جهانگیری و وزیر اطلاعات بر لزوم شناسایی گلوگاه‌های وقوع مفاسد اقتصادی تاکید کردند

پاک‌کردن دامن‌جمهوری‌اسلامی از فساد

از نظر دولت و آقای رئیس جمهور، مبارزه با فساد اولویت نخست قانون گرایی است در همین زمینه نیز مهمترین رسالتی که در مقطع فعلی برای حراست ها تبیین می شود، قانون گرایی و مبارزه با فساد است.این آغاز سخنرانی جهانگیری در نشست سازمان های حراست کشور است.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
پاک‌کردن دامن‌جمهوری‌اسلامی از فساد
نوآوران -

جهانگیری می‌گوید نقش فساد در کشور ما پر رنگ شده و فساد سیستمی به عنوان موضوعی جدی در کشور مطرح می شود وی ادامه داد: در مقطع فعلی رسالت همه ما، پاک کردن دامن جمهوری اسلامی از فساد است، متاسفانه فساد مانند موریانه ای به جان کشور افتاده است و اعتماد و اعتقاد مردم را اشاره گرفته است.

         اعتماد مردم سرمایه است

وی با تاکید بر این که اعتماد مردم سرمایه ای بزرگ برای نظام است که باید از آن حفاظت شود، بر لزوم مبارزه با فساد تاکید و اظهار کرد: آنچه که نگذاشته با فساد مبارزه ای دقیق شود این است که با فساد از موضع یک بلا برای نظام برخورد نشده است و هر کسی فکر کرده می تواند رقیب خود و کسانی را که قبول ندارد با اتهام فساد از صحنه خارج کند یا اینکه در جایی فسادی اتفاق افتاده است و آن فرد از دوستان ما است، سعی شود که آن فساد کوچک نمایی شود و برعکس.

         وزارت اطلاعات عزمش جدی باشد

معاون اول رئیس جمهور با تاکید براینکه کسانی که در صف مقدم مبارزه با فساد هستند باید عزمی جدی داشته باشند، به نقش وزارت اطلاعات در این زمینه اشاره و اظهار کرد: وزارت اطلاعات در زمینه مبارزه با فساد نقشی تعیین کننده و پیشرو دارد؛ وزارت اطلاعات نباید نقش خود در این زمینه را کم تلقی کند.

جهانگیری در ادامه صحبت های خود با تاکید بر اینکه در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی موضوع پیشگیری مقدم بر مبارزه است اظهار کرد: در دولت آئین نامه ای به تصویب رساندیم که بر اساس آن باید در هر نهادی، شورایی تحت نظارت ریاست آن دستگاه ایجاد شود و صرفا کارش پیشگیری از وقوع فساد در آن نهاد باشد.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه بر لزوم شناسایی گلوگاه های ایجاد و وقوع فساد در نهادهای مختلف تاکید کرد وگفت: حراست ها می توانند گلوگاه ها و امضاهای طلایی نهادها را شناسایی و با آنها مقابله نمایند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه حراستی ها باید در برخورد با مفاسد با شجاعت تصمیم گیری کنند اظهار کرد: گاهی ممکن است عده ای برای جلوگیری از یک اقدام علیه فساد، ده ها دلیل منطقی مطرح کنند که این کار به صلاح نیست؛ اما آنچه در اینجا مهم است شجاعت و قدرت تصمیم گیری مدیر و مسوول مربوطه در این زمینه است. چنانچه به پیشگیری جدی از وقوع فساد بپردازیم قطعا جلوی بسیاری از آسیب هایی که به دنبال فساد می آید گرفته می شود.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر لزوم پیشگیری از وقوع فساد، اظهار کرد:حتما هزینه پیشگیری از وقوع فساد کمتر از مبارزه با آن است.

         عده ای بیکار علیه دولت هجمه می کنند

معاون اول رئیس جمهور در بخش های دیگری از صحبت های خود با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور خاطر نشان کرد: امروز شرایط اقتصادی کشور با وضعیت دشواری مواجه است؛ در این شرایط دشوار سیاست گذاری و انسجام در اجرای آن سیاست از جمله موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود؛ امروز باید در سیاست گذاری به نتیجه ای برسیم که همه صاحب نظران آن را بهترین سیاست بدانند.

جهانگیری با انتقاد از برخی اظهارات نسبت به دولت در رابطه با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: این که عده ای راه می افتند و مطرح می کنند که دولت نسبت به اقتصاد مقاومتی بی توجهی کرده است، کار عده ای بیکار است که به دنبال تلف کردن وقت دولت هستند.

         وزیر اطلاعات:بی جهت سرمایه گذاران را بازداشت نکنید

علوی اظهار داشت: موضوع همایش امروز «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در نظر گرفته شده که براساس فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بسیار مناسب است.

