ادامه سریال جامعه روحانیت مبارز با هاشمی ،روحانی و ناطق نوری

محمد هاشمی:دعوت نامه ای نیامده

اینکه چرا آقایان هاشمی‌، ناطق‌ و روحانی در جلسات جامعه شرکت نمی‌کنند براساس میل خودشان است.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
محمد هاشمی:دعوت نامه ای نیامده
نوآوران -

این بخشی از گفته های موحدی کرمانی است ،اما چه کسی است که نداند اختلافات از آنچه تصور می شود بیشتر و عمیق تر است.

آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی رسانه‌ها مدعی پیوستن 6 عضو جدید به جامعه روحانیت به‌‌جای آقایان هاشمی‌رفسنجانی، ناطق‌نوری و روحانی شده‌اند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد، اینکه آنها در جلسات جامعه حضور ندارند به خودشان مربوط می‌شود؛ منتها اینکه چرا آنها در جلسات شرکت نمی‌کنند براساس میل خودشان است.ماجرای آمدن یا نیامدن هاشمی ،روحانی و شیخ ناطق نوری به جلسات جامعه روحانیت مبارز به فاز جدیدی وارد شده است و حالا دبیر جامعه می گوید آنها علاقه ای ندارند که بیایند و میل آمدن ندارند از آن سو محمد هاشمی به نوآوران می گوید اساسا دعوت نامه ای از سوی جامعه برای شخص هاشمی نیامده است و سنت فرستادن دعوت نامه مدت هاست که قطع شده است.

  ریشه اختلافات از سال 88 است

«غلامرضا مصباحی‌مقدم» سخنگوی جامعه روحانیت می گوید: «هر جلسه برای آقای روحانی و هاشمی دعوت‌نامه ارسال می‌شود. این دو نفر عضو ثابت جامعه روحانیت هستند و درصورتی‌که تمایل داشته باشند، می‌توانند در جلسات حضور داشته باشند اما مدتی است که به این جلسات نیامده‌اند». اما از آن طرف، هم روابط‌عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم دفتر هاشمی‌رفسنجانی نسبت به دریافت چنین دعوت‌نامه‌هایی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. «محمد هاشمی» رئیس دفتر هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه ماجرا را باید از دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت پیگیری کرد می‌گوید که ارسال دعوت‌نامه شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارز در گذشته‌های دور مرسوم بود اما حالا مدت‌هاست که هیچ دعوت‌نامه‌ای از جامعه روحانیت مبارز دریافت نشده است. «غلامرضا مصباحی‌مقدم» در پاسخ به این سؤال که آیا ارسال دعوت‌نامه رسمی در گذشته بوده یا الان هم رایج است؟ آیا شما از ارسال آن برای آقای هاشمی مطمئن هستید و اینکه نحوه ارسال آن به چه شکل است؟ پیک یا فردی به صورت حضوری آن را می‌برد، فکس می‌شود یا...، گفت: «بله مطمئن هستم که دعوت‌نامه‌ها ارسال می‌شود. احتمالا فکس می‌شود که جزئیات‌ آن را دبیرخانه در جریان است».

جامعه روحانیت مبارز اخیرا شش عضو جدید به خود اضافه کرده است. در غیبت دائمی آن چهار نفر و فوت دو نفر دیگر یعنی آیت‌الله مهدوی‌کنی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و محسن دعاگو، امام‌جمعه شمیرانات، جذب اعضای جدید دور از انتظار نبود. مصباحی‌مقدم چندی‌قبل گفته بود ما در شورای مرکزی ٢٤ عضو داریم و درصدد افزودن تعداد اعضای شورای مرکزی هستیم. آن‌طور که مصباحی‌مقدم گفته بود از حدود ۲۰ فردی که عضویت آنها در دست بررسی بود، شش نفر یعنی حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی رهبر، امام‌جمعه اصفهان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی‌عراقی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان، آیت‌الله محسن قمی، نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان، آیت‌الله آل‌هاشم، امام‌جمعه تبریز و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دین‌پرور، مدیر بنیاد نهج‌البلاغه بیشترین رأی را کسب کردند. مصباحی‌مقدم گفته بود که اعضای جدید در اولین جلسه جامعه روحانیت در هفته آینده شرکت خواهند کرد.

           غیبت متمادی

دلایل حضورنیافتن این سه نفر در جلسات متفاوت است. اگرچه جعفر شجونی از طیف مخالفان هاشمی در جامعه گفته است که جامعه روحانیت همچنان بر این باور است که به تبعیت از آیت‌الله مهدوی‌کنی باید درباره این حضورنیافتن، سیاست سکوت پیشه کرد. یکی از اعضا در پاسخ به این پرسش که آیا جذب اعضای جدید به معنای حذف آن سه نفری است که ترک جلسات کرده‌‌اند، گفته است: «خیر، آقایان هاشمی، ناطق، روحانی اعضای هیأت مؤسس جامعه روحانیت مبارز هستند و حذف‌شدنی نیستند، همچنان عضو جامعه روحانیت مبارز هستند و هر زمان خواستند تشریف می‌آورند، هر زمان هم که نخواستند به جلسات نمی‌آیند. اساسنامه جامعه روحانیت تصریح دارد که مؤسسان حذف‌شدنی نیستند. منتها آنها هر زمان تمایل پیدا کردند، تشریف می‌آورند».

         پای احمدی نژاد در میان است

ماجرای بی‌مهری ناطق نسبت به جامعه روحانیت به دوران احمدی‌نژاد و به‌ویژه بعد از مناظره‌های سال ٨٨ بازمی‌گردد که احمدی‌نژاد اتهاماتی را متوجه خانواده ناطق در صداوسیما کرد. ناطق از اینکه اصولگرایان و به‌ویژه اعضای جامعه به حمایت از احمدی‌نژاد دربرابر این تهمت‌ها سکوت کردند و از او دفاعی نکردند، از جامعه دلخور شد و اکنون هفت سال است که آن را ترک کرده است.

 اگرچه قطعا دلخوری‌ها ریشه در پیش از آن انتخابات داشت و برخی خبرهای غیررسمی حکایت داشت که علی‌اکبر ناطق‌نوری در آخرین جلسه جامعه روحانیت مبارز- قبل از انتخابات ٨٨- با انتقاد شدید از احمدی‌نژاد، اعلام کرده بود که در انتخابات آینده قطعا به او رأی نخواهد داد. همچنین شنیده شده بود که در کشاکش انتخابات ٨٨ او با اعتراض به اعلام حمایت برخی از اعضای این تشکل از احمدی‌نژاد به نام جامعه روحانیت و مطرح‌شدن پیشنهاد رأی‌گیری مجدد برای اعلام حمایت از رئیس سابق دولت می‌گوید چنانچه جامعه روحانیت بخواهد دوباره رأی‌گیری کند، از این تشکل کناره‌گیری می‌کند.

 بعد از آن، همه پادرمیانی‌ها برای بازگرداندن او بی‌نتیجه ماند تا جایی که تقریبا تمامی اعضا از بازگشت او ناامید شده‌اند. غیبت هاشمی در جامعه روحانیت اما از ناطق هم قدیمی‌تر است. او از سال ٨٤ یعنی دقیقا مصادف با آمدن احمدی‌نژاد و چرخیدن اصولگرایان به سمت او، دیگر در جلسات شرکت نکرده است.

 سخنگوی جامعه درباره غیبت‌های هاشمی گفته است: «ایشان مطرح نکرده‌اند که شرکت نمی‌کنند، بلکه می‌گویند به‌ دلیل رعایت مسائل امنیتی، جلسات در مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شود تا من هم بتوانم در آن شرکت کنم. تا قبل از سال ٨٤ هم بسیاری از جلسات در مجمع یا شورای نگهبان که نزدیک مجمع است و رعایت مسائل امنیتی در آن مشابه مجمع است، برگزار می‌شد. یک ‌بار هم ایشان به دفتر آیت‌الله مهدوی‌کنی آمدند که باعث دلخوری مرحوم آقای مهدوی‌کنی هم شد، چون نیروهای حفاظت آقای هاشمی آمدند و دفتر ایشان را مهروموم کردند. البته آقای هاشمی از قبل گفته بود که حضور من باعث زحمت شما می‌شود و آقای مهدوی‌کنی هم بعدا گفتند که بله باعث زحمت شد، اما بعد از سال ٨٤ دیگر جلسات در مجمع تشکیل نشد». درباره غیبت روحانی هم اگرچه به مشغله‌های دوران ریاست‌جمهوری او اشاره می‌کنند اما حضورنیافتن او هم بسیار قدیمی است.

شیخ جعفر شجونی همان سال ٨٨ غیبت روحانی را هم به انتخابات آن سال مربوط دانسته و گفته بود: «حسن روحانی و امامی‌کاشانی بعد از انتخابات در جلسات جامعه روحانیت شرکت نمی‌کنند». غیبت هاشمی، ناطق‌نوری و روحانی تنها یک غیبت ساده نیست، آنها در واقع مهم‌ترین اعضای جامعه روحانیت مبارز هستند که غیبتشان خود به محلی برای چالش درون‌گروهی و طیف‌بندی‌های درون جامعه روحانیت منجر شده است. طیف معتدل‌تر جامعه به هاشمی، روحانی و طبیعتا ناطق‌نوری گرایش دارند. اما طیف دیگر مخالف آنها هستند. کشمکشی که بر سر قرارگرفتن نام هاشمی در فهرست جامعه روحانیت مبارز در انتخابات اخیر خبرگان هم خود را نشان داد.

همچنین زمانی که بحث حمایت مجدد اصولگرایان سنتی از حسن روحانی در سال ٩٦ مطرح شد، مصطفی پورمحمدی و غلامرضا مصباحی‌مقدم دو عضو این تشکل اعلام کردند حمایت از روحانی محتمل است؛ موضوعی که شجونی یا سالک درباره آن توضیح دادند و آن را نظر شخصی گوینده تفسیر کردند. شجونی گفت: «در آخرین جلسه این دو عضو اعلام کردند نظر شخصی‌شان را مطرح کرده و از طرف جامعه سخن نگفته‌اند؛ ضمن اینکه بعید است جامعه روحانیت مبارز از روحانی حمایت کند».