انتقاد هاشمی رفسنجانی از رد صلاحیت500 عالم حوزه های علمیه

برخی به بهانه دفاع از اسلام قانون اساسی را دور می‌زنند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در ادامه سفر به مشهد مقدس، در دیدار اعضای تشکّل های سیاسی خراسان رضوی و جمعی از مردم، مسئوولان و خانواده‌های شهدای مشهد مقدس، تشدید نزاع در بین مردم و تشکل های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را خواسته کسانی دانست که می خواهند خود را بر مردم تحمیل کنند.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
برخی به بهانه دفاع از اسلام قانون اساسی را دور می‌زنند
نوآوران -

           خداراشکر مردم قضاوت می کنند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با یادآوری شرایط کشور در سالهای قبل از استقرار دولت یازدهم و نگاه جهانیان به جمهوری اسلامی و صدور پی در پی قطعنامه‌های تهدید آمیز شورای امنیت سازمان ملل، گفت: خدا را شکر افکار عمومی که اساس و پایه کار است، به طرف آگاهی بیشتر، صلح، برادری و تعامل با جهانیان می‌رود که نتیجه آن در ایران انتخاب دولت تدبیر و امید بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مردمی بودن را ذات جمهوری اسلامی و شرط همه مسئوولیت ها دانست و گفت: حتی برای انتخاب رهبری جامعه نیز با دقت کامل، انتخاباتی دو مرحله انجام می گیرد تا اول مردم، مجتهدین طراز اول کشور را انتخاب و سپس نمایندگان خبرگان، براساس شرایط و شروط بسیار مترقی قانون اساسی، رهبر را انتخاب می کنند.

ایشان در ادامه به انتخاب مستقیم رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا اشاره کرد و گفت: قانون اساسی ما همه چیز را به مردم سپرده و اگر جایی اشکال می بینید، مربوط به عملکردهاست که بعضاً به ساختار نظام هم ظلم می کنند.

           انتخاب اعتدال از سال 92 شروع شد

ایشان انتخاب نمایندگان آگاه را نتیجه رأی مردمی آگاه دانست و با اشاره به دیداری که با اعضای مجمع نمایندگان خراسان رضوی داشت، گفت: اکثریت مجلس فعلی را نمایندگان تحصیلکرده، آگاه، عاقل و دارای افکار اعتدالی تشکیل می‌دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ادامه سخنان خویش، آغاز انتخاب مسئوولان آگاه، عاقل و معتدل را به انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 نسبت داد و با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید در ابعاد داخلی و خارجی، گفت: اگر روند اجرایی سابق، با همان تفکرات در دولت بعدی ادامه می یافت، مطمئناً دایره محدودیتها و تهدیدها کوچک‌تر و ابعاد تحریم ها گسترده تر می شد.

           رهبری به دنبال دور کردن خطر جنگ بودند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در تشریح اقدامات دولت در بعد سیاست خارجی، به توطئه شوم قدرت های جهانی برای طرح «نفت در برابر غذا» بر اساس اطلاعات موثق و متوالی، اشاره کرد و گفت: اگر آن توطئه در ایران اجرایی می‌شد، مردم متمدن، غیرتمند، با عزت، با فرهنگ و تاریخ ساز ایران را تحقیر می کردند که البته هوشمندی مردم ایران در انتخابات سال 92، آن توطئه را در نطفه خفه و در انتخابات سال 94 عزت و اعتبار نظام را به تصمیم گیران مجامع جهانی دیکته کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، به جهاد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: همه‌ی ادعاها و ترس و نگرانی قدرت‌های جهانی، دسترسی ایران به بمب هسته ای بود، در حالی که رهبر ما از مدتها قبل ساخت بمب هسته ای و هرگونه سلاح کشتار جمعی را حرام کرده بود و هنر تیم مذاکره کننده ایرانی این بود که این اعتقاد دینی رهبر و مردم ایران را به اعتماد بین المللی تبدیل کرد که نتیجه آن برجام بود.

ایشان با تشریح بند بند مفاد برجام، اختلاف نظر درباره آن را طبیعی دانست و با اشاره به امتیازاتی که ایران حتی برای استفاده رسمی از پیشرفته ترین تکنولوژی ها هسته‌ای گرفت، گفت: قدرت‌هایی که تا قبل از برجام، ملت های دنیا را با ایران هسته ای می ترساندند و هر فعالیت هسته ای ایران را برای جهان خطر می دانستند، عضویت رسمی ایران در باشگاه هسته‌ای را پذیرفتند و متعهد شدند که نیازهای هسته ای ایران را برآورده کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان برخی از کارهایی که دولت در ابعاد داخلی و خارجی به دست آورده، به موضوع کم شدن تورم از 40 درصد دولت سابق به 8 درصد اشاره کرد و گفت: متأسفانه به خاطر عدم همکاری صداوسیما، دولت نتوانست برای مردم توضیح دهد، ضمن اینکه تیم اطلاع رسانی دولت هم ضعیف است و در حدّ اقدامات و دستاوردهای دولت نیست.

           500 عالم و فاضل را رد صلاحیت کردند

همچنین آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی در دیدار با اعضای تشکّل‌های دانشجویی استان در مشهد با یادآوری سیر تدریجی تدوین و تصویب قانون اساسی و با تأکید بر ضرورت رعایت فصول و بند بند آن، به فصل حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: متأسفانه بعضی‌ها به بهانه دفاع از اسلام و نظام، قانون اساسی را دور می‌زنند و حقوق شهروندی مردم را ندیده می‌گیرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعلام عدم التزام به اسلام و انقلاب اسلامی، آن هم برای 500 عالم و فاضل حوزه‌های علمیه در انتخابات گذشته را زیبنده نظام جمهوری اسلامی ندانست و گفت: هر یک از این آقایانی که انتخابات گذشته رد صلاحیت شدند، در حوزه‌های علمیه شاگردان زیاد و در اقصی نقاط جامعه منبر دارند و حتی بعضی ائمه جمعه و جماعات هستند.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به نتایج انتخابات هفتم اسفند 94 که در آن همه بزرگان یک جناح از طرف مردم کنار گذاشته شدند و همه افراد لیست دوم و سوم جناحی دیگر یک جا انتخاب شدند گفت: وجه تمایز این دو لیست، شعار اعتدالی بود و رأی مردم به لیست منتسب به گروه اعتدال، نشان از توجه مردم جامعه به این اصل اسلامی و شیعی است که باید به عنوان پیام انتخابات، مورد توجه مسئوولان قرار گیرد.