عبدالله ناصری در گفت وگو با «نوآوران»:

تغییر در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان حتمی است

عبدالله ناصری عضو کمیته راهبردی انتخاباتی اصلاح‌طلبان است؛ شورایی که با نهاد شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ادغام شد و با برخی از اشخاص حقیقی که وجهه ملی دارند شورای عالی را تشکیل دادند. ناصری معتقد است که تغییراتی در شورای عالی حتمی است. تغییراتی که وصل به مهمترین راهبردهای سیاسی اصلاح طلبان در ماه‌های آینده خواهد بود، که مهمترین آنها انتخابات ریاست جمهوری 96 و همچنین شوراهای شهر و روستا است

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
عبدالله ناصری
نوآوران -

محمدرضا عارف درباره تعیین رئیس جدید شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با کناره‌گیری وی از این سمت گفته است: هنوز هیچ بحثی روی هیچ مصداقی انجام نشده است. در مقطع فعلی بحث اصلی ما ارزیابی عملکرد شورای سیاست‌گذاری و آسیب‌شناسی آن است.

 شورای عالی سیاستگذاری تحت شرایطی برای انسجام و وحدت بخشی بین اصلاح طلبان به وجود آمد، برخی بر این باور هستند که ماموریت شورا تمام شده‌است، نظر شما چیست؟

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان جمعی متشکل از 40 نفر بودند که به نوعی می توان گفت در میانه راه شکل گرفت. یعنی پیش از اینکه شورا شکل بگیرد، اصلاح طلبان در قالب شورای راهبردی جبهه اصلاحات فعالیت های خود را پیش می بردند. لذا برای آنکه انسجام و وحدت در بین اصلاح طلبان ملموس تر و سازمان یافته شود، شورای عالی ائتلاف شکل گرفت. در انتخابات مجلس در اسفند ۹۴ به‌منظور رفع سوءتفاهم‌ها و تشکیل ائتلاف فراگیر همه نهادهای دارای مسوولیت نظیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای راهبردی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و جریان منتسب به دولت، متحد و فراگیر شدند و شورای عالی ائتلاف را شکل دادند؛ چراکه راهبرد کلی و تعیین‌شده، راهبرد مبتنی بر ائتلاف بود.شورای عالی مجموعه هماهنگی و ائتلاف اصلاح طلبان درراستای فعالیت های انتخاباتی است. همان نقشی که در انتخابات مجلس داشت ادامه خواهد داد. ساختار و کلیت و هدفگذاری ها همان است اما ممکن است که ترکیب نیروی انسانی در آن کمی تغییر داشته باشد. به دلیل تفاوت های ساختاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ممکن است کارگروه هایی که در شورای عالی وجود داشت نیز دستخوش تغییر شود. این شورا در این انتخابات ماموریت مخصوص به خود دارد که باید خود را با آن ماموریت تنظیم کند. بنابراین این احتمال وجود دارد که از نظر ساختاری تغییر کند. لیکن الگو همان الگوی شورای عالی در انتخابات ٩٤ است.

 کارگروهی بانی تغییرات و اصلاحات در شورای عالی برعهده آیت الله سید حسین موسوی تبریزی قرار گرفته است، وظایف کارگروه مذکور چیست؟

قطعا تغییراتی صورت خواهد گرفت. در این راستا اشخاص حقیقی که دارای وجهه ملی و بین‌المللی هستند به شورا اضافه خواهند شد، و همچنین احزابی که جز شورا نبودند نیز جذب خواهند شد. در این زمینه کار گروهی تشکیل شد که قرار شد به صورت کارشناسی و دقیق‌تر سرفصل‌ها را تعیین و برای تصمیم‌گیری نهایی ارایه کند. این کارگروه متشکل از تعدادی از اعضای شورای عالی با مسوولیت آیت‌الله موسوی‌تبریزی فقط برای لحاظ کردن نقطه نظرات اصلاحی در ترکیب و ساختار شورای عالی سیاستگذاری طراحی شد هستند. و قرار است به بررسی اصلاح ساختارها و ترکیب شورای عالی بپردازد، و در مورد گزارشات آنهاباید تصمیم گیری شود. ترکیبات این کمیته متنوع است و احتمال دارد که فقط متشکل از هیات رییسه شورای عالی نباشد. این کمیته با نظر نهایی شورای عالی و رییس دولت اصلاحات به تصویب خواهد رسید و کارش را آغاز می کند. اما بدیهی است که تصمیم نهایی در شورای مشورتی اصلاح‌طلبان گرفته خواهد‌شد. در نظرسنجی‌های صورت گرفته از سراسر کشور و شورای اصلاح طلبان استان ها و شهرستان ها، پیشنهادات و انتقاداتی به کار شورای عالی مطرح شد. همچنین نکاتی در جلسه اخیر شورای عالی توسط اعضا مطرح شد و راهنمایی هایی از سوی رهبر اصلاحات در این جلسه بیان شد. قرار بر این شد که این کارگروه به ریاست آیت الله موسوی تبریزی ماموریت جمع بندی این نظرات را جهت ترمیم و اصلاح ساختار و ترکیب شورای عالی انجام دهد و به صورت پکیجی از پیشنهادات عملی در جلسه شورای عالی اعلام کند.

 برخی خواهان حذف شورای عالی اصلاح طلبان بودند، طبق گفته آنها علت مخالفت خود با شورای عالی را تضعیف احزاب می دانند، نظر شما چیست، آیا شورا عملکرد خوبی نداشته است؟  

تداوم ساختار و کلیت شورای عالی سیاست‌گذاری به هیچ وجه مانع فعالیت احزاب یا موجبات تضعیف آنها را فراهم نخواهد کرد. بلکه شورای عالی در سطح کلی سیاست گذاری ها را تعریف و خط و مشی ها را تعیین می کند. لذا احزاب به همان روش سنتی که در پیش داشتندفعالیت های عملیاتی و انتخاباتی خود را ادامه خواهند داد.

البته در بین همه اعضا و حتی احزاب زیز مجموعه رای گیری به عمل آمد و اکثریت بر این باور بودند که شورای عالی با همین ساختار تداوم داشته باشد. شورای عالی برای امر انتخابات برنامه ریزی شده‌است. حزب فراگیر موضوع دیگری است که در جاهای دیگری برای تحقق آن باید فکر کرد.

به هر حال فعلابنا نیست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به سمت حزب فراگیر برود.طبق گزارشی که به رئیس شورای عالی اصلاح طلبان ارائه شد، می توان نتیجه گرفت که شورای عالی در مجموع کار خود را خوب انجام داد.

در این جلسه گزارش‌ها از سوی آقای عارف داده شد و بعد از آن اعضای حاضر در جلسه اظهارنظر کردند و بعد از جمع‌بندی و ارزیابی مثبت نسبت به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری که با نظرسنجی در جمع اعضا در استان‌ها و مرکز بود، ارزیابی شد و اکثریت حاضر در جلسه بر اساس عملکدر مثبت شورا، ادامه کار آن را به مصلحت دیدند.