گزارش «نوآوران» از آخرین دستاوردها و محاسبات انتخاباتی اصلاح‌طلبان

استراتژی تکثر کاندیداهای انتخابات 96

تحلیلگران سیاسی اصلاح‌طلب اعتقاد دارند که تمرکز صرف بر روی روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری خطایی استراتژیک محسوب می‌شود. طرح این سناریو در ترم سیاسی آینده تحول‌خواهان می‌تواند جایگاه مهمی داشته باشد؛ به میان آوردن گزینه‌های دیگر در کنار روحانی می‌تواند به میزان قابل توجهی وزن سیاسی اردوگاه اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان را بالا ببرد و از سوی دیگر می‌توان نظر افکار عمومی را به فعالیت‌های تشکیلاتی تحول‌خواهان با چاشنی عبور از بحران‌های خطیر در وضعیت کنونی که همچنان پابرجاست، جلب نمود.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
استراتژی تکثر کاندیداهای انتخابات 96
نوآوران -

 این اعتقاد را اخیراً علی‌اکبر ناطق‌نوری نیز مطرح کرده که «در یافتن گزینه‌هایی به جز روحانی برای انتخابات96 فعال باشید.» از سوی دیگر نایب‌رییس جبهه اصلاح‌طلبان نیز گزینه‌های مطرح شده در کنار روحانی را به آوردگاه انتخابات معرفی کرده است؛ «محمدرضا عارف»، «حجت‌الاسلام ناطق‌نوری» و «محمدجواد ظریف» از جمله این کاندیداها محسوب می‌شوند.

عارف

    سرمایه سیاسی اصلاح‌طلبان تنها مصروف روحانی نشود

«بابک آذرباد» در اظهار نظری گفته است: با توجه به انتخابات پیش‌رو و عدم کاندیداتوری هاشمی و رییس دولت اصلاحات، جبهه اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان اعتقاد دارند که حضور تنهای روحانی ریسک بزرگی است. نایب‌رییس جبهه اصلاح‌طلبان گفت: بنابراین باید از دیگر افراد خوش‌فکر با منش اصلاح‌طلبی و اعتدالی هم برای نامزدی در انتخابات دعوت کرد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر شما چه کسانی باید از سوی جبهه اصلاحات برای سال 96 نامزد شوند، گفت: باید عارف، حجت‌الاسلام ناطق‌نوری و ظریف که مورد تایید هاشمی رفسنجانی و رییس دولت اصلاحات هستند، در انتخابات پیش‌رو کاندیدا شوند. آذرباد با اشاره به برگزاری جلسه انتخاباتی جبهه اعتدالگرایان با حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در راستای این موضوعات، تصریح کرد: مشکلات پیش‌رو و همچنین آسیب‌شناسی جدی در خصوص تنها در صحنه حضور داشتن روحانی، بررسی شد و وی تصریح کرد که با نظر بزرگان در یافتن گزینه‌های دیگر فعال باشید. وی افزود: در این جلسه نظر جبهه اصلاح‌طلبان در خصوص حمایت از کاندیداتوری مجدد از روحانی برای انتخابات سال 96 مورد تاکید قرار گرفت. البته در این راستا باتوجه و نگاه به آینده امکان بررسی دیگر کاندیداها اصلاح‌طلبان وجود دارد.


         شکست اصولگرایان با دست و پای بسته

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب در دورنمایی که از انتخابات 96 ارائه می‌کند، با مطرح کردن تجربه سال 92، پیروزی روحانی را قطعی می داند: «آیا به غیر از آقای روحانی در خرداد ۹۶ گزینه‌ایی برای اصلاح‌طلبان وجود دارد؟» پاسخ این است که اصلاح‌طلبان بجز آقای روحانی گزینه دیگری برای انتخابات خرداد ۹۶ ندارند مگر اینکه آقای روحانی تصمیمی بگیرند که در انتخابات حاضر نشوند، ولی اگر ایشان تمایل داشته باشند در انتخابات شرکت کنند و سران جریان اصلاحات هم بر ایشان تاکید کنند، گزینه دیگری درخرداد ۹۶ جز روحانی وجود ندارد. البته ما نباید نگران عملکرد روحانی باشیم و به این دلیل که او در برخی موارد خوب عمل نکرده، گزینه دیگری را به مردم معرفی کنیم، زیرا رقیب اصلاح‌طلبان وضعیت فوق‌العاده بدی دارد. اصولگرایان کاندیدایی در مقابل روحانی ندارند و از قالیباف تا جلیلی از آقای روحانی در خرداد ۹۲ شکست خوردند. آقای روحانی با دست و پای بسته، اصولگرایان را شکست خواهد داد.»

         عدم گزینه شاخص درد بزرگ اصولگرایان

یکی از مبانی که حامیان دولت روحانی را بازیگر برنده انتخابات 96 می دانند، تحلیلی است که از اردوگاه رقیب و اوضاع آن دارند. آنها با فرض گرفتن اینکه اصولگرایان گزینه شاخصی برای معرفی در انتخابات 96 ندارند و نامزدهای اصلی آنها نیز در رقابت قبلی شکست خورده اند، پس در نتیجه روحانی خواهد توانست از پس این انتخابات نیز به راحتی و «با دست و پای بسته»، بر آید. این فرض نه براساس در نظر گرفتن صرف توانایی های حسن روحانی، بلکه به خاطر ضعف رقیب در نظر گرفته می شود. از سال 1392 تا به امروز دو انتخابات مهم برگزار شده است. هرچند شکست حسن روحانی با کمترین تجربه اجرایی و بدون امکانات دولتی و تبلیغاتی که در حال حاضر در اختیار دارد، به مراتب در سال 92 سهل‌تر بود.

اما در این میان حامیان دولت به دنبال پیروزی بدون دردسر روحانی در سال آینده هستند تا با به کار بردن کمترین انرژی نتیجه مساعد خود را حاصل کنند. به همین منظور در ماهای مانده به انتخابات سوزاندن نامزدهای احتمالی و درخور اصولگرایان در دستور کار قرار گرفته است. نام هایی که به میان می آیند از محمود احمدی نژاد گرفته تا سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در نوسانند.

         در پایان ...

به هر روی حامیان دولت به ویژه اصلاح‌طلبان، در اکثر تحلیل‌های خود برای انتخابات ریاست جمهوری 1396کمترین شانسی را برای رقبای سیاسی دیگر در نظر نمی‌گیرند و روحانی را رئیس جمهور آینده ایران تا سال 1400 می‌دانند. سال‌هایی که به دلایل مختلف برای آینده سیاسی ایران و کسانی که قدرت اجرایی را در دست دارند، بسیار حائز اهمیت است. در همین چارچوب، شاید بتوان همین نگاه «بازی از پیش برده» را نخستین اشتباه محاسباتی حامیان دولت در سال آینده و دستکم گرفتن رقیب دانست که می‌توان نقطه هزیمت بسیار مطلوبی برای اصولگرایان جهت تمرکز بر سازوکارهای عقلانی حضور در انتخابات ریاست جمهوری باشد و حتی سرمایه گذاری بر ظهور یک پدیده سیاسی نو و دست نخورده را در نظر داشته باشند.