سهیلا جلودارزاده در گفت و گو با «نوآوران» مطرح کرد:

ساختاری در نظام اداری دولت برای زنان وجود ندارد

مسائل زنان و خانواده جزء اساسی‌ترین مسائل کشور است و لازم است مطالبات زنان جامعه توسط مجموعه نظام به صورت مطالبات عمومی مطرح شود و مشکل و مسائل آنان به صورت ریشه ای حل گردد؛ از این رو بدون مشارکت زنان نمی ‌توان هیچ راه حل پایداری برای مشکلات زنان در حوزه‌ های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی و غیره پیدا کرد و یکی از شاخص ‌های توسعه انسانی، میزان حضور زنان در اجتماع است.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
ساختاری در نظام اداری دولت برای زنان وجود ندارد
نوآوران -

زنان در جامعه به جایگاه‌ های فرهنگی و مردان به جایگاه‌ های اقتصادی دسترسی دارند و این خود چالشی بزرگ در جامعه است. از این رو با سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی به گفت و گو پرداختیم.

  اخیرا در مورد تشکیل دادگاه های ویژه زنان صحبت کرده اید، در این زمینه بیشتر توضیح می‌دهید؟ آیا اقداماتی در این راستا انجام داده اید؟

یکی از مسائلی که امروز در جامعه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، فوریت های مسائل زنان است که باید به صورت ریشه ای حل شود و ما اکنون طرحی در دست بررسی داریم که دادگاه های ویژه زنان تشکیل شود.

طرح بررسی پرونده مسائل و مشکلات قضایی زنان با حضور قضات زن، در آینده ای نزدیک تقدیم مجلس می شود. چون مسائل زیادی در رابطه با زنان هنگام مراجعه به دادگاه ها مشاهده می شود، بنابراین باید مکانی برای تفکیک جنسیتی وجود داشته باشد که دادگاه رسیدگی به دعاوی خاص زنان می تواند در این زمینه یاری رسان باشد. اگر این دادگاه تشکیل شود، بسیاری از مشکلات حقوقی و قضایی زنان حل می شود، ما اکنون دادگاه خاص خانواده داریم، اما دادگاه ویژه زنان تاکنون نداشته ایم که به همین منظور طرحی را در دست بررسی داریم تا بتوانیم پس از تقدیم کردن به مجلس، مسیری امن برای حضور زنان در دادگاه ایجاد کنیم. بسیاری از زنان دچار درگیری ها و گرفتاری های مختلف در حوزه اقتصادی و خانوادگی می‌شوند و متاسفانه در مسیر دادگاه با مشکلات جدی‌تری مواجه می شوند که ما می خواهیم با تشکیل این دادگاه ویژه زنان، مسیری امن برای رسیدگی به دعاوی آنان ایجاد شود. اگر این مسیر تا قاضی دادگاه با کمک بانوان باشد می توانیم به این مساله برسیم که در ابتدای درگیری بانوان با مشکلات، به مسیر نا امنی قدم نمی گذارند و تا آخر احقاق حق شان را خواهند داشت. باید سازمان های مردم نهاد حمایت های قضایی از زنان داشته باشد و این ضرورت دارد که سازمان هایی باشند که در دعاوی به یاری و کمک بانوان بیایند و با کمک وکلای زن در زمان درماندگی کنار آنان باشند. اما در خصوص اینکه آیا ما می توانیم قاضی زن هم داشته باشیم، باید بگویم که اگر می خواهیم دادگاه مربوط به زنان داشته باشیم باید این موانع فقهی مورد بررسی قرار گیرد البته در مورد قضاوت زنان اینکه زن نمی تواند قاضی شود، قول مشهور است و ما نص صریحی در این زمینه نداریم. تا حالا هیچ زنی در تاریخ قاضی نبوده و ما این موضوع را بررسی می کنیم همانند میزان سهم الارث زنان از زمین، اما باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا تاکنون اجرایی نشده است. بنابر این موضوع قضاوت زنان را نیز در قالب طرح به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهیم کرد. در دادگاه ویژه زنان باید بانوان قاضی باشند تا مسیر احقاق حق آنان نیز اصولی تر پیگیری شود.طرح هایی که در زمینه ایجاد دادگاه ویژه زنان و قضات زن است ابتدا به مجلس شورای اسلامی تقدیم می کنیم و سپس در کمیته های فراکسیون و کمیسیون زنان و خانواده مورد بررسی قرار می گیرد. این موضوع بایدبه حقیقت بپیوندد و با تشکیل دادگاه ویژه زنان با قضاوت زنان بتوانیم بسیاری از مشکلات حوزه زنان و خانواده را حل کنیم.

