محمود صادقی در گفت و گو با «نوآوران» :

در دفاع ازعلی مطهری مصمم هستیم

عضو فراکسیون امید گفت: فراکسیون امید با برخوردها و روش های منسوخ و غلطی که برخی از نمایندگان موافق نیست و در دفاع از آزادی بیان همه نمایندگان مصمم است.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
در دفاع ازعلی مطهری مصمم هستیم
نوآوران -

در شرایطی که بیشترین تخریب‌ ها، هجمه‌ ها و رد صلاحیت‌ ها متوجه جریان اصلاحات بود، در کمال ناباوری، لیست 30 نفره اصلاح‌طلبان (لیست امید) در تهران راهی مجلس دهم می ‌شود. نتیجه‌ ای که خوش باورترین تحلیل ‌گران نیز آن را پیش‌بینی نمی ‌کردند. پس از ورود اعضا به مجلس دهم نیز شاهد تشکیل فراکسیون نوپایی تحت عنوان «فراکسیون امید» بودیم. فراکسیونی که از ابتدای آغاز به کارش مورد نقد و انتقادهای فراوانی هم از سوی رسانه ها و هم از سوی برخی از اصلاح طلبان خارج از مجلس قرار گرفت.

البته برخی از این نقدها بر عملکرد این فراکسیون وارد بود؛ چرا که این فراکسیون در مورد برخی از مسائل همچون انتخابات رییس مجلس، هیات رییسه و حتی انتخاب نمایندگان در شوراها ورود نکرد و در واقع از انسجام وهمدلی چشم گیری برخوردار نبودند و نتیجه این خود رایی‌ ها و عدم توجه به انسجام تشکیلاتی، از دست دادن ریاست مجلس و نیز ریاست کمیسیون‌‌های تخصصی بود که این امر موجب کاهش چشمگیر اثرگذاری فراکسیون امید در تصمیم سازی ‌های مجلس شده است.

در این زمینه به گفت و گو با محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید پرداختیم.

   صادقی: فراکسیون امید دائم در حال فعالیت است

محمود صادقی در گفت و گو با «نوآوران» در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا فراکسیون امید از زمان آغاز مجلس دهم در انجام برخی امور کم‌کاری داشته است، اظهار کرد: به تعبیر آقای عارف تعداد جلسات برگزار شده از سوی فراکسیون امید بیشتر از تعداد جلساتی است که برخی فراکسیون ها در مجلس گذشته طی چهار سال انجام داده اند.

وی با بیان اینکه فراکسیون امید از زمان تشکیل شدنش دائم در حال فعالیت و کار است، ادامه داد: هفت کمیته تخصصی در فراکسیون تشکیل شده است که بعد از تعطیلات مجلس هر یک از این کمیته‌ها در حوزه های تخصصی عمل خواهند کرد.

عضو فراکسیون امید افزود: فراکسیون امید از گذشته تا کنون اقدامات خوبی انجام داده است از جمله اینکه نمایندگانی را در شوراها، مجامع بین المللی معرفی کرده حتی در برخی از مسائلی که اخیرا پیش آمده بود مثل توهین یکی از نمایندگان به خبرنگار روزنامه ایران، نامه ای را تهیه و به رییس مجلس ارائه کردیم که خواستار برخورد با آن نماینده شدیم.

در دفاع از آزادی بیان یک نماینده مصمم هستیم

صادقی گفت: همچنین در مورد موضوع پیشامده در رابطه با آقای مطهری هم فراکسیون بی تفاوت نبوده و اعلام موضع کرده است. که یک جلسه عمومی هم با حضور خود آقای مطهری داشتیم که موضع خودمان را در آن جلسه هم اعلام کردیم.

