سعید حجاریان ازعاملان خشونت می گوید

از ته دل پشیمان باش!

سعید عسگر، سعید امامی و حالا سعید مرتضوی، روایت سه اسم که بانی خشونتی بودند که آسیب های جدی به مردم و نظام وارد کرده اند و سرنوشتی مشابه هم دارند، اولی که حالا سرنوشت نا معلومی دارد و حوالی جنوب شهر روزگار می گذراند. دیگری که همان سعید امامی بود، با طوفان آمد با سیل رفت و آخری سعید مرتضوی که می گوید پشیمان است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
از ته دل پشیمان باش!
نوآوران -

سرنوشت مشترک سه اسم مشترک که روزگاری برای خود آمد و رفتی داشتند که یکی شان در میدان شاه عبدالعظیم در قهوه خانه ای در کنار مهدی روغنی می خواست شیوه نواب را دوباره زنده کند، و بعدها حمید رسایی و سید عبدالمجید اشکوری در کتاب «بازی ترور » که پیش از آن در صفحه پاورقی روزنامه «کیهان» به چاپ رسیده بود. نوشتند که «با استناد به مطالب چاپ شده در مطبوعات ایام ترور حجاریان، هدف اصلی این واقعه را که تضعیف ارکان نظام اسلامی، دستگاه‌های نظامی ـ امنیتی و تخریب شخصیت‌ها و پایگاه‌های دینی و فرهنگی بوده نشان داده‌اند.» ماجرایی که سعید عسکر را بسیار دلخور کرد.

سومی که ماجراهایش از دادستانی تا تامین اجتماعی روزی نبوده که تیتر رسانه ها نباشد. از پرونده همیشه باز زهرا کاظمی تا واقعه خونین و تلخ کهریزک و آخری سناریو نویسی برای فاضل لاریجانی و اختلاف حساب 2 میلیونی در چک معروف به بابک زنجانی.

حالا او پشیمان است در روزگار سکوت رفیق شفیقش که برایش فیلم می ساخت تا او در مجلس نمایش دهد، او آن‌قدر تنها شده که می گوید پشیمانم، شاید می خواهد سرنوشت آن دو سعید گریبانش را نگیرد .

اما سعید حجاریان ماجرای سعید دیگری ست که این یکی خود قربانی خشونت است، او می گوید شکل‌گیری گروه‌های «خودسر» نتیجه ضعف دولت مرکزی است. زمانی که در کشور نیروهای رسمی (Formal) ضعیف می‌شوند، نیروهای غیررسمی (Informal) به وجود می‌آیند. همین موضوع را می‌توانیم در اقتصاد هم ببینیم که اصطلاحا به آن بازار سیاه گفته می‌شود. در واقع این بخش «خودسر» در سیاست، بازار سیاه سیاسی محسوب می‌شود.

حجاریان معتقد است زمانی که دولت ضعیف باشد، نیروها و دستگاه‌های دیگر ضعیف باشند، بخش‌های غیررسمی قوی می‌شوند. تئورسین اصلاحات معتقد است برای آنکه خودسرها حوادثی تلخ مثل قتل های زنجیره ای، کهریزک، حمله به سفارت خانه ها را انجام ندهند لازم است دولت ها و جامعه مدنی قدرتمند باشند تا نظم اجتماعی مانع حادثه سازی شود حوادثی گه گاهی قلب نظام و انقلاب را نشانه رفته است.

     مرتضوی و توبه نصوح

حجاریان به حرف های مرتضوی ایمان ندارد برای همین از او می خواهد توبه اش از ته دلش باشد، درواقع مرتضوی باید توبه نصوح بکند «توبه ای با پشیمانى قلبى، استغفار زبانى، ترک گناه، و تصمیم بر ترک در آینده »برای همین سعید حجاریان خواستار رعایت قاعده فقهی «اقرار العقلاء علی انفسهم» در مورد ش شده است. حجاریان با اشاره به نامه‌ عذرخواهی سعید مرتضوی در ارتباط با وقایع بازداشتگاه کهریزک، می گوید: مرتضوی در این نامه از کشته‌شدگان حوادث بازداشتگاه کهریزک به عنوان شهید یاد کرد، نفس استفاده از واژه شهید، از سوی او به منزله اقرارش بر به وقوع پیوستن آن جنایت هولناک است.

حجاریان ادامه داد: او در این نامه پنج بندی گفته؛ وقایع کهریزک حوادثی غیر عمد بوده است، پس در نهایت او به دست داشتن در این حادثه اقرار کرده و مقصر محسوب می‌شود، اما قبلا اعلام کرده‌ بود از ماجرای کهریزک خبر نداشته است. در هر صورت بر اساس قاعده فقهی «اقرار العقلاء علی انفسهم» ، قاضی می‌تواند بر پایه اقرار کردن شخص متهم، برای او حکم صادر کند.

      قتل غیر عمد و سعید مرتضوی

حجاریان می گوید: سعید مرتضوی اعتقاد دارد حوادثی که در زمان دادستانی او رخ داده است، غیر عمد بوده؛ پس او حکم قتل غیر عمد را باید قبول داشته باشد.

حجاریان همچنین یادآور شد : اگر از عذرخواهی مرتضوی توبه تعبیر شود، باید از او انتظار اجرای شرایط قبول توبه را مطابق آنچه در اسلام آمده است داشته باشیم. او اول باید قول بدهد که دیگر آن گناهان را تکرار نکند، دوم باید آن‌ها را جبران کند .در گام سوم بر اساس شرایط توبه از گناه، هر آن‌چیزی که از آن فسادها به دست آورده را باید پس دهد؛ اگر آدم کشته، قصاص شود، اگر معاونت در قتل داشته حکم بگیرد و غرامت بدهد، به هر حال باید بر اساس قواعد فقهی قانونی مجازات شود.

     سعید و صبوری

خانواده کامرانی می گویند بعد از نامه مرتضوی تمام خانواده اشک ریخته اند، یک حس تلخ که در دل این خانواده داغدار مانده است، و سعید حجاریان می گوید «من هنوز با این موضوع کنار نیامده‌ام، مثل خیلی موضوعات دیگر که نمی‌توانم با آنها کنار بیایم.»اما حجاریان صبور است، آنقدر صبور که می گوید مخالف من هم حق دارد در سیاست نقش داشته باشد، حتی پس از اینکه سعید عسگر یک سال بعد از آن ترور شوم آزاد شد.