بهرام پارسایی در گفت و گو با « نوآوران» مطرح کرد:

دندان لقی به نام احمدی نژاد را باید بکشیم

این روزها از یک سو ماجرای املاک نجومی شهرداری تهران و از سوی دیگر برگزارشدن یا نشدن کنسرت‌های موسیقی، انتخابات شورای شهرها و روستا ها و انتخابات ریاست جمهوری سال 96 و حمایت اصلاح طلبان از روحانی به تیتر یک رسانه های کشور تبدیل شده، موضوعاتی که ما را به گفت و گو با سخنگوی فراکسیون امید مجلس فراخواند.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
دندان لقی به نام احمدی نژاد را باید بکشیم
نوآوران -

در این رابطه گفت و گویی با بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید و کمیسیون اصل 90 انجام داده ایم.

  روح الله حسینیان مدعی است رئیس دولت هشتم و نهم در صورت بازگشت به قدرت، رکورد رأی در ایران را خواهد شکست، نظر شما در این باره چیست؟ آیا واقعا چنین اتفاقی خواهد افتاد؟

طبیعی است افرادی که به دنبال یکسری اهداف خاص هستند اینگونه حرف ها را مطرح کنند چرا که برای رسیدن به اهداف خودشان افرادی بهتر از احمدی نژاد را پیدا نخواهند کرد، آن افراد که به دنبال منافع ملی خودشان هستند نه منافع ملی نظام.

بنابر این اگر روال یک روال منطقی باشد احمدی نژاد نمی تواند در انتخابات شرکت کند البته اگر هم شرکت کند جای نگرانی نیست؛ به نظر من بهتر است که ایشان بیاید و برای یکبار هم که شده برای آخرین بار تعیین تکلیف بشود و این دندان لق برای همیشه کشیده و دور انداخته شود.

  آیا فکر می کنید اصولگرایان کاندیدایی برای انتخابات آینده خواهند داشت و یا اینکه نسبت به آقای روحانی اجماع دارند؟

اینکه اصولگرایان کاندیدا دارند بر آوردم این است که آنها چند کاندیدا برای انتخابات آینده معرفی خواهند کرد و اگر آنها در انتخابات آینده ازآقای روحانی حمایت کنند نشان دهنده این است که آنها پذیرفته اند با اقبال عمومی رو به رو نیستند، بنابراین فکر نمی کنم آقای روحانی گزینه حمایتی اصولگرایان برای انتخابات آتی باشد. آقای روحانی از ابتدا عضو حزب اعتدال و توسعه بودند، اگر این‌طور نبود هرگز مورد حمایت اصلاح طلبان قرار نمی گرفتند و یا حتی آقای عارف به نفع ایشان کنار نمی رفتند، اصلا شاکله تفکر و موضع های اقای روحانی مشخص است و با همه تخریب هایی که نسبت به دولت روحانی وجود داشته است، آقای روحانی کارشان را به خوبی جلو برده اند.

به طور کلی آقای روحانی از چهره هایی است که سال 92 با حمایت آشکار و قاطع اصلاح طلبان وارد میدان شدند هم اکنون نیز اصلاح طلبان بر همین اندیشه هستند و به دنبال تفرقه و دوگانگی نیستند؛ البته اصلاح طلبان مطالباتی را از ایشان دارند که انتظار می رود رییس جمهوری بیشتر به این مطالبات بپردازند.

  گفته می ‌شود که احمدی ‌نژاد در میان اقشار کم بضاعت همچون جامعه کارگری کشور محبوب بوده و هست. این موضوع را قبول دارید؟

چرا باید محبوب باشد؟ به خاطر تعطیلی کارخانه‌هایشان؟ کوچک شدن سفره هایشان؟ به خاطر ایجاد شرکای زیاد برای سازمان تامین اجتماعی؟ برای اینکه آقای مرتضوی را به ریاست سازمان گذارد؟ عرض کردم نباید به شعور افراد تنگدست توهین کرد. یقینا جامعه کارگر کشور ما انسان‌ های فهیمی هستند و خودشان قدرت تشخیص اینکه دولت قبل چه بر سرشان آورده را دارند. در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی افراد آرزو داشتند بیمه‌هایشان تامین اجتماعی شود اما الان کسی این آرزو را ندارد! در آن زمان افراد تحت پوشش این بیمه خدماتی از بهترین بیمارستان‌ها، بیشترین میزان حقوق بازنشستگان، بیشترین میزان پاداش و عیدی استفاده می کردند.

