ناگفته‌های خجسته از زوایای پرونده فساد در بنیاد شهید

فساد اقتصادی مثل اژدهای هشت سر می‌ماند

رئیس هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید دل پری از شبکه فسادهای اقتصادی دارد و معتقد است این شبکه‌ها همیشه هستند و عوض شدن دولت‌ها تغییر چندانی در روند فساد نمی‌گذارد. او معتقد است که برخی رسانه‌ها نیز به نوعی با این شبکه‌های فساد همکاری می‌کنند.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
فساد اقتصادی مثل اژدهای هشت سر می‌ماند
نوآوران -

این همه در حالی است که به گفته او در مجلس بودجه ای برای مبارزه با مفاسد اقتصادی کنار گذاشته نشده و با دست خالی هم که نمی‌شود مبارزه کرد. او می‌گوید: در میانه کار، می‌آیند رقمی ‌میلیاردی به یک نیرویی پیشنهاد می‌دهند که دارد روی تحقیق و تفحص کار می‌کند، باید برای چنین برخوردهایی برنامه داشت تا این قبیل دسیسه‌ها، کار را متوقف نکند. این شرایط خجسته را اذیت کرده است،‌ چراکه می گوید: بدانید آنقدر که من سر موضوع تحقیق و تفحص اذیت شدم - چون دیدم که در حق ایثارگران اجحاف می‌کنند - در زمان اسارتم در زندان‌های صدام در عراق، در این اندازه رنج نکشیده بودم.

     پای تحقیق و تفحص نماندند

تعدادی که بودند تا آخر پای تحقق و تفحص نایستادند. تنها نماینده‌ای که در تحقیق و تفحص از صفر تا 100 ایستاد خود من بودم. به دلیل مشغله‌هایی که داشتند هیچ‌کدام از نماینده‌ها به موضوع ورود نکرده و به کمیته تحقیق و تفحص نیامدند و پیگیری نکردند. ولی خود من تا ساعات دو، سه نیمه شب کار را دنبال می‌کردم. مفاسد اقتصادی مثل اژدهای 8 سر می‌ماند و از هرکجا که جلوی آن را بگیرید، از جای دیگری بیرون می‌زند.

     نهاد های وابسته به بنیاد شبکه شده اند

خجسنه می گوید: نهادهایی مانند بانک دی وابسته به بنیاد شهید هستند و گاهی شبکه درست می‌شود. نکته این است که ما باید تحقیق و تفحص را به نتیجه برسانیم. در دادگاه به طور مستدل از این مسائل حرف بزنیم و بعد که موضوع تمام شد، در رسانه‌ها منتشر کنیم. اما خب وقتی که می‌بینیم برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه صورت می‌گیرد. مجبور می‌شویم که صحبت کنیم. شما می‌بینید که مثلا درباره تحقیق و تفحص می‌گویند که تحقیق و تفحص را کنار بگذارید. چرا؟ چون هزینه‌بر است. چه چیز آن هزینه‌بر است؟

     11 سمت را پیشنهاد دادند

رئیس پیشین بنیاد شهید به من یازده سمت را پیشنهاد دادند اما من قبول نکردم. گفتم اگر من مفید هستم، همین جا می‌مانم اما اگر نیستم، نمی‌توانم در استان دیگری هم کار کنم. من می‌دانستم موضوع فشارهای سیاسی است. حالا رئیس پیشین بنیاد شهید ادعاهایی را مطرح می‌کند اما وقتی کار به دادگاه کشید و گفتیم اسناد این ادعاها را بدهید، ایشان در مرحله آخر که نزدیک به صدور حکم بود، گفت که گزارشش درباره من درست نبوده است. دستخط ایشان هست و حلالیت طلبید. بعدا این موضوع روشن شد که اینها به دلیل مخالفت با افتتاح یک پروژه در دوره مدیرکلی من، فشار شدید سیاسی وارد می‌کنند تا روز قبل افتتاح آن، من کنار گذاشته شوم. ادعاهایی هم که درباره تخلف مالی مطرح کردند در نهایت روشن شد هیچ سندی ندارد. برای همین حتی برای رئیس بنیاد شهید در دولت احمدی نژاد قرار مجرمیت صادر شد و پرونده به دادگاه کیفری ارجاع شد. اما بعد موضوع دستخط که اشاره کردم، من از پیگیری قضایی منصرف شدم.