رئیس قوه قضائیه:

پرونده شهرداری تهران را بی طرفانه رسیدگی می‌کنیم

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر برخورد قاطع دستگاه قضا با مفاسد بدون توجه به مسائل جناحی و سیاسی، به موضوع واگذاری املاک شهرداری اشاره کرد و گفت: این پرونده با دقت و متانت و در چارچوب قانون مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اما در کنار آن اجازه موج‌سواری و سوءاستفاده از موضوع را هم به کسی نخواهیم داد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
پرونده شهرداری تهران را بی طرفانه رسیدگی می‌کنیم
نوآوران -

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه دیروز مسوولان عالی قضایی با تبریک حلول ماه پر معنویت و عظمت ذی الحجه تصریح کرد: از خداوند می خواهیم که قلوب همه ما را در این ماه پر عظمت آماده دریافت معارف حقه و تعالی و تکامل روحی قرار دهد.

     حق حج شهید شد

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تاسف از محروم شدن هموطنان از فیوضات حج امسال، اظهار کرد: شیوه‌ای که سعودی ها و حکام فاسد و جنایتکار سعودی در موضوع حج در پیش گرفتند بسیار خاص بود. آنها علاوه بر اینکه امروز با حمایت و تجهیز تروریست ها، مستقیم به یمن و بمباران مردم بی دفاع این کشور ورود کردند و همچنین با هدف قرار دادن مراکز فرهنگی، بیمارستان‌ها و مساجد، در گوشه ای از جهان، آتش به پا کرده اند که اقدام آنان مصداق بارز جنایت جنگی است، وظیفه اصلی خود را که صیانت از حجاج و مدیریت امور حج است نتوانسته اند به درستی انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با انتقاد از رفتار دو گانه نسبت به سعودی ها از سوی مجامع جهانی خاطر نشان کرد: این اتفاق در هر کشوری رخ می داد، رسانه‌های کشورهای سلطه تا سال ها سر و صدا می کردند اما به‌دلیل تبعیت سعودی ها از چنین دولت هایی، قضیه را مسکوت گذاشتند و این موضوعی است که امروز باید به‌طور جدی به آن پرداخته شود.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه حق حجاج گرامی ما که به معنای حقیقی کلمه شهید شده اند نباید فراموش شود و قوه قضاییه نیز در حدی که به آن مربوط است پیگیر خواهد بود، از دولت و به‌ویژه وزارت امور خارجه خواست که همچنان پیگیر این موضوع باشند تا سعودی‌ها و حامیانشان نتوانند روی این جنایت بزرگ سرپوش بگذارند و بازماندگان قربانیان این حادثه نیز احساس نکنند که پناهی برای بیان مظلومیت خود ندارند.

    در برخورد با مفاسد کوتاه نمی آییم

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع واگذاری املاک شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: قوه قضاییه در طول این سال ها نشان داده که در برخورد با مفاسد به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد و این موضوع ربطی به جناح ها و جریان های سیاسی نیز نداشته است و ما با افراد متخلف از هر جناحی بدون ملاحظه برخورد کرده ایم.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه فساد مقوله‌ای است که جناح نمی شناسد، خاطر نشان کرد بارها گفته ایم که هیچ کس از هیچ جناحی توقع تخفیف در مقوله فساد از قوه قضاییه را نداشته باشد. وظیفه شرعی و قانونی ما است که فساد چه در شهرداری یا دولت باشد و یا حتی در خود قوه قضاییه با آن برخورد کنیم؛ چنان که برخی می دانند برخوردهایی که با فساد در داخل قوه قضاییه هم انجام می شود اگر اشد از برخورد در جاهای دیگر نباشد، کمتر نیست.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی در این موضوعات تابع احساسات می شوند و به ما می‌گویند چرا برخوردتان تند و سریع نیست، افزود: ما راه خود را عوض نخواهیم کرد زیرا برخورد قوه‌قضاییه باید قانونی، متین و درست باشد. بر همین مبنا کلیه مسوولان قضایی موظفند بی طرفی خود را در بحث مبارزه با فساد حفظ کنند زیرا رسیدگی در قوه قضاییه باید عادلانه و مطابق موازین و بی‌طرفانه باشد.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: در موضوع شهرداری تهران نیز سازمان بازرسی کل کشور علی القاعده وظایفی دارد و مشغول رسیدگی است. شهردار محترم تهران نیز هم در گذشته و هم در روزهای اخیر مطرح کرده اند که از پیگیری های قانونی استقبال می کنند و البته ما هم توقعی غیر از این نداریم، گرچه استقبال هم نکنند ما پیگیری های قانونی خود را انجام خواهیم داد.

     صدا و سیما می‌خواست تصویر متهمان 88 را منتشر کند

رئیس قوه قضاییه در همین راستا با اشاره به عملکرد رسانه ملی در دوران برگزاری دادگاه های مربوط به متهمان فتنه 88 تصریح کرد: در آن زمان هم با اینکه رسانه ملی مقاومت می کرد اما با قاطعیت گفتیم که حق انتشار تصویر و اسامی متهمان را ندارید.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه به هیچ‌عنوان پیش از قطعی شدن حکم در محاکم و نه صرفا نزد اشخاص، نباید اسم افراد منتشر شود، تصریح کرد: به دادستان تهران نیز عرض کرده ام که باید با رسانه‌هایی که از این چارچوب تخلف می کنند از هر جناحی که باشند برخورد شود.

     می‌گویند کار قالیباف تمام است

آیت الله آملی لاریجانی افزود: برخی از روزنامه ها نوشته بودند کار قالیباف برای انتخابات 96 تمام است. من در حال حاضر کاری ندارم که ایشان چه برنامه‌ای دارند و یا دارای چه صلاحیت‌هایی هستند و این وظیفه دستگاه‌های دیگری است اما چنین مطلبی نشان می‌دهد که برخی رسانه ها مقاصد دیگری دارند لذا به همه آنان توصیه می کنیم که به شفافیت کمک کنند اما نه به قیمت آبروی افراد بر اساس ظن و گمان‌های خارج از چارچوب‌های قانونی.

رئیس قوه قضاییه همچنین با انتقاد شدید از برخی روزنامه ها که به دولت توهین می کنند اظهار کرد: برای برخی از این روزنامه ها پرونده تشکیل شده و دادسرا و دادگاه نیز باید بی طرفانه عمل کنند. به دادستان محترم هم تذکر داده ایم که دادسراها و دادگاه ها در این نوع اتهامات سریع و بی طرفانه اقدام کنند.