         اقتصاد مقاومتی را جناحی نکنند

او افزود: با توجه به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت دستگاه‌های اطلاعاتی و حراستی فکر نکنند که یک نهاد اقتصادی نیستند بنابر این شأن و جایگاهی در اقتصاد مقاومتی ندارند در حالی که رهبر معظم انقلاب فرمودند «دستگاه‌های اطلاعاتی می‌توانند (در اقتصاد مقاومتی) کمک‌کننده باشند» و باید این جایگاه را شناسایی کنیم.

وزیر اطلاعات ادامه داد: بزرگترین جفا به اقتصاد مقاومتی و هر بحث دیگری که مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به عنوان برنامه کار معیّن می‌فرمایند این است که به جای ترسیم نقشه راه و عمل به آن، دستمایه دعوای جناح‌ها و بخش‌های مختلف قرار بگیرد.

او ادامه داد: امروز متأسفانه وقتی به یک سلسله صحبت‌ها، رسانه‌ها و تریبون‌ها نگاه می‌کنیم می‌بینیم که در بعضی بحث‌ها، اقتصاد مقاومتی به دستمایه دعواهای سیاسی، جناحی و بخشی تبدیل شده، این بزرگترین جفا در حق اقتصاد مقاومتی است.

علوی اظهار داشت: در دستگاه‌های اطلاعاتی و حراستی کاری نباید به دعواهای سیاسی داشته باشیم و باید به سمتی حرکت کنیم که نقش خودمان را فارغ از دعواهای سیاسی درباره سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایفا کنیم.

او افزود: دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد به دلیل آنکه بر اساس واقعیت‌های اقتصادی کشور طراحی‌شده و کار یک تیم کارشناس اقتصادی است. دولت هم آن را باور دارد و اگر بحثی در این رابطه داشته باشد آن را مطرح می کند و اصلاً مسأله موضع‌گیری مطرح نیست.

         سرمایه دار باید آرامش داشته باشد

علوی گفت: ما به عنوان دستگاه‌های امنیتی و نظارتی و حراستی در زمینه رشد و تحقق اقتصاد مقاومتی، می‌توانیم علاوه بر اطلاع‌رسانی و کمک به مسوولان امر، در بخش امنیت و آرامش اثرگذار باشیم که نه تنها امنیت باشد بلکه احساس امنیت نیز وجود داشته باشد، چرا که احساس امنیت به انسان ها آرامش می‌دهد و در پرتو آرامش انسان‌ها با خیال راحت فعالیت می کنند.

وی افزود: در بحث اقتصاد، امنیت نقش اساسی دارد و از قدیم گفته‌اند سرمایه، ترسو است و جایی که احساس نگرانی و ترس باشد قرار نمی‌گیرد بنابر این کافی است چهار نفر کارخانه‌دار را بگیرند. در این صورت بر روی بقیه هم اثر می گذارد و به این فکر می افتند تا سرمایه‌شان را تبدیل به پول کنند.

وزیر اطلاعات گفت: بخشی از سرمایه های افراد به خارج از کشور منتقل شده و باید دید چه وجهی دارد و چرا این سرمایه ها را به داخل کشور نمی آورند و باید ببینیم چه نگرانی دارند و چه برخوردهایی با سرمایه گذارها شده که از آمدن به داخل کشور خود داری می کنند.

وی افزود: در موضوع اقتصاد، علاوه بر رصد اطلاعاتی و اطلاع رسانی دقیق و به موقع، هم به سلامت اقتصادی و هم به امنیت اقتصادی نیاز داریم، سرمایه گذار باید احساس امنیت کند و احساس نکند که به خاطر اندک مسأله‌ای متعرضش

 می شوند.

علوی اظهار داشت: در تمام دنیا پناهگاه فعالان اقتصادی حاکمیت ها هستند و قدرت‌های حکومتی مدافع سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی است و اگر در یک جایی قدرت حکومتی به جای پشتوانه فعالان اقتصادی نقطه مقابل آنها شود، در آن حکومت نباید انتظار رشد اقتصادی داشته باشیم.

         با فساد جناحی برخورد نشود

او ادامه داد: اگر در جامعه‌ای فساد به یک بخشی نسبت داده شد به آن پرداخته شود، اما فساد به بخش دیگری منصوب بود بایکوت شود و با کسانی که آن فساد را مطرح کرده‌اند برخورد شود، آن جامعه آرزوی رسیدن به یک اقتصاد سالم را باید در رویاها ببیند.

او اظهار داشت: متأسفانه می‌بینیم گاهی اوقات، منافع بخشی و گروهی بر منافع ملی سایه می‌اندازد و برای تحقق منافع بخشی به منافع ملی ضربه می‌زنیم و این امر پسندیده‌ای نیست. چراکه باید منافع ملی را به عنوان یک اصل قرار دهیم و در جهت تحقق آن برنامه‌ریزی کنیم.

علوی اظهار داشت: حراست‌ها اطلاعات درست ارائه کنند تا رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزرای مربوطه اطلاع داشته باشند تا بتوانند تصمیم درستی بگیرند.