سیدحسن خمینی:

کرسی‌های آزاداندیشی باعث شجاعت در حوزه فکری می‌شود

تولیت حرم امام راحل گفت: کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها باید همراه با شجاعت رفتاری در زندگی و فعالیت‌های اجتماعی باشد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
کرسی‌های آزاداندیشی باعث شجاعت در حوزه فکری می‌شود
نوآوران -

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی تولیت حرم امام راحل در مراسم اختتامیه اولین اردوی آموزشی و فرهنگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به عنصر «شجاعت» به عنوان یکی از نقاط تمایز میان انسان‌ها، اظهار کرد: گر چه اموری چون علم و دانش انسان‌ها نیز در کارهای آنها اثر دارد، اما اغلب افعال ما ریشه‌های شخصی دارد و شناخت یک شخصیت جز از طریق درک علل اصلی پدیدآوردنده رفتار او غلط است.وی با بیان اینکه ما به سبب برخورداری از قوه تفکر، توانایی توجیه رفتارهای خویش را داریم، در حالی که بعضا دلیل اصلی در جای دیگری نهفته است، افزود: هر چه انسانها از حوزه اندیشه و خرد قوی‌تری برخوردار باشند، توانایی آنها در توجیه رفتارهایشان بیشتر است.

تولیت حرم امام راحل سپس با اشاره به شخصیت عظیم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: تفاوت امام با عالمان و سیاستمداران دیگر قوت در فقه، اصول و عرفان و سیاست نیست؛ گرچه امام از همه این صفات برخوردار بوده است، بلکه تفاوت امام، برخورداری ایشان از جوهره شجاعت است که در میان دیگران کمتر بوده است.

سیدحسن خمینی تصریح کرد: معرفی امام بدون در نظر گرفتن صفت شجاعت، بسنده کردن به یکسری مباحث مفهومی است که هر کدام در جای خود درست است، اما چهره کامل امام را نمایش نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه آمادگی پرداخت هزینه برای آرمان نکته بسیار مهمی است که امام واجد آن بود، گفت: خیلی اوقات در سبد محاسبه‌مان، در ازای هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم، منافعی را هم کسب می‌کنیم که کمترین آن نام نیک است؛ به‌این معنا که کسی می‌گوید من گرچه با پیمودن یک مسیر جان خود را از دست می‌دهم، اما در ازای آن از من به بزرگی یاد خواهد شد.