سخنگوی دولت در نشست خبری:

جای مباحث FATF شورای‌عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه

محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در مورد برنامه دولت برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی توضیح‌هایی ارائه کرد.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
جای مباحث FATF شورای‌عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه
نوآوران -

   نزدیک به ۸ هزار واحد تولیدی برای رونق تسهیلات گرفته‌اند

رئیس سازمان برنامه و بودجه آمار اعطای تسهیلات را تا روز ۲۱ شهریور این‌طور اعلام کرد: ۳هزار و ۴۲ بنگاه اقتصادی موفق به دریافت تسهیلات به ارزش ۲هزار و ۳۸۶ میلیارد تومان شده اند. نزدیک به ۵هزار واحد تولیدی نیز به صورت مستقیم از بانکها تسهیلات گرفته‌اند که مجموع این ارقام ۷هزار و ۹۷۷ واحد می‌شود که توانستند ۶هزار و ۵۷ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

 نوبخت با پوزش خواهی از فرهنگیان، بازنشستگان و گندمکاران درباره عدم تادیه بدهی آنها گفت: مطمئن باشید حتی اگر یک ساعت دولت امکان پرداخت این بدهی ها را داشته باشد، کم کاری نخواهد کرد. دولت حتی از بانک‌ها و بازار سرمایه وام می گیرد تا بتواند پرداخت بدهی های خود را تسریع کند. نوبخت خاطرنشان کرد: طبق آماری اداره تلفیق سازمان برنامه و بودجه و همچنین خزانه‌داری کل، ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ اعتبار تخصیص داده شد بنابراین از دو مسیر تسهیلات بانکی به بخش غیردولتی و اعتبارات بانکی، سیاست رونق اقتصادی را دنبال می‌کند. دو موضوع درباره پرداخت‌های دولت به صورت هدفمند دنبال می شود. بخشی از این پرداختها به شتاب دادن به رونق اقتصادی مربوط می‌شود. همچنین ما خود را موظف به پرداخت مطالبات پیمانکاران، گندمکاران و بازنشستگان می‌دانیم. دولت برای رونق بخشی به اقتصاد، دنبال اعطای ۱۶هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به ۷هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی است.

    شرط برای سفر رییس جمهور به آلمان صحت ندارد

در ادامه نشست خبرنگاران سوال‌های خود را از نوبخت مطرح کردند و سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا شرطی برای سفر رییس‌جمهور به آلمان صحت دارد؟ گفت: هیچ کشوری در منزلتی نیت که برای ایران شرطی بگذارد نه دولت آلمان و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند برای ما تعیین شرط کند. این مطلب نادرستی است روابط ایران و آلمان مطلوب است سفر هم اگر قرار باشد صورت گیرد اطلاع‌رسانی می‌شود.

    جای مباحث FATF شورای عالی امنیت ملی است نه تریبون‌ نماز جمعه

خبرنگاری در مورد FATF پرسید که نوبخت پاسخ داد: در مورد اف.ای.تی.اف اتهام‌هایی مطرح شد که مسوولان ذی‌ربط برای پاسخگویی اقدام کردند اما این نوع مباحث را نمی‌توان در گفت‌وشنود مطبوعاتی جمع‌بندی کرد. این نظام در هم ریخته نیست. همان‌طور که توقع داریم تریبون‌های نماز جمعه به وظیفه خود عمل کنند، ما شورای امنیت ملی داریم و این مباحث باید در این شورا بحث شود. جای این مباحث آنجاست گاهی پرسش‌هایی در رسانه‌ها مطرح می شود و طرف مقابل در جایی قرار می‌گیرد که مجبور می‌شود مطلبی را بگوید. او ادامه داد: ما برخی مسائل را از تریبون‌های عمومی دیگر کشورها نمی‌شنویم، چرا کاری می‌کنیم که مسئول یا سوال‌شونده یا نتواند پاسخ را بگوید یا پاسخی را بدهد که مورد سوء استفاده دشمنان قرار گیرد. در مورد اف.ای.تی.اف شورای عالی امنیت ملی جمع‌بندی و اطلاع‌رسانی می‌کند، همه تصمیمات این دولت نسبت به منافع ملی بی‌توجه نیست و مصالح ملی را مورد توجه قرار می‌دهیم.

