درپایان محاکمه تأمین اجتماعی باز هم پای برخی از نزدیکان با دولت گذشته در میان بود

سعیدمرتضوی: بی‌گناه اعلام شدیم

سعید مرتضوی خود را بی‌گناه می داند ،در دادگاهی که عباس پالیزدارهم در آن حاضر بود وهم پای برخی از نزدیکان دولت گذشته باز بود. وقتی نام رحیمی معاون اول وی در پول‌های دریافتی از تامین اجتماعی می‌درخشید.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
سعیدمرتضوی: بی‌گناه اعلام شدیم
نوآوران -

عباس پالیزدار می گوید زمانی که از مرتضوی شکایت کردم عده‌ای از من پرسیدند آیا به رسیدگی به این شکایت خوشبین هستید یا خیر؟ که من در پاسخ به آنها گفتم ظلم پایدار نمی‌ماند و حکم عادلانه سرانجام صادر خواهد شد.پالیزدار مدعی شده بود که مرتضوی از او خواسته با او رفاقت کند تا در پرونده اش به او بگوید چه کسی به مرتضوی دستور داده علیه‌اش حکم صادر شود. سعید مرتضوی که ره‌آورد دوران تصدی‌اش در سازمان تامین اجتماعی، حجمی از پرونده را روی میز دادگاه کیفری استان قرار داده بود، با رای صادر شده، به عنوان معترض، منتظر نتیجه اعتراض خود می‌شود تا با فاصله‌ای یک‌ساله برای دفاع از اقدامات خود در دادگاه تجدیدنظر استان حاضر شود. مرتضوی که همواره از اقدامات خود در سازمان تامین اجتماعی دفاع کرده و تصدی خود را بر این سازمان قانونی می‌دانست، شاید باور نداشت که در بخش نخست این پرونده که در مرداد سال ۹۴ در شعبه نهم دادگاه کیفری یک و به ریاست قاضی کشکولی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، به اتهام تحصیل مال نامشروع (حقوق دریافتی در زمان تصدی بر ریاست سازمان تامین اجتماعی) به شش ماه حبس تعزیری و رد مال و به اتهام تصدی غیرقانونی پست سرپرستی سازمان تامین اجتماعی به شش ماه حبس تعلیقی و همچنین بابت مبلغی که به عنوان حقوق در ایام سرپرستی دریافت کرده او هرچند در پرونده کهریزک پیروز بود و توانست با حکم تبرئه از اتهام «معاونت در قتل» نجات یابد، اما در پرونده تامین اجتماعی رای صادرشده را قابل قبول نمی‌دانست. پالیزدار گفته بود بزودی با اسناد افشای مرتضوی می آید و مرتضوی حالا خود را پیروز می داند. سعید مرتضوی پس از خروج از دادگاه کارکنان دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی روند برگزاری دادگاه و اینکه نظریه کارشناسی به کجا رسید؟ گفت: پس از اعلام نظر کارشناس رسمی دادگستری طرفین برای ادامه رسیدگی دعوت شدند.

       اشتباه شکلی بود

مرتضوی مدعی است در نظریه کارشناس رسمی دادگستری در اکثر موارد بی گناه اعلام شدیم. ما به کلیات نظریه کارشناسی اعتراضی نداریم و نسبت به بیشتر مواردی که کارشناس نظر داده بود اعلام کردیم که مورد تایید است. مرتضوی با بیان اینکه در چند مورد کارشناس رسمی دادگستری اشتباهات شکلی کرده بود، اظهار کرد: این مطالبی بود که مورد اعتراض ما بود که از جمله آنها نحوه هزینه کرد بودجه غیر شمول که مربوط به شش ماهه دوم سال92 بود که در نظریه کارشناس آمده بود و به آن استناد کرده بودند که ما اعلام کردیم این موضوع اشتباه است. زیرا ما تا نیمه اول سال 92بیشتر در سازمان تامین اجتماعی نبودیم و توضیحات‌مان را در مورد نظریه کارشناس دادیم. قرار شد ریاست دادگاه بررسی های لازم را انجام دهد و رای را صادر کند. مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند رسیدگی در نظریه کارشناسی به نفع شما شد یا خیر ؟ گفت: 57 صفحه کارشناس رسمی دادگستری نظر داده که در اکثر موارد مسوولیت را متوجه من ندانسته است و من آن را قبول دارم. مرتضوی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه موضوع تفاهمنامه سازمان تامین اجتماعی با بابک زنجانی به کجا رسید؟ گفت: هیچ فروشی نبوده و تخلفی را انجام ندادیم. آن تفاهم‌نامه در مرحله بازپرسی منع پیگرد زده شد و مواردی هم که مورد ایراد بود کارشناس رسمی دادگستری نظر داده است که هیچ تخلفی از طرف مدیر‌عامل صورت نگرفته است و هیچ خسارتی به سازمان وارد نشده و هیچ شرکتی هم به‌فروش نرفته و منتقل نشده‌است.

