احمد مازنی در گفت و گو با «نوآوران»مطرح کرد:

در FATF سیاست یک بام و دوهوا است

عملکرد دولت روحانی پس از برجام” این عبارت در روزهای اخیر تبدیل به معیاری شده است تا توسط آن به دولت یازدهم نمره قبولی داده شود و یا این که با گرفتن نمره کمتر از حد مطلوب برخی جریان سیاسی دست از حمایت از دولت تدبیر و امید بردارند.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
در FATF سیاست یک بام و دوهوا است
نوآوران -

وقایع پس از برجام و تا حدودی عملکرد های نامطلوب طرف مقابل بهانه ای شده است تا برخی افراد دم از عدم حمایت از دولت بزنند.اما با نگاهی دقیق تر به شرایط قبل از دولت تدبیر و امید، میزان تورم، ارزش پول ملی و میزان فساد های موجود در سیستم اداری و مقایسه آن با شرایط فعلی می توان فهمید که دولت یازدهم با تدبیری قهرمانانه و مطابق با منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی چگونه کشور را از ورطه سقوط نجات داده است.

موفقیت برجام، محصول اجماع درون حاکمیت بود و موفقیت در اجرای برجام همچنان به اجماع حاکمیت نیاز دارد؛ لذا اجرای برجام شرط لازم برای برون ‌رفت از مشکلات موجود است ولی هرگز کافی نیست. اجرای برجام بدون انجام مجموعه ‌ای از اصلاحات اقتصادی و ساختاری هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. روحانی به هشدارهای دوستان خود توجه کرده است و همفکران وی بر این باورند که ضرورتی ندارد ایشان در مقابل هر انتقاد و تهمتی که از سوی مخالفان مطرح می ‌شود، عکس‌ العمل نشان دهد؛ چراکه خیلی از این موارد از سر دلسوزی نیست، بلکه پوست خربزه ای است که مخالفان زیرپای روحانی می‌‌اندازند تا او را به یک مساله حاشیه‌ ای مشغول و مقابل عملکرد دولت سنگ‌اندازی کنند.

          وضعیت دولت روحانی بعد از گذشت 8 سال دولت احمدی نژاد را چطور ارزیابی می‌کنید؟

هشت سال خواسته یا ناخواسته کشور به سمت پرتگاه برده شده بود و دولت روحانی که مشخصا یک دولت فراجناحی و متشکل از عقلای کشوری است تلاش کرد با دقت بیشتر کشور را ازآن پرتگاه به سمتی بتوانند برگردانند که امکان بازسازی آن وجود داشته باشد.

در این راستا هم دولت و هم نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی و همچنین هدایت های مقام معظم رهبری تا حد زیادی در جهت ایجاد فاصله از آن پرتگاه و ایجاد موقعیت عادی موثر بوده اند که تا کنون نتایج خوبی هم داشته است اما تا رسیدن به اهدافی که دولت دارد کمی نیازمند زمان هستیم؛ زمانی که روحانی بر سر کار آمد، کشور دچار مشکلات عدیده ای بود، لذا در آن زمان جریان اصلاحات از روحانی حمایت کردند و تاکنون این حمایت ادامه دارد ولی اینکه در سال 96 چه پیش می ‌آید مشخص نیست و نمی‌ توان گفت اصلا گزینه‌ دیگری نیست، اما ما حمایت از روحانی را به نفع کشور و منافع ملی می ‌دانیم.

سیاست ‌های روحانی در برجام و پس از برجام را همه باید حمایت کنیم، بحث جدیدی پیش نیامده است که بخواهیم دست از حمایت برداریم ؛اعلام می‌ کنم سیاست ما منطبق بر حمایت از تیم تدبیر و امید است، بنابر این فعلا لازم نمی‌ دانیم که بخواهیم به سمت فرد دیگری برویم.