ما نباید شعور مرد را دست کم بگیریم. حتی یک کشاورز که در دورترین نقاط کشور زندگی می کند هم قدرت تحلیل اوضاع را دارد و مطمئن باشید که شرایط پیشین تکرار نخواهد شد.

اگر صدا و سیما که باید یک رسانه ملی باشد و اطلاعات را به درستی به مردم بدهد خدای ناکرده به اعتماد قشر مذهبی جامعه که به صدا و سیما معتمد است خیانت کند، ظلم بزرگی را به آنان روا داشته است. باید اطلاعات سالم را به مردم برسانند. باید اجازه دهند که مردم بفهمند رییس جمهور قبلی چه کرده است، مهمترین افرادش در زمان ریاست جمهوری او برای کسب ثروت چه کردند. مثلا دولت قبل دو میلیون به یک روستایی پول داده است و او شکرگزار آن دولت است اما نمی داند که دولت چه بر سر او و آینده اش آورده است. صدا و سیما باید در جهت روشنگری این موضوعات برای مردم بکوشد

  کمیسیون اصل نود در مجلس نهم پیگیر شکایت از آقای احمدی‌نژاد بود. این شکایت منجر به یک احضار نافرجام هم شد اما سرانجام آن مشخص نیست. کمیسیون اصل نود در این مجلس پیگیر این شکایت نیست؟

من هنوز دقیقا اطلاع ندارم چه شکایتی از احمدی ‌نژاد در مجلس شده است. تنها اطلاعی که دارم این است که یکی از پرونده ‌های آنان در دادگاه جاری است و تا الان سه بار ایشان را به دادگاه احضار کرده اما ایشان تمکین نکرده و مراجعه‌ ای به دادگاه نداشته است.

   این احضار و شکایت مربوط به کدام پرونده است؟

این مربوط به یکی از پرونده‌هایی است که در کمیسیون اصل نود مطرح بوده اما هنوز از جزییات آن ‌که شاکی‌ اش خصوصی بوده یا مجلس اطلاع ندارم. اما مربوط به پرونده ‌ای است که در اصل نود مطرح بوده و با اینکه دادگاه سه بار ایشان را احضار کرده اما او مراجعه نکرده است.

  مهم ترین پرونده هایی که در کمیسیون اصل‌نود مطرح است چه پرونده هایی است؟

یکی از پرونده ‌های مهمی که مطرح است پرونده زمین‌خواری است که به ‌شدت نگران‌ کننده است و اگر جلوی این روند گرفته نشود آینده نامطلوبی برای ما رقم خواهد زد. سعی بر این است که علاوه بر پیگیری و برخورد با این زمین‌خواری طرحی برای جلوگیری از تکرار این پدیده ارائه شود. اگر فقط بخواهیم برخورد سلبی کنیم و برنامه‌ ای برای پیشگیری نداشته باشیم موفق نخواهیم بود. یکی از موضوعاتی که شاکیان زیادی دارد و بالغ بر ٣٥٠ هزار نفر به‌ طور مستقیم با آن ارتباط دارند موضوع مسکن مهر است که پیگیری می ‌شود و قرار است گزارشی بر اساس تحقیقات مجلس نهم در این باره ارائه شود. همچنین موضوع اختلاس ‌های مالی از پرونده‌ های بسیار مهم است. افرادی از موقعیت‌ های مدیریتی خود سوء استفاده کرده ‌اند و اختلاس‌ های کلانی رقم زده‌اند؛ اختلاس‌ هایی که جا داشت چندین برابر حقوق‌ های نامتعارف در جامعه انعکاس پیدا می‌ کرد اما به راحتی از کنار آن گذشتیم. به هر حال همه مواردی که منافع مردم را تهدید می‌ کند در اولویت کاری ما قرار دارد. جدیت ما در برخورد با اینگونه مسائل زیاد است اما این را هم نباید فراموش کنیم که پرونده‌ ها هم خیلی زیاد هستند. پرونده ‌های باقی مانده از دور قبل نزدیک  به 1500 پرونده است. 