 مرتضوی می‌گفت از بالاترین مراجع، دستور کتبی دارم

پالیزدار در پایان آخرین جلسه رسیدگی به پرونده تخلف در سازمان تامین اجتماعی با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: مرتضوی در جلسات ابتدایی دادسرا به مدت زیادی عنوان می‌کرد که از بالاترین مراجع نظام دستور کتبی دارم و در مورد هر اقدامی که کردم ابایی از برخورد هیچ کس ندارم ولی امروز در جلسه دادگاه مثل اسفند بالا و پایین می‌پرید.

او افزود: احساس کردم که مرتضوی دروغ می‌گفت و ایشان اگر آن پشتوانه را داشت آنقدر بالا و پایین نمی‌پرید و به هر ترتیب پشتوانه‌هایی که فکر می‌کرد مورد حمایتش قرار می‌دهند قطعا از پشت سرش برداشته شده است. پالیزدار گفت: ایشان در جلسه به قاضی می‌گفت با این موضع‌گیری که از شما دیدم رأی صادر شده است و دیگر من محکومم و متهم نیستم و خود این را از برخوردی که قاضی با وی داشت اذعان کرد و خیلی خوشحالم و اگر از ابتدا هم می‌دانستم که رأی دادگاه منتهی به هیچ می‌شود، باز هم دنبال این مساله می‌بودم چرا که باید در تاریخ ثبت می‌شد که اگر کسی علیه ظلمی شکایت کند باید تا انتها آن را پیگیری ‌کند.

وی ادامه داد: با وجود درد قلب در دادگاه حضور پیدا کردم و در انتهای جلسه قاضی گفت که یک هفته مهلت می‌دهد تا طرفین دفاعیات مکتوب خود را ارائه دهند و هفته بعد رأی انشاء و ابلاغ می‌شود.

    اختلاف‌نظر با دادگاه در مورد پرداخت‌های مرتضوی به محمدرضا رحیمی

وکیل شکات در پرونده تامین اجتماعی گفت: ما با ریاست دادگاه در جلسه رسیدگی به پرونده مرتضوی مشکلی نداشتیم؛ فقط یک اختلاف‌نظر با ریاست دادگاه وجود داشت که درباره تفهیم اتهام اعمال مجرمانه‌ای است که در وصف اتهامی تصرف غیرقانونی مدنظر ریاست دادگاه بود؛ نظر ما این بود که می‌توان آن را به عنوان مجرمانه اختلاس تلقی کرد. مصطفی ترک‌همدانی در پایان آخرین جلسه رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی در تامین اجتماعی با حضور در جمع خبرنگاران عنوان کرد: جلسه رسیدگی به مدیریت رئیس دادگاه امروز به خاتمه رسید و آخرین دفاعیات را گرفتند و ظرف مدت یک هفته آخرین لایحه را به ریاست دادگاه ارائه می‌دهیم.او افزود: پس از وصول نظریه کارشناسی، در این جلسه آخرین دفاعیات گرفته شد و گزارش کارشناسی هم جامع بود و به تمام موارد پرداخته بود و در تطبیق و نتیجه‌گیری‌ها ممکن بود نتایجی باشد که در صلاحیت ریاست دادگاه باشد تا آن تطبیق‌ها را با عناوین مجرمانه انجام دهد. وکیل شکات در پرونده تامین اجتماعی یادآور شد: با ریاست دادگاه در این جلسه مشکلی نداشتیم؛ فقط یک اختلاف‌نظر با ریاست دادگاه وجود داشت و آن درباره تفهیم اتهام اعمال مجرمانه‌ای است که در وصف اتهامی تصرف غیرقانونی مدنظر ریاست دادگاه بود و نظر ما این بود که می‌توان آن را به عنوان مجرمانه اختلاس تلقی کرد. او افزود: این اختلاف‌نظر ما بود و در مورد پول‌هایی که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی چه به نمایندگان مجلس و چه به معاون ریاست جمهوری چه به کانون نخبگان داده بود، هم گزارش کارشناس رسمی دادگستری موید همین مطلب بود که این عنوان می‌تواند دارای این وصف باشد که به نفع خود یا دیگری برداشت شده باشد.

    زمانی برای محاکمه دیگران

سعید مرتضوی بنا بر حکم دیوان عدالت اداری، نهم مرداد سال91 از سمت خود برکنار شد. رای دوم دیوان درخصوص ابطال اساسنامه سازمان 25 دی همین سال ابلاغ شد. اما او حتی پس از این احکام هم به پشتیبانی شخص محمود احمدی‌نژاد کماکان در سازمان تامین‌اجتماعی ماند و به بذل و بخشش‌ها ادامه داد. و احمدی‌نژاد می‌گوید با منتقدان پرونده‌های مفاسد مناظره می‌کنم. رئیس دولتی که مدعی عدالت‌محوری بود و وعده ‌آوردن نفت سر سفره مردم را می‌داد، ریاست هشت‌ساله قوه‌مجریه را در وضعیتی ترک کرد که کمتر ایرانی‌ای را می‌توان یافت که از دشواری تامین معاش، نالان نباشد. رئیس سابق قوه‌مجریه، نه‌تنها پیش وجدان جمعی که در پیشگاه دستگاه قضایی هم باید به انبوهی از اتهامات پاسخ دهد. اتهاماتی که پس از هر تحقیق‌وتفحصی، پرونده آن قطورتر می‌شد.