          با توجه به اینکه امروز برجام دچار چالش شده و رکود، انتقاد کارشناسان اقتصادی را برانگیخته است و بسیاری، از ضعف اقتصادی دولت به عنوان عامل اصلی در ریزش آرای حسن روحانی در انتخابات 96 یاد می ‌کنند، دلیل اینکه برخی اصولگرایان روی روحانی نظر دارند، چیست؟

یک دلیل می ‌تواند این باشد که شاید برخی در ذهن خود، روحانی را اصلا اصلاح‌ طلب نمی‌ دانند و او را نیمه‌اصولگرا، نیمه کارگزارانی می ‌دانند. لذا با خود می‌ گویند که اگر از روحانی حمایت کنیم، چندان جای دوری نمی‌ رود! برخی دیگر هم می ‌گویند که اگر ما با دولت مخالفت کنیم، وی را بیشتر به سمت اصلاح ‌طلبان کشانده ‌ایم و این 4 نیروی اصولگرایی هم که در دولت حضور دارند، بیرون رفته و اصلاح‌طلبان، دولت را به طور کامل در دست می ‌گیرند. بعضی‌های دیگر هم می ‌گویند که اگر از روحانی حمایت نکنیم، می‌ خواهیم از چه کسی حمایت کنیم؟

از طرف دیگر، هنوز فضا روشن نیست. شما تصور کنید که با احتمال ولو کم، فردا روزی ترامپ رئیس جمهور آمریکا شود، اگر او(ترامپ) بخواهد همه چیز را بهم بزند، آیا واقعا حرف‌ ها و اقدامات روحانی چه تأثیری می ‌تواند داشته باشد؟ لذا ما باید کسی را داشته باشیم که با نوع ادبیات ترامپ برخورد کند و در این میان، نوعی توازن ایجاد شود ما باید به گونه‌ای برخورد کنیم که اگر آمریکایی‌ها برجام را کنار گذاشتند، فردی در ایران با قدرت بگوید: برجام را آتش خواهم زد!

          نظرتان در مورد رکود ایجاد شده در دولت یازدهم چیست؟

 خوشبختانه از زمانی که آقای روحانی رئیس‌جمهور شده رکود بهبود یافته است.

در دولت قبل رکود بیشتر و جریانات اقتصادی که صورت می‌ گرفت صوری بود. چرا که دولت قبل پول چاپ می ‌کرد و بین مردم نشر می ‌داد که این خود باعث رکود بیشتر شده بود اما الان آقای روحانی جلوی اسکناس بدون پشتوانه را گرفته است.معیشت مردم در حال بهبود است و امیدواریم در سال 95 چرخ واحد‌های تولیدی به حرکت دربیاید و اشتغال ایجاد شود.

          چرا هر بار که روحانی برای منافع ملی کار می کند یکسری کانون هایی علیه وی و دولت فعال می شوند؟ هدفشان چیست؟

خوشبختانه ملت ما از حد بلوغ عبور کرده اند و به رشد سیاسی رسیده اند و این رشد سیاسی در رای دادن آنها به صورت لیستی در انتخابات مجلس شورای اسلامی نمایان است، اما بخشی از مدعیان نخبگی در کشور ما به این رشد نرسیده اند چون نتوانسته اند بین منافع ملی، فردی و باندی تفاوت قائل شوند.

گاهی اوقات باید بدون توجه به اینکه دولت در دست کدام جناح است، سکوت کنیم و اجازه دهیم کاراها پیش رود و مشکلات کشور حل شود؛ بنابر این وقتی منافع ملی را فراموش می کنیم باعث بروز چنین اتفاقاتی در کشور می شویم که برخی افراد به خود اجازه می دهند که در برابر رییس جمهوری جبهه بگیرند. لذا این اتفافات نتیجه عکس هم دارد چرا که مردم ناظر صحنه اند و برخی جبهه گیری ها علیه دولت را تشخیص می دهند.

          به نظر شما مهم ترین اولویت مجلس در پسا برجام چیست؟

اولین و مهمترین اولویت در پسابرجام مراقبت از اجرای درست توافق هسته‌ ای ایران با کشورهایی است که سابقه درخشانی در این زمینه ندارند و بارها عدم پایبندی خود به قوانین و قواعد بین ‌المللی و مفاد توافقات دو یا چند طرفه را نشان داده اند.

