راه چمنی در گفت و گو با«نوآوران» مطرح کرد:

روحانی فضای مسموم را تغییر داد

محمد رضا راه‌ چمنی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی(دور دوم تا پنجم)، دبیرکل فعلی حزب وحدت و همکاری ملی و رئیس سازمان بهزیستی در دولت اصلاحات، کسی است که نامش در بین شخصیت‌های سیاسی کشور با تحزب گره خورده است.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
محمد رضا راه‌ چمنی
نوآوران -

محمد رضا راه‌ چمنی  که کار سیاسی و حزبی ‌اش در دوران اصلاحات با حزب همبستگی به اوج رسید در دولت روحانی حزب “وحدت و همکاری ملی” را با کمک برخی هم‌ حزبی ‌هایش با شعار اعتدال تشکیل داد.

به بهانه تشکیل مجلس دهم و نقشه‌ راه و عملکرد اصلاح ‌طلبان در مجلس دهم، به گفت ‌وگوی مشروح با او پرداخته‌ایم تا نظرش را پیرامون اولویت های اصلاح‌ طلبان در این مجلس و عملکرد فراکسیون امید و همچنین انتخابات سال 96 که در برخی موارد بحث‌ برانگیز شده، بدانیم.

   شما از سال 1362 تا 1378 یعنی به مدت 4 دوره نماینده مجلس بودید. موضوع آسیب های اجتماعی چقدر در دستور کار این مجالس بود؟ برخی، مجالس مختلف را متهم به سیاست زدگی می کنند؟

یک بعد کار مجلس سیاسی است. بقیه آن مباحث اقتصادی و عمران و آبادی کشور است که اثر کاهنده بر روی آسیب های اجتماعی دارد. از دوره ای که به بهزیستی رفتم با اطلاعات آماری که به کمیسیون های اجتماعی مجالس ششم و هفتم دادم و مباحثی که با کمک رسانه ها مطرح شد بحث لزوم طرح آسیب های اجتماعی در افکار عمومی پررنگ شد. طوری که در بودجه های سالانه ردیف های خاصی را برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی تصویب می کردند. ولی هنوز هم مجلس به طور جدی وارد این مباحث نشده است.

   مجالس نه گانه معمولا زود دست به کار شده و قانون تصویب می کردند. ولی چون نظارت کافی را بر اجرای آن قوانین اعمال نمی کردند بعد از مدتی آن قانون تبدیل به یک متن مکتوب کم اثر می شد. از کجا معلوم این قانون نیز در مجلس دهم تدوین و تصویب شود ولی از اجرای درست آن خبری نشود؟

عدم اجرای درست قوانین ناشی از ضعف دستگاه های نظارتی است که یکی از آنها خود مجلس است. مجلس ابزار نظارتی قوی ای در اختیار دارد. کمیسیون های مختلف، امکان طرح سئوال و استیضاح و برکناری وزرا، حق تحقیق و تفحص از دستگاه ها و حتی کمیسیون اصل 90 مجلس که مردم یا هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند از نحوه کار مجلس، نمایندگان، روسای مجلس یا کمیسیون ها و غیره شکایت کند و این کمیسیون موظف به پیگیری و پاسخ به شاکی است.

  از سوی دیوان محاسبات مجلس وظیفه دارد بررسی کند و ببیند که دستگاه های اجرایی، پول ها را در جایی که قانون به آنها تکلیف کرده درست خرج کرده اند یا خیر و اگر این پول به مصرف نادرست رسیده است مسوولان را بازخواست کنند.

   اولویت های فراکسیون امید و اصلاح طلبان در مجلس دهم باید رسیدگی به چه موضوعاتی باشد؟

ترکیب مجلس دهم ترکیب یکد ستی نیست بلکه از حداقل سه طیف تشکیل شده است؛ طیف اصولگرایان، طیف اصلاح‌ طلبان و طیف مستقلین. اصلاح‌طلب ها نیز تعداد قابل توجهی نماینده و فراکسیونی قوی با محوریت دکتر عارف دارند.

بحث آسیب های اجتماعی یکی از بحث های جدی است که باید فراکسیون به آن ورود کند و با تصویب برخی قوانین و اجرایی ‌کردن طرح هایی به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کمک کنند و به ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی و توانمندسازی آنها بپردازند.

