سر مقاله - علی مهتدی

سیاست های آل سعود

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
علی مهتدی
نوآوران -

از زمان فوت ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان عملا قدرت در دست پسرش ملک سلمان افتاده است که جوان کم تجربه ای است و سیاست‌هایی را در منطقه اعمال می کند که بسیار ویرانگر است و به جای اینکه اسراییل را دشمن جهان عرب بداند، ایران را دشمن می‌داند.

آل سعود در افغانستان، لیبی، لبنان و عراق اندیشه وهابیت و تکفیری را گسترش داده که البته اینها طرح های امریکایی برای تضعیف کشورهای مسلمان و ایجاد جنگ های فرقه ای و ممانعت از وحدت میان آنهاست.

رژیم عربستان همه پل های خود را خراب کرده است و با وجود شکست‌هایی که این کشور در همه جا از جمله سوریه، عراق و یمن متحمل شده است؛ همچنان با همین سیاست ها به کار خود ادامه می‌دهد و هیچ نشانه‌ای به چشم نمی خورد که این رژیم بخواهد سیاست های ویرانگر خودش را تغییر دهد.

مقاله ظریف در همین زمینه است و ایشان تاکیدی بر این مسائل دارند به خصوص در مورد حادثه 11سپتامبر؛ تاکیدی که ایشان دارد این است که وهابیت تهدیدی برای همه جهان است نه فقط تهدیدی برای جهان اسلام. آقای ظریف همچنین در این مقاله در خواست یک همکاری بین‌المللی را دارد برای مقابله با وهابیت؛ البته در خود آمریکا مجلس سنا قانونی را تصویب کرده که همه خانواده هایی که از حادثه 11 سپتامبر زیان دیده‌اند می توانند از عربستان سعودی غرامت بگیرند، زیرا در حمله به برج‌های دوقلو 15 نفر از آنها سعودی بودند و ثابت شده که این اشخاص با سفیر عربستان و افراد دولتی و رسمی عربستان ارتباط داشتند و عربستان در انفجارهای 11 سپتامبر مسوولیت مستقیم دارد.

در خود امریکا فضا بر ضد عربستان سعودی است که دامن گیر غرب و خود آمریکا و اروپا هم شده است.

انتشار این مقاله آقای ظریف در روزنامه مهم و کثیر الانتشاری مثل نیویورک تایمز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

عربستان سیاست تحریک آمیزی دارد و هر روز که می گذرد تحریکات خود را علیه ایران و کشورهای منطقه گسترش می دهد؛ اینکه جنگی میان ایران و عربستان در خلیج فارس روی دهد ، این اتفاق از اهداف اسرائیلی‌هاست که این اتفاق زیانی برای جهان اسلام است؛ بنابراین پیشنهاد سرلشکر صفوی مبنی بر روابط همگام با کشورهای منطقه همان سیاستی است که در حال حاضر جمهوری اسلامی آن را پیگیری می کند یعنی به رغم تمام تحرکات عربستان و نفوذی که اسراییل در این کشور پیدا کرده و همچنین به رغم کشتارهایی که در منا و یمن صورت گرفت، در نتیجه به سود جهان اسلام نیست که این جنگ رخ دهد.

بنابر این توصیه آقای رحیم صفوی بسیار حکیمانه است و ما همین سیاست را اجرا خواهیم کرد و بنا نیست که برخورد نظامی با عربستان صورت گیرد چرا که عربستان در همه جا شکست خورده محسوب می‌شود.

حدود 18 ماه از بمباران یمن می گذرد اما همچنان مردم آنجا مقاومت می کنند و عربستان هم نیروی زمینی برای دفاع ندارد.

در سوریه و عراق و لبنان نیز سیاست های ویرانگر عربستان سعودی با شکست مواجه شده که در حال حاضر نیز در خود عربستان هم اختلاف نظر‌هایی میان خاندان سلطنتی ایجاد شده و حتی نارضایی شدید میان مردم این کشور به لحاظ اقتصادی کاملا مشهود است به خصوص که عربستان سعودی میلیاردها دلار صرف ویران کردن منطقه و آسیب زدن به جهان اسلام کرده که سبب ایجاد بحران اقتصادی در این کشور شده است.

بنابر این نیازی نیست سیاست های شدیدی علیه عربستان اعمال شود و همان طور که آقای صفوی پیشنهاد کردند ما هم همین سیاست را اعمال می کنیم و کسی که زیان می بیند عربستان سعودی است و در نهایت هم این کشور چاره ای جز این ندارد که سیاست های ویرانگر خودش  را تغییر دهد.