تلاش برای ایجاد آرامش در مجلس ، دومین اولویت نمایندگان خواهد بود و آنها باید تلاش کنند تا فضای آرامی در مجلس ایجاد شود؛ چراکه اگر مجلس، ملتهب باشد و در برخورد با مسائل اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی جامعه رفتاری نادرست از خود نشان دهد، نه تنها نمی‌ تواند این گونه مسائل را حل کند، بلکه آرامش را از جامعه نیز خواهد گرفت.

با ایجاد آرامش در فضای مجلس، فرصت برای پرداختن به مسائل مربوط به اشتغال و ایجاد رونق اقتصادی فراهم می ‌شود و در کنار آن می‌ توان زمینه را برای تهدید یک برنامه مشترک با دولت برای مقابله با مشکلات جامعه فراهم کرد.

امیدواریم بتوانیم با تدوین برنامه ششم توسعه در مجلس شرایط را برای پیشرفت، توسعه و بالا بردن شاخص های اقتصادی در کشور فراهم کنیم.

          این تحلیل را می ‌پذیرید که هجمه‌ ها، توهین‌ ها و تخریب‌ ها از جانب مخالفان دولت به این دلیل است که جریان رقیب با قحط‌الرجال روبه‌رو شده است؟

رجالی که در قانون اساسی تعریف شده هم شامل جنس مونث و هم جنس مذکر است، ما مردان و زنان فرهیخته، متدین و با سواد و دارای ریشه و سابقه انقلابی داریم که شایستگی ریاست جمهوری را دارند، بنابر این به دو دلیل ممکن است وارد این حیطه نشوند، یکی اینکه کمک به همگرایی کنند چون از واگرایی آسیب های زیادی دیده اند و دیگر اینکه تمامیت خواهی و انحصارطلبی که در بخشی از جناح مدعی اصولگرایی وجود دارد موجب می شود این چهره ها یا تایید نشوند یا تخریب شوند؛ وگرنه رجال به مفهوم آدم های توانمند و مدبر که در قانون اساسی امده است، بسیار وجود دارد.

بنابر این ما در یک نظام اسلامی زیست سیاسی داریم و هدفمان این است که الگو باشیم، اما الگوی اخلاقی مبتنی بر اسلام نه بد اخلاقی؛ و همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند « دنیا تشنه یک نظام اسلامی است»، لذا باید این موضوع را بر اساس آموزه‌های دینی به اثبات برسانیم.

          آیا کابینه آقای روحانی در جهت سیاست‌های دولت تدبیر و امید عمل می کند؟ 

قطعاً همینطوراست. 

          نظر شما در مورد قرار دادهای FATFچیست؟ فکر می کنید دولت با این قراردادها مثل برجام، قراردادهای نفتی و FATF چه هدفی را در کشور دنبال می کند؟

در این مورد فعلا نمی توانم زیاد اظهار نظری داشته باشیم، زیرا قرار است بعد از تعطیلات نمایندگان وزیر اقتصاد برای ارائه توضیحاتی در مورد FATF به مجلس بیایند.

بنابر این اگر به عضویت FATF درنیاییم، مشکلاتی برای ما ایجاد می ‌شود و اگر هم بخواهیم با پذیرش همه تعهدات به آن ملحق شویم، با سیاست‌‌های یک بام و دو هوا مواجه می ‌شویم. باید با تدبیر و تفاهم و توافق، میان دستگاه ‌های داخلی، این الحاق صورت گیرد تا هم آتو به‌ دست آنها نداده باشیم و هم اینکه برای دفاع از حق خودمان در صحنه جهانی حضور داشته باشیم.

 درباره احتمال ورود مجلس به بحث پیوستن کشورمان به «اف ای تی اف»هم قبلاً نیز موضوعاتی داشتیم که مجلس وارد آن نمی ‌شد و تصمیم‌ گیری درباره آن به نهاد های دیگر همچون شورای عالی امنیت ملی واگذار می ‌شد.

بنابر این صلاح مملکت در آن است که هرچه کمتر این مسائل را مطبوعاتی کنیم؛ نباید هر مسأله‌ ای را سیاسی کنیم، چرا که پای امنیت کشور در میان است.