وی ادامه داد: آقای مطهری در جایگاه یک نماینده حق اظهار نظر دارد و برخوردهایی که با ایشان می شود نادرست است بنابر این اعضای فراکسیون امید در دفاع از آزادی بیان یک نماینده همچنان مصمم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه البته در رابطه با انتشار فایل منتظری نیازی به موضع گیری نیست، اظهار داشت: اعضای فراکسیون امید با برخوردها و روش های منسوخ و غلطی که برخی از نمایندگان در مجلس قبلی هم داشتند و در حال حاضر هم به همان روش ها در صحن پارلمان ادامه می دهند، مخالف هستند.

صادقی تاکید کرد: البته پشتیبانی اقای مطهری تنها معطوف به فراکسیون امید نیست بلکه برخی از نمایندگان دیگری که در مجلس هستند موافق روش های ناپسند برخی از نماینده ها نیستند چرا که مطرح شدن حرف های رکیک و زشت در مجلس دون از شان پارلمان جمهوری اسلامی ایران است.

    انتقادات به فراکسیون امید برای ما نعمت است

وی ادامه داد: بنابراین اعضای فراکسیون امید نیز صرفاً بر کار تشکیلاتی و همکاری منسجم اعضا با اهداف و برنامه‌ های فراکسیون تاکید دارند و علی‌‌رغم انتقاد هایی که در داخل فراکسیون، بدنه اصلاح ‌طلبان بیرون از مجلس و همچنین رسانه ‌ها درباره عملکرد فراکسیون وجود دارد که بعضاً این انتقاد ‌ها با لحنی تند مطرح می ‌شود، آقای عارف تاکید داشتند این انتقاد های تند برای ما نعمت است و ناشی از دغدغه ‌ها و تعهدی است که به جریان اصلاحات دارند و باید آن را به فال نیک بگیریم.

عضو فراکسیون امید افزود: به‌هیچ‌ عنوان هم قصد نداریم کسی را به بی ‌ثباتی اندیشه و گرایش سیاسی متهم کنیم اما مسلما نمایندگانی که در رویکرد سیاسی خود ثابت‌ قدم باشند، در بزنگاه ‌های مختلف تأثیرگذارتر هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: افرادی که به منش فراکسیون امید پایبند هستند و در تمامی جلسه ها و تصمیم‌ گیری‌ های فراکسیون همراهی می ‌کنند، در چارچوب فکری و مشی سیاسی فراکسیون ثابت‌ قدم هستند و هرگز هیچ‌یک از اعضای باثبات فراکسیون امید به اعتمادی که مردم به آنها کرده‌ اند، پشت نخواهند کرد و مردم را نا امید نمی ‌کنند.

    ضرورت توجه روحانی به مطالبه های اصلاح طلبان

صادقی با اشاره به انتقاد عارف از عدم تغیر مدیران گذشته در دولت روحانی، اظهار داشت: متاسفانه تغییرات مورد انتظار نمایندگان در بدنه دولت در سطح کشور انجام نشده و برخی از نمایندگان تاکید داشتند که برخی مقام‌ های اجرایی استان‌ ها ازجمله استانداران و فرمانداران به‌جای این‌که با خواسته‌های نمایندگان عضو فراکسیون امید هماهنگ باشند، بیشتر به خواست‌ های نمایندگان طیف اصولگرا توجه دارند.

عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: آقای روحانی باید توجه ویژه‌‌ای به این مطالبه ‌ها داشته باشند و اگر انتظار دارند حمایت اصلاح‌ طلبان در انتخابات سال ۹۶ تداوم یابد، طبیعتاً‌ باید انتظار نمایندگان برآورده شود چراکه نمایندگان شهرستان ‌ها برای این‌ که عملکرد بهتری داشته باشند، نیاز به همکاری مسئولان اجرایی و دولتی دارند که البته این همکاری باید به صورت متقابل باشد.

صادقی تصریح کرد: انتظار ما از دولت این است که تغییرات لازم را در کابینه و ساختار دولت ایجاد کنند و همچنین برنامه داریم با دعوت از وزرا برای حضور در جلسه ‌های فراکسیون امید، در راستای همکاری بیشتر و بهتر و دوطرفه فعالیت کنیم.