  فراکسیون زنان تا الان چه اقداماتی را برای رفع مشکلات زنان در جامعه انجام داده است؟

فراکسیون زنان تا کنون اقدامات خوبی را در این راستا انجام داده است و بیش از حد در حل کار کردن است و همچنین حضور فعالی در برنامه ششم توسعه دارد تا جایی که 6 نفر از اعضای کمیسیون تلفیق خانم ها بودند که رقابت سختی به شمار می آید که هیچ وقت در این حد نداشتیم و تعداد زیادی پیشنهاد های راهگشا مطرح شده است. اصحاب رسانه می توانند به عملکرد معاونت حقوق زنان در ریاست جمهوری و وزارت خانه ها بپردازند و ببینند که چرا اینها نتوانستند کار مهمی برای زنان کشور انجام دهند چون جایگاه قانونی، پست و بودجه ندارند و به مصوبات قبلی عمل نمی‌شود و در نهایت برای امور زنان هیچ بودجه در نظر گرفته نمی شود که بتواند کاری انجام دهد یعنی ساختاری در نظام اداری دولت برای زن وجود ندارد.

ماده 31 که دولت در برنامه ششم توسعه ارائه داده است خیلی ماده انشایی است و از ماده 230 برنامه پنجم بسیار سطحی تر است که یک دفتر در حد تشریفات در دولت نگه می‌دارد و برای زنان هیچ کاری انجام نداده اند.

  آیا فراکسیون در این راستا اقدامی انجام داده است؟

بله ما پیشنهاد داده ایم.

  جایگاه زنان نسبت به مجلس قبلی و دولت قبلی تغیری کرده یا نه؟

نماینده های زن در این دوره بسیار پیش فعال هستند چون هم باید در حوزه انتخابی شان کار کنند و هم در رابطه با مسائل زنان در حوزه انتخابیه و هم مشکلات زنان در کل کشور کار کنند، در این رابطه بسیار خدار را شکر می کنم که این نسلی جوانی که از خانم ها وارد مجلس شده اند بسیار  مسئولیت پذیر هستند. 

  شما همزمان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هستید و یکی از منتخبین این دوره مجلس شورای اسلامی، باتوجه به این دو نقش چه هدفی دارید؟

من پیروزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و راه یافتن به مجلس را فرصت خوبی می دانم برای این که بتوانم رابطی باشم بین پارلمان بخش خصوصی و پارلمان کشور که مجلس شورای اسلامی است و صدای تولید کننده، معدنچی، تاجر و به صورت کلی  فعالان اقتصادی به خصوص بخش خصوصی را منعکس کنم و چالش ها و مشکلات را طرح کنم  و در وضع قوانین برای بهبود شرایط اقتصادی و کسب و کار کشور تسریع بخش و روشنگر باشم. یکی از اهداف اصلی من برقراری ارتباط بهتر بین مجلس و اتاق است تا این روابط به راه حل های مناسبی برای برطرف کردن چالش های اقتصادی کشور در تمام بخش‌های صنعت، معدن، تجاری و... منجر شود.

  به نظر شما آیا بخش خصوصی در حال حاضر نقشی را که باید در اقتصاد ایران داشته باشد، دارد؟ آیا برای تغییر این رویکرد برنامه ای دارید؟

بخش خصوصی هست که پیشران اقتصاد کشور باشد ولی متاسفانه به دلیل شرایط کشور و اقتصاد که دیوان سالاری در آن حاکم است ما شاهد این نقش نیستیم. تحمیل شرایط به بخش خصوصی و فعالان بخش خصوصی باعث شده است که در بسیاری از موارد شاهد رشد فساد، رانت و... باشیم و ببینیم که بسیاری از طریق رابطه و رشوه به دنبال حل مشکلاتشان هستند. اگر بخش خصوصی فعال شود و ارتقاع پیدا کند برای کشور برکات بسیاری به همراه خواهد داشت و رونق بازار شکل خواهد گرفت و از رانت و فساد جلوگیری می شود و بازاری حلال شکل می گیرد.

  شما در کنار فعالیت و عضویت در اتاق به عنوان فعال حوزه زنان هم شناخته می شود، در این حوزه آیا از نظراقتصادی و فعالیت های زنان هم اهدافی دارید؟  

البته مسائل اقتصادی کشور را جدا از مسائل زنان نمی‌دانم ولی خب هدفم در این بخش افزایش مشارکت زنان است و در مسائل اقتصادی به عمومی کردن مسائل اقتصادی و فراگیر کردن اقتصاد در کشور کمک خواهد کرد و این رشد و بالندگی اقتصاد کشور را که یکی از اهداف اتاق هم هست، به دنبال دارد. نقش زنان در اقتصاد ایران بسیار مهم است و باید پر رنگ تر شود زیرا هم بخش مهمی از مصرف کنندگان خانم ها هستند و هم تولید کنندگان می‌توانند زنان باشند.