    اگر ممکن است درباره جزییات پرونده‌ های مهمی که در دست دارید بفرمایید. مثلا در مورد پرونده زمین‌خواری چه سازمان‌ هایی دخیل هستند و چه تخلفاتی انجام شده؟

خیلی گسترده است. در این پرونده هم سازمان‌ های زیادی دخیل هستند و هم افرادی که لابی کردند و بدون وابستگی به دولت یا نهاد خاصی اقدام به زمین‌خواری کرده‌اند. وضعیت زمین‌خواری در کشور ما با توجه به بحران‌های خشکسالی و پیش‌بینی بیان شدن بخشی از کشور ما در آینده بسیار نگران ‌کننده است. ما عزم جدی برای برخورد داریم. در مناطق شمالی و استان فارس این بحث پررنگ‌تر است.

‌ الان به طور مشخص در این پرونده ها پای چه سازمان هایی در میان است؟

من هنوز ریز این پرونده‌ ها را مطالعه نکرده‌ ام. اما سازمان ‌های منابع طبیعی و جهاد کشاورزی قطعا موثر بوده ‌اند. هرجا که اینها موافقت نکنند تغییر کاربری صورت نخواهد گرفت. ما به دنبال این هستیم که علاوه بر برخورد راهکاری ارائه دهیم که از تکرار این موارد جلوگیری شود. یکی از مواردی که در این پرونده ‌ها خیلی مهم است واگذاری قسمت گسترده ‌ای از زمین ‌های منطقه کلاردشت و حدود ١٥٠ هکتار از این اراضی به عنوان یکی از مناطق سرسبز ما در ازای دستمزد پیمانکار اتوبان تهران- شمال است که یک تخلف آشکار است و قطعا باید جلوی آن گرفته شود. وزارت راه در دولت قبل به ازای دستمزد این پروژه در واقع بخشی از طبیعت را به پیمانکار پروژه واگذار کرده است. ما تا توقف این واگذاری موضوع را پیگیری می‌ کنیم و قرار است نمایندگانی از کمیسیون اصل نود برای بررسی بیشتر به منطقه بروند.

  با توجه به مطرح شدن فیش های حقوقی و برانگیخته شدن افکار عمومی، شفاف سازی دارایی مسئولان مورد توجه نمایندگان مجلس نیز قرار گرفت و بنا بر تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از شهرداری گذاشته شد، آیا افشا شدن مسائل شهرداری تقابلی با فیش های نجومی دارد؟

این مسئله اصلا تقابلی نبوده چرا که اگر فیش های حقوقی هم منتشر نمی شد این موضوع افشا می شد. با توجه به شنیده ها و مطالبی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند تخلفات شهرداری غیر مقایسه با فیش های نجومی هستند، بنابر این در عصر ارتباطات و اطلاعات هستیم و این مسائل به زودی منتشر می شوند.   انتخابات شوراهای شهر و روستا فیلتر شورای نگهبان را ندارد، اصلاح طلبان چه تدابیری در رابطه با این انتخابات اندیشیده اند؟ 

برای انتخابات شواراها همانند انتخابات مجلس شورای اسلامی یک تفاهم و همدلی اندیشیده می شود. با توجه به اینکه در انتخابات مجلس، رد صلاحیت های گسترده از ورود بسیاری از افراد به پارلمان جلوگیری کرد اما در انتخابات شوراها اینگونه نخواهد شد. بنابر این برای انتخاب افراد برای کاندیدا شدن محدودیت وجود ندارد و به اجماع خواهیم رسید.

   شاهد لغو کنسرت ها در برخی از شهرها بودیم، اخیرا هم آقای علم الهدی در رابطه با برگزاری کنسرت ها صحبت هایی را مطرح کردند، نظر شما در رابطه با قانون شکنی هایی که در برخی از امور انجام می شود چیست؟

قانون وضعیت همه مسائل را مشخص کرده است و هنگامی که در قانون برای انجام یکسری کار ها مجوزی صادر می شود دیگر جای بحثی وجود ندارد؛ همان طور که آقای روحانی گفتند کابینه شان در اجرای قانون باید مصمم با شند. مهم نیست کنسرت اجرا شده یا نه بلکه اجرا شدن قانون مهم است. بنابر این قانون شکنی و عبور از قانون نباید در جامعه باب شود.