بیانیه حاج قاسم و جدایی سیاست از نظامیان

مردی که میخواهد سرباز بماند

مرتضی سیمیاری-می گویند تاثیر گذارترین مرد خاورمیانه است. نشریه نیویورکر از او به عنوان فرمانده در سایه یاد می‌کند که کم‌ترین اطلاعاتی از وی وجود ندارد. ماجرای ورود سردار سلیمانی به رسانه های خبری به نامه او به لئون پانتا مربوط می شود. گفته می شود. پس از آنکه باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا با واسطه‌های دیپلماتیک نخستین نامه خود به رهبر انقلاب را ارسال کرد و ایشان به این نامه توجهی نشان ندادند، روی میز لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا کاغذ ساده‌ای قرار گرفت که بر روی آن با آرم سپاه پاسداران و امضای سردار قاسم سلیمانی، نوشته‌ای با این مضمون مشاهده می‌شد: اگر لازم باشد از این هم نزدیک‌تر خواهیم شد.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مردی که میخواهد سرباز بماند
نوآوران -

قاسم سلیمانی از سال 1999 به فرماندهی سپاه قدس (واحد نیروهای ویژه وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) منصوب شد. او بیش یک دهه است که به آموزش نیروهای شیعه عراقی می‌پردازد. برخی منابع می‌گویند که نیروهای سپاه قدس از سال 2013 با هدف کمک به بشار اسد وارد سوریه شده‌اند.

در سال 2014 بود که تصاویر و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد سردار سلیمانی در کنار نیروهای عراقی در عملیات آزادسازی شهر آمرلی (واقع در شرق عراق) از دست نیروهای گروه داعش حضور دارد. از آن زمان تاکنون این سردار ایرانی به شخصیت قدرتمندی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است و بسیاری از کاربران به حمایت از اقدامات او می‌پردازند. همچنین در این مدت موسیقی‌ها و کلیپ‌های زیادی درباره مقاومت و ایثار این سردار ایرانی در عملیات‌های مختلف عراق، لبنان و سوریه ساخته و منتشر شده است.

سه روز پیش دنیس راس، دیپلمات سابق آمریکایی که سال‌ها به عنوان نماینده یا مشاور در امور خاورمیانه در دولت آمریکا فعال بود، در مصاحبه‌ای از اقدامات آقای سلیمانی در منطقه انتقاد کرد. راس به سایت "مجله" که تحولات جهان عربی را پوشش می‌دهد، گفته بود که نیروهای سپاه و بسیج بیشتر به دنبال رویکردی تقابلی هستند در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بیشتر به دنبال عادی‌سازی روابط است.

مرز بین سیاست و نظامی گری

مدت ها بود برخی جریان ها به دنبال ساختن جوی برای آمدن قاسم سلیمانی به عرصه سیاست بودند ،حالا قاسم سلیمانی می گوید می خواهد از سیاست جدا باشد و وارد مناقشات سیاسی نخواهد شد، از سویی یکی از تاکیدات اصلی امام (ره)، "عدم ورود نظامیان به حوزه سیاست" و "بر حذر داشتن فرماندهان نظامی از ورود افراد تحت فرمان به چالش های سیاسی" بود، قاسم سلیمانی نشان داد که به این فریضه امام (ره)وفادار است سلیمانی نشان داد نظامیان عاقل و وفادار به انقلاب اسلامی و راه امام ارتشی و سپاهی نداشته و از سیاست دور می مانند ،نظامیان دلسوز نه وارد مناقشات سیاسی و نه اقتصادی شده و همواره با لیاس رزم پاسدار منافع مردم ،نظام و رهبری و مرزهای کشور هستند .قاسم سلیمانی با ذکاوتش نشان داد که می داند منافع و نام نیکو در ماندن نظامیان در پادگان ها است او می داند منافع کشور اینگونه حفظ می شود اینکه هر کسی بنا بر ماهیت کاری خود در سر جای خود قرار بگیرد.

هشدار به حکومت بحرین

سه ماه پیش هشدار بی سابقه سردار سلیمانی به حکومت بحرین در رسانه های جهانی خبر ساز شد. فرمانده نیروی قدس سپاه در هشداری بی‌سابقه، شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین را خط قرمزی دانست که تجاوز به حریم آن، نابودی حکومت این کشور را به دنبال خواهد داشت. سرلشکر سلیمانی ۳۱ خرداد با صدور بیانیه ای هشدار داد که عبور از این خط قرمز شعله ای از آتش را در بحرین و سراسر منطقه پدید خواهد آورد و برای مردم راهی جز مقاومت مسلحانه باقی نمی گذارد که نتیجه آن، جز نابودی این رژیم سفاک نخواهد بود. او خطاب به حامیان حکومت بحرین گفت که اهانت به آیت الله شیخ عیسی قاسم و استمرار فشارهای بیش از حد به مردم بحرین منجر به شروع یک انتفاضه خونین در آن کشور خواهد شد.

پس از این هشدار بود که شایعه هایی مبنی بر احتمالا حضور سردار سلیمانی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری قوت گرفت. حالا سردار سلیمانی به شایعات پاسخ داده و در نامه ای تمامی این ادعاها را تکذیب کرده است. در نامه سلیمانی آمده است که از همه برادران و خواهران عزیزم خواهشمندم با بی اعتنایی به اظهارات فریبکارانه و تفرقه افکنانه دشمنان اجازه ندهند وقت ارزشمند خدمتگزاران این ملت صرف اهداف و مقاصد شوم دشمنان گردد.

سرباز صفر ولایت و نظام و ملت عزیزتر از جانم هستم

فرمانده نیروی قدس سپاه در بیانیه‌ای تاکید کرد: با استعانت از خدای سبحان تا آخر عمر در همین جایگاه «سربازی» خواهم بود و مردم عزیز ایران به اظهارات تفرقه‌افکنانه دشمنان اعتنا نکنند.


به گزارش سپاه نیوز، متن بیانیه سرلشکر حاج قاسم سلیمانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با اهدای سلام و درود خالصانه به محضر رهبر معظم و حکیم انقلاب اسلامی و ملت شریف و عزیز ایران ؛ در پاسخ به اظهارات تفرقه افکنانه اخیر دشمن و مطالبی که حول آن بیان و القا می شود، عرض می کنم جبهه دشمنان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی سخنان خود را همواره با هدف تفرقه و ایجاد تقابل بین صفوف متحد و یکپارچه مردم انقلابی و رشید بیان می کند؛ لذا هیچگاه نباید به آن توجه و اعتنایی کرد

حقیر سرباز صفر ولایت و نظام جمهوری اسلامی و ملت شجاع و عزیزتر از جانم بوده و انشاء الله با استعانت از خدای سبحان تا آخر عمر در همین جایگاه "سربازی" خواهم بود.

از همه برادران و خواهران عزیزم خواهشمندم با بی اعتنایی به اظهارات فریبکارانه و تفرقه افکنانه دشمنان اجازه ندهند وقت ارزشمند خدمتگزاران این ملت صرف اهداف و مقاصد شوم دشمنان گردد.

والسلام

قاسم سلیمانی