    اگر می‌خواهید قانع نشوید، بحث دیگری است

نوبخت اضافه کرد: سخنگوی شورای نگهبان تایید می‌کند که اف.ای.تی.اف مورد تایید قانون است با این حال ما برای اجازه دوباره از مجلس آمادگی داریم، اگر دنبال پاسخ هستیم داده شد. اما اگر می‌خواهیم قانع نشویم بحث دیگری است. صریح‌تر بگویید دیگر کشورها بخورند و ببرند و ما بمانیم. هر چه لازم بود گفته شد. دولت هم تلاش کرد آن را اصلاح کند.

         همه می‌دانند فیلتر رسانه‌ها با چه نیتی انجام می‌شود

خبرنگاری گفت در بحث املاک نجومی شهرداری برخی رسانه‌ها فیلتر شد، آیا دولت ورود می‌کند؟ که سخنگوی دولت اینگونه پاسخ داد: همه می‌دانند این کارها با چه نیاتی انجام می‌شود. امیدواریم جمع‌بندی و اطلاع‌رسانی شود.

              تقدیم لایحه بودجه ۹۶

سخنگوی دولت در مورد لایحه سال 96 گفت: بودجه طبق قانون، پیش‌بینی منابع و مصارف است دریافت‌ها و پرداخت‌ها را در لایحه بودجه پیش‌بینی کردیم و تمامی جهت‌گیری‌های اقتصاد مقاومتی را در بودجه ۹۶ رعایت می‌کنیم. این لایحه با رویکرد به عدالت‌گرایی و مردم‌داری تهیه شده و تلاش می‌کنیم آن را در وقت مقرر با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارائه دهیم؛ یک بخش آن مربوط به برابری پرداخت‌های کارکنان دولت است که تلاش می‌کنیم عدالت را در پرداخت‌ها رعایت کنیم.

    حمله به سفارت عربستان برای خانواده حادثه‌دیدگان منا مشکل ایجاد کرد

خبرنگاری گفت که خانواده های شهدای منا می‌گویند بیمه‌ و امتیازی دریافت نکردند که سخنگوی دولت گفت: در مورد شهدای منا از هیچ اقدامی که بشود در جهت استیفای حقوقمان باشد کوتاهی نکردیم اینکه این حق استیفا نشده واقعیت است. این دولت عربستان در دوره عادی بودن روابط با آنها مشکلاتی داشتیم؛ چه برسد که الان با حمله به سفارتخانه مسائلی را مطرح کردند. ما نسبت به این خانواده‌ها ادای احترام می‌کنیم و اگر لازم باشد بودجه‌ای را برای حمایت پیش‌بینی می‌کنیم؛ از بنیاد شهید هم می‌خواهم حمایت بیشتری داشته باشد برخی مسایل فقط از سوی دولت انجام نمی‌شود.

            آماده‌سازی لایحه حمایت از محیط‌بانان

او در پاسخ به سوالی مبنی براینکه علی لاریجانی گفت: منتظریم طرح حمایت از محیط‌بانان از دولت به مجلس بیاید، این طرح کی آماده می‌شود، گفت: در مورد محیط‌بانان اقداماتی در حال انجام است.

      مبنای حمله به دولت از تریبون نماز جمعه، عدم اطلاع آنها نیست

سخنگوی دولت در مورد حمله‌ها به دولت از تریبون‌های عمومی اینگونه اظهار نظر کرد: اگر در طول سال، عدم اطلاع‌رسانی دولت را مبنای برخی اظهارات نامناسب در تریبون‌های مقدس نماز جمعه بدانیم، حداقل در این ماه برخی وزرا به شهرستان‌ها رفتند و با ائمه جمعه دیدارهایی داشتند. در هفته اول شهریور فرصت کافی برای تماس و ارتباط وجود داشت، در همین تریبون‌ها ما هم صحبت کنیم، پس عدم اطلاع‌رسانی عامل اصلی اینها نیست. در هر هفته با توجه به سامانی که این کار دارد، مطالب مشخص است. انتظارمان از ائمه جمعه این است که با انصاف نسبت به دولت اظهار نظر کنند. همه بخشی از نظام هستیم مخدوش کردن قوه مجریه مخدوش کردن بخشی از نظام است، گاهی الفاظی به کار برده می‌شود که نیاز به توضیحات طویل از سوی ما دارد، امیدواریم در این تریبون‌ها از آنچه شایسته است برخوردار شویم.