادها از آنها تبعیت کنیم. دولت بسیار به منافع ملی و نظرات اهمیت می‌دهد، برای همین در جلسه یکشنبه در دولت این موارد مجدد مورد بررسی قرار گرفت که امیدواریم در هیات تطبیق در مجلس دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.

      کسی برای کنسرت‌ها قانون وضع نکند

خبرنگاری در مورد لغو کنسرت‌ها پرسید و نوبخت اینگونه پاسخ داد: راهش این هست همه به قوانین ایران احترام بگذاریم. وقتی قانون همه چیز را در مورد کنسرت مشخص کرده، در این مورد یک تشخیص ارایه نشود. قوانین ما بر مبنای شرع است پس دیگران هم به قانون احترام بگذارند. دولت با قدرت به قانون عمل کرده است، اگر نقدی هست قانون را اصلاح کنیم و خودمان قانون وضع نکنیم. نوبخت همچنین در مورد طرح این پیشنهاد که برگزاری کنسرت‌ها با نظارت فرمانداری و استانداری‌ها انجام شود گفت: با توجه به این که نیروی انتظامی از مدیریت وزارت کشور تبعیت می‌کند می‌تواند امنیت کنسرت‌ها را برقرار کند و دولت نیز از طریق فرمانداری‌ها و استانداری‌ها در برگزاری کنسرت‌هااقدام کند.

البته این کنسرت‌ها معمولا وجهه امنیتی ندارند و ممکن است برخی ملاحظات فرهنگی برای آنها وجود داشته باشد.

     تشکر فرمانده ناجا از دولت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در توضیح موضوع تجهیز کلانتری‌ها و نیروی انتظامی، خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح و انتظامی در قانون بودجه از ردیف‌های مختلف سهم دارند. ما هم آنچه در توانمان باشد همیشه با اولویت انجام می‌دهیم و تلاش کردیم حتی بیشتر تخصیص بدهیم. فرمانده ناجا هم در مورد این مساعدت مالی هفته قبل تشکر کرد دولت برای این انسان‌های خدوم و زحمتکش کوتاهی نمی‌کند، اما با تعدد مراجع مصرف منابع مواجه هستیم، اما قدرشناسانه عمل می‌کنیم.

   اگر در مجلس اتفاقی می‌افتد، دولت باید پاسخگو باشد

خبرنگاری به موضوع ضرب و شتم یک خبرنگار توسط یک نماینده و خلأ وجود انجمن صنفی اشاره کرد و نظر نوبخت را جویا شد که سخنگوی دولت پاسخ داد: اگر در مجلس هم، نماینده‌ای کاری می‌کند، تشکر می کنم که باز هم دولت باید پاسخگو باشد! وزیر کار خود را از جامعه رسانه‌ای می‌داند، در مجلس این اتفاق در مورد دیگران هم می‌افتد، البته وزرا بیشتر لفظی مورد عنایت قرار می‌گیرند.

    خبرنگاری از مشاغل سخت حذف نمی‌شود

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا قرار است خبرنگاری از مشاغل سخت و زیان‌آور حذف شود، گفت: در این مورد برای محدود کردن مشاغل سخت و زیان‌آور از تشکیل کارگروه مربوطه بی‌خبرم. این مسایل باید با تایید سازمان برنامه باشد و به دولت برود. تا الان در سازمان این موضوع مطرح نشده است. اگر هم بیاید کار کارشناسی روی آن می‌کنیم. گاهی در برخی از محافل می‌بینم چقدر خبرنگاران در محیط سخت کار می‌کنند. دولت هم همین نظر را دارد. کار کارشناسان این است که پیشنهاد دهند. مهم این است که این پیشنهاد با توجه به جنبه‌های دیگر تایید می‌شود یا نه، که بعید می‌دانم این اتفاق بیفتد.

    اگر موضوع جدی باشد، کسی با وثیقه آزاد نمی‌شود

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد حواشی تیم مذاکرات و بازداشت یک نفر در این رابطه گفت: اطلاعات دقیقی در این مورد ندارم. از رسانه‌ها شنیدم که این فرد به قید وثیقه آزاد شده است. این موضوع امیدوارم کرد که اگر موضوع جدی بود، با قرار وثیقه آزاد نمی‌شد.

    واگذاری‌های شهرداری‌های تهران

نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی در مورد واگذاری‌های شهرداری‌های تهران، گفت: در این مورد تحقیق می‌کنم تا از نظر رئیس جمهور مطلع شوم، سپس در خدمت شما هستم.

    کارگروه ویژه اقدام مالی برجام

او همچنین در توضیح کارگروه ویژه اقدام مالی برجام گفت: در این مورد بحث‌های مختلفی مطرح است؛ من سخنگوی شورای امنیت نیستم، دبیرخانه هر چه لازم باشد را اطلاع‌رسانی می‌کند. محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوال ایلنا، در مورد اظهارات اژه‌ای و هشدار به دولت گفت: اگر جرمی واقع شود وظیفه مدعی‌العموم این است برای دفاع از عموم با آن برخورد کند و مسیر رسیدگی قضایی انجام شود.

    مگر قوه قضاییه از ما اجازه می‌گیرد؟

او با بیان اینکه دولت از هیچ متخلف و مجرمی حمایت نمی‌کند، تاکید کرد: قوه قضاییه هم آنقدر استقلال دارد که اقدام کند. از یکی از روسای دستگاه‌های نظارتی شنیدم که می‌گفتند حتی یک مورد در خصوص فیش‌ها خلاف قانون نبود، اگرچه خلاف عدالت بود. این همه پرونده تشکیل می‌شود، مگر از ما اجازه می‌گیرند؟ ما باید راه‌های انجام این بی‌عدالتی و بی‌انصافی و دریافت‌های غیر عادلانه را بگیریم که البته این کار انجام شد و دولت کار خود را کرد و در آینده تکرار نمی‌شود. 


نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی