رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران:

سازمان ملل با بحران انسانی در منطقه برخورد فعالی داشته باشد

وزیر کشور با اشاره به بحران های انسانی، جنگ و آوارگان ناشی از جنگ در منطقه گفت: سازمان ملل باید در این زمینه برخورد فعالی داشته باشد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
سازمان ملل با بحران انسانی در منطقه برخورد فعالی داشته باشد
نوآوران -

عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه پس از دیدار با استفان اوبراین معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان دوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری درباره جزییات این دیدار به خبرنگاران گفت: ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی با حوادث طبیعی همچون زلزله، سیل و ریزگردها مواجه است.

وی ادامه داد: همچنین جمهوری اسلامی ایران دارای تجربه خوبی در مواجهه با این حوادث است که در حوزه اقدام در سطوح مختلف سازماندهی خوبی وجود دارد.

وزیر کشور گفت: روابط بین جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل متحد می تواند در انتقال تجربیات و بحث آموزش و همکاری های چند جانبه و دوجانبه بسیار موثر باشد.

رحمانی فضلی افزود: در این دیدار مقرر شد در مجامع بین المللی حضور فعالی داشته باشیم و از ظرفیت های ایران استفاده شود و ما نیز بتوانیم از تجربیات و توانمندی های سازمان ملل استفاده کنیم.

وی با اشاره به وجود بحران های انسانی، جنگ در منطقه و آوارگان ناشی از جنگ اظهارداشت: این ها بحران های مهم انسانی است که سازمان ملل متحد باید در این زمینه برخورد فعالی داشته باشد.

وزیر کشور گفت: همچنین در این دیدار درباره بحث مواد مخدر و قاچاق آن و ارتباط قاچاق مواد مخدر با تروریسم و شرارت با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد بحث کردیم.

رحمانی فضلی یادآور شد: البته در سازمان ملل متحد بحث بحران های انسانی و قاچاق مواد مخدر هر کدام متولی دارد که ما با آن در ارتباط کامل هستیم و همکاری بسیار خوبی داریم.

وی ادامه داد: همه آن ها اذعان دارند ایران هم در حوزه مبارزه با مواد مخدر و هم در بحث پذیرش پناهندگان کشور برتر است. در ایران ما همکاری های خوبی داشتیم و توفیقاتی نیز در حوزه مقابله با حوادث غیرمترقبه داریم.

وزیر کشور گفت: وظیفه ما است که هم اقدامات انجام شده مردم و دستگاه ها را در سطح بین المللی اشاعه دهیم و مطرح کنیم و هم از ظرفیت های آن ها برای خودمان استفاده کنیم.

** تلاش ما به حداقل رساندن خسارت ها در زمان بحران است

وزیر کشور در ادامه درباره امدادرسانی به سیل زدگان استان مازندران گفت: از قبل آمادگی خوبی برای مقابله با سیل در استان وجود داشت و از لحاظ اول هم کمیته بحران و هم استانداران در سه استان تلاش کردند تا مسائل حل شود.

رحمانی فضلی افزود: قطعی برق داشتیم که وزارت نیرو به موقع وارد عمل شد. پیش بینی این حجم از سیل و خرابی ها در برنامه ریزی صورت گرفته بود و در کوتاه ترین مدت امدادرسانی انجام شد.

وی ادامه داد: متاسفانه چهار نفر از هموطنان در این حادثه فوت کردند که دلیل فوت آن ها نیز عدم توجه به هشدارها بود.

وزیر کشور گفت: تلاش ما این است که هزینه های انسانی را به حداقل برسانیم، این حجم سیل و بارندگی می توانست خسارت بسیاری داشته باشد البته خسارت کم نیز برای ما از نظر خسارت های عاطفی و روحی غیرقابل جبران است.

رحمانی فضلی افزود: تلاش می کنیم به موقع خسارت ها را جبران کنیم، جغرافیای کشور ما به گونه ای است که ما دائم با حوادث مواجه هستیم و تلاش شده است خسارت ها به حداقل برسد.