واکنش علی مطهری به نامه سعید مرتضوی:

خوب است نامه ای هم در مورد زهرا کاظمی بنویسد

علی مطهری باز هم خواهان باز شدن یک‌سطر دیگر از پرونده های قضایی جهت شفافیت عمومی شده است او این بار انگشت اشاره را به سمت مرتضوی و پرونده جنجالی زهرا کاظمی برده است

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
علی مطهری
نوآوران -

علی مطهری می گوید این نامه مثبت است ولی ایشان پرونده زهرا کاظمی را هم شفاف سازی کند،زهرا کاظمی روزنامه نگار ایرانی–کانادایی بود که در مسافرتی حرفه‌ای به قصد تهیه گزارش در ایران، هنگام ناآرامی‌ها و اعتراضات دانشجویی، به جرم عکس‌برداری حین تجمع برخی از خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان اوین، بازداشت و در زندان درگذشت مطهری پیش از این هم از پور محمدی خواسته بود ،اعدام های سال 67 را شفاف سازی کند.

نایب‌رییس دوم مجلس با اشاره به نامه عذرخواهی سعید مرتضوی در مورد وقایع بازداشتگاه کهریزک گفت: مرتضوی در این نامه خطای خود را پذیرفته و با به‌کار بردن عنوان «شهید» برای کشته‌شدگان کهریزک در واقع معترضان سال 88 را محق دانسته است.

علی مطهری اظهار داشت: نامه آقای مرتضوی در مجموع یک کار مثبت بود. در این نامه او خطای خود را پذیرفت و خوب است نامه‌ای هم در مورد زهرا کاظمی بنویسد و موضوع را روشن کند.

وی افزود: این که ایشان سه جوان مرحوم روح‌الامینی، کامرانی و جوادی‌فر را «شهید» نامیده است نشان می‌دهد که اعتراض مدنی را در جمهوری اسلامی ایران به رسمیت می‌شناسد و مانند برخی افراد نیست که معتقدند - اگر چه به زبان نمی‌آورند - اساسا در جمهوری اسلامی ایران خطایی رخ نمی‌دهد و کسی هم حق اعتراض ندارد و هر معترضی را ضد نظام وحتی ضد اسلام و ولایت معرفی می‌کنند.

مطهری گفت: این هم یک نقطه مثبت برنامه ایشان بود و حتی می‌تواند تعبیر «شهید» نتیجه گرفته آقای مرتضوی معترضان سال ۸۸ را محق می‌داند، اما به‌نظر من بیش از آنکه آقای مرتضوی به‌عنوان مسوول خطاهای خود مجرم است کسانی‌که چیزی به‌نام مرتضوی را ساختند و از او حمایت کردند مجرم هستند. وقتی شما به جوانی کم‌تجربه آن همه اختیارات بدهید که هر نشریه‌ای را که خواست تعطیل کند و هر رفتاری با متهمان داشته باشد خود به خود سرکش می‌شود و طبیعت آن است.

نایب‌رییس مجلس با بیان اینکه هر جا تمرکز قدرت بدون نظارت ایجاد شود و منتقدان سرکوب شوند فساد به‌وجود می‌آید گفت: افرادی از آقای مرتضوی که دنبال قدرت بود به‌عنوان ابزار دست استفاده کردند و در پشت سر او پنهان شدند به‌نظر من پرونده آن‌ها هم باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: مساله‌ای که برای من حل نشده است حمایت عجیب آقای احمدی‌نژاد به‌عنوان رییس‌جمهور از آقای مرتضوی است که با علم به تخلفات و خطاهای ایشان این مقدار از او حمایت کرد تا آنجایی‌که حاضر شد وزیر کار به‌خاطر حمایت رییس‌جمهور از آقای مرتضوی برکنار شود و حادثه یکشنبه سیاه مجلس نهم در روز استیضاح وزیر کار رخ دهد. چراکه دلیل اصلی استیضاح وزیر کار دولت دهم عزل نکردن آقای مرتضوی از ریاست سازمان تامین اجتماعی بود درحالی‌که طبق قانون و خصوصا رای دیوان عدالت اداری باید او را عزل می‌کرد. مطهری گفت:‌ به هر حال این‌ها باید برای ما درس شود تا در آینده با اختیارات وسیع دادن به یک فرد موجب بدبختی خودش و افراد دیگر و آسیب اجتماعی نشویم.