اصلاح‌طلبان از کارشناسان مختلف دعوت کنند و با تهیه طرح هایی، آنها را به دستگاه های مختلف دهند و یا با تصویب قوانین، مشکلات دستگاه‌های اجرایی در بحث آسیب های اجتماعی را حل کنند.

وظیفه دیگر نمایندگان نظارت بر اجرای قوانین است، باید بر قوانینی که در مجلس تصویب شده و یا تصویب می‌شود نظارت کنند تا خوب اجرا شود. در زمینه مبارزه با فساد و رانت‌خواری ها ورود جدی کنند و اگر رانتی وجود دارد از طریق وضع قوانین و اصلاح قوانینی که موجب رانت می ‌شود مانع از سوء استفاده برخی افراد شوند.

فراکسیون باید در زمینه وحدت و انسجام ملی وارد عمل شود و باید تلاش کنند فضای همدلی و همکاری را در مجلس به‌وجود بیاورند و با همکاری دولت به حل مشکلات مردم و بهبود زندگی مردم کمک کنند. «امید» شعار اصلاح‌طلبان بود و اگر در جامعه ایجاد نشاط و امید کنند و آرامش و نشاط در جامعه و بین جوانان به‌وجود بیاید، انگیزه آنها را در خدمت به مردم و دفاع از جمهوری اسلامی بالا می ‌برد. اصلاح ‌طلبان باید شعارهایی که در جریان انتخابات دادند محقق کنند، باید چه از طریق توصیه و تذکر به دستگاه های اجرایی و اصلاح قوانین در این راستا تلاش کنند. به اقشار محروم جامعه توجه کنند و همانطور که حضرت امام فرمودند «این پابرهنه‌ ها ولی نعمت ما هستند» در سیاستگذاری ها و اصلاح قوانین به  زندگی اقشار محروم جامعه توجه کنند تا اوضاع ‌شان بدتر نشود بلکه زندگی‌شان بهبود یابد.

   برخی اصلاح طلبان اظهاراتی را مبنی بر عهدشکنی برخی اعضای فراکسیون امید در انتخابات هیأت رئیسه و کمیسیون ها مطرح می‌کردند، ایا واقعا اینطور بوده است؟

 روحیه تحزب در کشور ما مانند سایر کشورها جا نیفتاده است. اعضای لیست امید چون نیروی حزبی نبودند و در این لیست قرار گرفتند، احساس می ‌کنند خودشان باید تصمیم بگیرند و این روحیه در بین نمایندگان مختلف وجود دارد.

نقطه ضعف فراکسیون امید حزبی نبودن افراد است. نماینده احساس می‌ کند خودش باید تصمیم بگیرد ولی اگر نیروی حزبی بود در چارچوب خطی مشی اصلاحات عمل می‌ کرد. در شهرستانهایی که نامزد اصلاح‌ طلبی وجود نداشت برخی افراد مستقل مورد حمایت لیست امید قرار گرفتند. مسلماً این افراد در برخی تصمیمات از فراکسیون تبعیت می ‌کنند و ممکن است در برخی تصمیمات تبعیت نکنند.

نیروهای اصلاح‌ طلب مجلس نتوانستند در این موضوع فعال عمل کنند، یکی از اشکالات این مجلس را وجود نمایندگان بی ‌تجربه از دو طیف است؛ نیروهای مجلس دهم قابل قیاس با نیروهای مجلس نهم یا مجلس پنجم که من در آن حضور داشتم نیستند. ممکن است در بحث قوانین هم به ‌دلیل کم ‌تجربگی این اتفاق بیفتد و نتوانند قوانین پخته ‌ای وضع کنند.در بحث های اقتصادی کسی نمی ‌تواند جای احمد توکلی و الیاس نادران در مجلس نهم و یا دکتر سبحانی در مجلس پنجم را بگیرد، از لحاظ سیاسی نیز نیروهای این دوره مجلس قابل قیاس با دوره‌های قبل مانند دوره پنجم نیستند. نیروهای کنونی انسان های خوبی هستند اما به ‌دلیل کم‌تجربگی، باید با کار نمایندگی آشنا شوند و تعداد کسانی که در این مجلس با کار نمایندگی آشنایی دارند محدوداند. هیأت رئیسه فراکسیون امید نیز نتوانست به خوبی در انتخابات هیأت رئیسه برنامه ‌ریزی کند و می ‌توانست بهتر از این عمل کند و نیروها را سازماندهی کند. نتوانستند عملیات خوبی انجام دهند و شاید برای سال های بعد که با مسائل مجلس آشنا شدند بتوانند کارهای بهتری انجام دهند.

