اتحاد طراحان تحریم، برای بی اثر کردن برجام

FATF گامی در جهت تحقق اهداف برجام

با گذشت زمان حالا مشخص شده برجام برای اجرای جدی به چه تحولاتی نیاز دارد و نیز راه‌های رفع موانع موجود بر بهر‌ه‌برداری حداکثری از آن نیز آشکارتر شده است. یکی از این راه‌ها، پایبندی به تعهدات FATF (گروه ویژه اقدام مالی) یعنی شفاف‌سازی فعالیت‌های برون‌مرزی بانکی و رعایت استانداردهای جهانی مبادلات مالی است

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
FATF گامی در جهت تحقق اهداف برجام
نوآوران -

فارغ از هجمه‌های مخالفان که خروج موقت ایران از لیست اقدام متقابل و فرصت‌دهی یک‌ساله FATF به ایران را پروتکل الحاقی و تحمیلی تعبیر می‌کنند، باید گفت مقررات این نهاد بین‌المللی مختص ایران طراحی نشده و نوعی استاندارد جهانی و همگانی مورد وثوق 180 کشور دنیاست که نه‌تنها مغایرتی با منافع ملی ایران ندارد بلکه بزرگ‌ترین مانع از سر راه اجرای برجام یعنی اعتمادسازی برای استفاده از بازگشایی سوئیفت را همین رعایت استانداردهای FATF از میان برمی‌دارد.

       استانداردهای FATF؛ ضامن لغو عملی تحریم ها

باز شدن سوئیفت به روی مبادلات مالی و نقل و انتقالات پولی ایران با بانک‌های خارجی، مانند صدور دسته‌چک برای حسابی است که برای مدتی مسدود بوده و این صاحب‌حساب است که ناگزیر از ترمیم و تقویت اعتبار خود برای پذیرفتن چکش در بازار خواهد بود.

پیش‌نیاز این ترمیم و تقویت نیز شفاف‌سازی، به‌روز رسانی و استانداردسازی فعالیت‌های بانکی است که روابط بین‌المللی ایران و رافع بسیاری از موانع موجود در مسیر نقل و انتقالات پولی خواهد بود و به تبع آن توافقات و تفاهم ‌نامه‌های یک‌سال اخیر با هیأت‌های اقتصادی خارجی را نیز هرچه اجرایی‌تر خواهد کرد.

       استانداردهای FATF؛ ضامن لغو عملی تحریم ها

اما ذکر نکته دیگری نیز در خصوص مدیریت دولت بر بانک‌های داخلی ضروری است؛ مراجعی همچون بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و نشریه اکونومیست رشد اقتصادی ایران برای سال 2016 را تا 5 درصد پیش‌بینی کرده‌ و معتقدند با توجه به آزاد شدن پول‌های بلوکه‌شده ایران، امسال بیشترین جهش اقتصادی را نسبت به کشورهای دیگر خواهیم داشت.

همچنین با ازسرگیری فروش نفت و افزایش تولید آن، پروژه‌های زیادی راه‌اندازی شده و پروژه‌های سابق نیز در حال تکمیل بوده و این بدان معناست که کسب‌وکار، حمل‌ونقل، تولید و تجارت در تمام زمینه‌ها تکان خواهد خورد و در خروج بازار از رکود تأثیر مثبت خواهد داشت.

این توفیقات در حالی است که وجود بهره بانکی بالا، کمبود نقدینگی برای سرمایه‌گذاری و نداشتن سرمایه در گردش برای تولیدکنندگان در سال‌های اخیر به خالی ماندن ظرفیت تولید، تعدیل نیرو و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی منجر شده است. از این رو نباید فراموش کرد که همان‌گونه که بانک‌ها در عرصه خارجی نیاز به ارتقای اعتبار دارند، در عرصه داخلی نیز نیاز به الزام برای گره‌گشایی از تولید دارند.

با اجرایی‌تر شدن برجام در نقطه عطفی قرار خواهیم گرفت که اگر با حمایت دولت در قالب تسهیلات هدایت‌شده با بهره بانکی پایین از محل منابع جدید و پرداخت نشدن یارانه مغفول‌مانده بخش صنعت همراه نشود، تولید داخلی برای همیشه وابسته خواهد ماند و اقتصاد مقاومتی هرگز عملیاتی نخواهد شد.

اما اگر از یک‌سو با رویکردی برون‌گرا مجموعه‌ اقتصاد خود را با اقتصاد دنیا درهم آمیزیم تا در صورت تحریم از سوی کشوری، آن کشور هم تحریم شده و بیشتر از ما متضرر شود و از سوی دیگر با درون‌زایی بالا، میزان ضرر را درصورت بازگشت تحریم‌ها به حداقل برسانیم، مهم‌ترین گام را در مسیر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی برداشته‌ایم.

همکاری ایران با نهاد اقدام مالی و مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی مدتی است که موضوع جنجالی برخی گروه‌‌ها و رسانه‌های داخلی برای حمله شدیدی به دولت روحانی شده است. این افراد معتقد هستند که پیوستن به FATF تبعات منفی برای کشور دارد. از سویی دیگر برخی گروه‌ها و لابی‌های خارجی نیز در همین راستا فشار و تلاش شدیدی برای جلوگیری از پیوستن ایران به این نهاد انجام داده و می‌دهند.

در میان گروه‌های داخلی می‌توان به جریان موسوم به دلواپسان اشاره کرد که بی‌وقفه در حال تخریب دولت در این زمینه هستند. جالب اینکه کسانی مدعی و منتقد این مسأله هستند که امضای خودشان نیز پای برخی مصوبه‌ها برای پیوستن ایران به این نهاد است. توافقی که در دولت قبلی بررسی و در مجلس هم تصویب شده بود و مخالفان کنونی در آن زمانی صدای‌شان درنیامده بود.

       طراحان تحریم علیه FATF

در ادامه تحرکات ضدایرانی لابی‌های خارجی علیه بهبود روابط دیپلماتیک و اقتصادی کشور، در تازه‌ترین اقدام هشت سناتور ضدایرانی که از طراحان تحریم‌ها علیه کشورمان بوده‌اند، با ارسال نامه‌ای از جاکوب لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستند تا به تصمیم اخیر گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مورد ایران واکنش نشان دهد. در نامه سناتورها از وزارت خزانه‌داری آمریکا به‌عنوان نماینده این کشور در گروه ویژه اقدام مالی خواسته شده است تا به نگرانی‌های آنان پاسخ داده شود و از پیوستن ایران به سیستم بانکی بین‌المللی جلوگیری شود تا به ادعای آنان ایران از حمایت‌های خود از تروریسم بکاهد. در این نامه نوشته شده است: «نهادهای مالی بین‌المللی نباید از فعالیت‌های ایران که امنیت ملی آمریکا و متحدان ما به‌ویژه متحد استراتژیک‌مان،اسرائیل، را مورد تهدید قرار می‌دهد، حمایت کنند.» تحرکات ضدایرانی لابی‌های خارجی در مخالفت با گشایش دیپلماتیک و اقتصادی کشور، به اقدامات برخی از کشورهای منطقه با محوریت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مرتبط می‌شود که در سال‌های گذشته، اقدامات زیادی برای ممانعت از عضویت و همکاری ایران با FATF‌ انجام دادند و مسیر طبیعی ایران برای همکاری با گروه ویژه اقدام مالی از طریق سازمان منطقه‌ای مربوط به خاورمیانه و شمال آفریقای این نهاد را مسدود کردند تا ایران ناچار شود از طریق سازمان منطقه‌ای اوراسیا، همکاری خود با گروه ویژه اقدام مالی را پیگیری کند.