             عملکرد دولت تدبیر و امید طی سه سال اخیر را چطور ارزیابی می کنید؟

دولت روحانی اقدامات خوبی از جمله حل معضل پرونده هسته ‌ای انجام داد. سال ها بود که این مسأله بصورت معضل درآمده بود و تیم مذاکره کننده در چارچوب سیاست ها و تدابیر مقام معظم رهبری توانستند این مسأله را حل کنند و برجام اتفاق بیفتد.

فضای مسمومی که در دنیا بر علیه جمهوری اسلامی ایجاد شده بود که به دنبال سلاح هسته ‌ای است، تغییر یافت. بخش قابل توجهی از تحریم ها حل شد. در گذشته کالاها را باید از چند دست واسطه می‌ خریدیم و نمی‌‌توانستیم نفت بفروشیم. فروش و استخراج نفت به ارقام خوبی رسیده و تا پایان دولت روحانی می ‌تواند به رقم قبل از تحریم ها برسد.

بحث کاهش تورم قدرت خرید را بالا می‌ برد و دولت اقدامات خوبی را تاکنون انجام داده است و فضای داخلی کشور تا حد زیادی ثبات پیدا کرده و نسبت به قبل فرق کرده است. تحرکی در احزاب به‌وجود آمده و خانه احزاب شکل گرفته است و جلساتی با وزیر کشور برگزار می ‌شود.

در بعد اقتصادی دولت مصمم است اقتصاد مقاومتی را به اجرا دربیاورد تا تحرکی در بخش تولید بوجود بیاید. دولت روحانی در این مدت در مجموع عملکرد مناسبی داشته است اما هیچ دولتی خالی از نقد نیست و قطعاً به این دولت هم نقد وارد است. یکی از این نقدها مسأله فیش های حقوقی است و دولت باید با متخلفین فیشهای حقوقی‌برخورد و آنها را عزل کند. حتی اگر وزیری در این مسأله قصور کرده و باعث این اتفاقات شده باید با وی برخورد و حتی اگر لازم است برکنار شود تا دولت نشان دهد در این زمینه برخورد جدی می ‌کند. بنابر این در شرایط فعلی مردم ما وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و به‌ هیچ‌ وجه صحیح نیست که مدیران حقوق های این چنینی دریافت کنند و مردم در مضیقه معیشتی باشند. دولت باید با هر مدیر یا وزیری که تخلف کرده است برخورد کند تا قاطعیت خودش را نشان دهد. قطعاً به‌دلیل این سهل‌انگاری به دولت نقد وارد است و دولت هم قبول دارد که اشتباه کرده است.

   برخی اصولگرایان از جمله آقای روح الله حسینیان مدعی هستند که تنها گزینه ای که بتواند با روحانی رقابت کند احمدی نژاد است، نظر شما در این باره چیست؟ آیا احمدی نژاد می تواند برای انتخابات آینده از فیلتر شورای نگهبان عبور کند؟

بعید می دانم که شورای نگهبان احمدی نژاد را رد‌صلاحیت کند؛ به هر حال او در میان قشر ضعیف جامعه نفوذ دارد اما این به این معنا نیست که آن نفوذی که در دوران ریاست جمهوریش داشت را مجددا بتواند داشته باشد. بنابر این رای دوران قبلی را نخواهد داشت و رای نخواهد آورد مگر اینکه اصلاح طلبان گزینه دیگری را در کنار آقای روحانی انتخاب کنند و رقابت میان آنها باعث شود تا احمدی نژاد رای آورد. به هر حال احمدی نژاد رای بالایی را از رده های پایین جامعه دارد.