وکیل پرونده تأمین اجتماعی در گفت و گو با« نوآوران»:

سومین گزارش دادگاه و رد دوباره اعتراضات سعید مرتضوی

بلند پروازی های سعید مرتضوی در کسوت یک قاضی در جریانات 88 و همچنین در مدت مدیریت بر سازمان تامین اجتماعی موجب شد تا بزرگترین بنگاه اقتصادی کشور را وارد چالشی تکرار نشدنی کند و در عین حال نه تنهابه خاطر خراب کاری های به وجود آورده عذرخواهی نکرد،و به گفته حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری« بلکه سه قوه و حداقل یک دبیرخانه را شرمنده کرد.»

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
سومین گزارش دادگاه و رد دوباره اعتراضات سعید مرتضوی
نوآوران -

غفلت نمایندگان مجلس نهم سرنوشت سازمان تامین اجتماعی را این‌گونه رقم زد و سعید مرتضوی که هیچ گونه تخصصی در زمینه اقتصادی نداشت را به عنوان مدیرعامل این سازمان اقتصادی انتخاب کردند، تا داغ ننگی باشد بر جبین مجلس نهم.

   شروع ماجرای چند سال حواشی سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی

27 اسفند سال 90 سعید مرتضوی مدیر عامل تامین اجتماعی شد، پس از دو هفته شایعه، در آخرین روزهای کاری سال 90 در مراسمی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جمعی از مسوولان این وزارتخانه و نمایندگان جامعه کارگری، برگزار شد، سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل جدید صندوق تأمین اجتماعی معرفی شد. این در حالی است که از میانه های اسفند و با شایع شدن مدیرعاملی مرتضوی در تامین اجتماعی، 12نماینده مجلس نسبت به تصمیم رئیس جمهور، به او تذکر دادند و خواستند تا به دلیل عدم تجربه و تخصص مرتضوی در این زمینه و پرونده مرتضوی در موضوع کهریزک، پست جدیدی را به وی اعطا نکند. حتی تهدید به استیضاح وزیر کار هم در این تذکر وجود داشت. نماینده های مجلس در همان سال تهدید کرده بودند درصورت انتصاب مرتضوی، وزیر کار را استیضاح می کنند، در روز آخر سال، درخواست استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی را به هیات رییسه رساندند.استیضاح شیخ الاسلامی به صورت غیر رسمی تحویل هیأت رئیسه مجلس شد. در اولین فرصت زمانی که مجلس باز شود استیضاح اعلام وصول می شود. و این شروع ماجرای یک ساله حواشی مرتضوی و تامین اجتماعی بود.

   مرتضوی پس از جریان کهریزک از احمدی‌نژاد حکم گرفت

بزرگترین بنگاه اقتصادی ایران از زمانی رسانه ای شد که سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل آن انتخاب شد. حواشی‌ای که از روزهای پایانی سال 90 شروع شد و تا اکنون (سال 95) ادامه یافت. مرتضوی که همواره از اقدامات خود در سازمان تامین اجتماعی دفاع کرده و تصدی خود را بر این سازمان قانونی می دانست، شاید باور نداشت که در بخش نخست این پرونده که در مرداد سال ۹۴ در شعبه نهم دادگاه کیفری یک و به ریاست قاضی کشکولی مورد رسیدگی قرار می ‌گیرد، به اتهام تحصیل مال نامشروع یعنی حقوق دریافتی در زمان تصدی بر ریاست سازمان تامین اجتماعی به شش ماه حبس تعزیری و رد مال و به اتهام تصدی غیرقانونی پست سرپرستی سازمان تامین اجتماعی به شش ماه حبس تعلیقی و همچنین بابت مبلغی که به عنوان حقوق در ایام سرپرستی دریافت کرده به رد مال محکوم می ‌شود. وی هرچند در پرونده کهریزک پیروز بود و توانست با حکم تبرئه از اتهام «معاونت در قتل» نجات یابد، اما با حکم احمدی نژاد به ریاست سازمان تامین اجتماعی رسید. این در حالی است که مرتضوی در پرونده تامین اجتماعی رای صادرشده را قابل قبول نمی ‌دانست. مرتضوی که شرکت های وابسته به تامین اجتماعی را به سادگی هر چه تمام به متهم نفتی بابک زنجانی واگذار کرد و به‌جای چک 80 میلیونی82 میلیون نوشت وبعدا مدعی شد به‌علت خواب آلودگی اشتباه کرده است .

    مرتضوی می گوید از سازمان تامین اجتماعی طلبکارم

در جلسات دادگاهی که برای رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، مرتضوی در دفاعیات خود خطاب به رییس جلسه می‌‌پرسد که آیا درست است که بابت شش ماهی که در تامین اجتماعی کار کرده‌ ام حقوقی دریافت نکنم؟ و مدعی شد که از سازمان طلبکار است، شخصی که این‌همه به تامین اجتماعی زیان رسانده است مدعی طلب خود از آن است.

مجتبی نظری وکیل سازمان تامین اجتماعی، در گفت و گویی می گوید: سازمان تامین اجتماعی و سعید مرتضوی هر دو به حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران اعتراض کردند و این پرونده پس از اعتراض ما برای رسیدگی در مرحله تجدید نظر به دیوان عالی کشور ارسال شد. اما دیوان عالی کشور نیز با استناد به قانون جدید آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به این پرونده را در صلاحیت دادگاه‌ های تجدید نظر استان تهران دانست و آن را دوباره به دادگاه کیفری استان ارجاع داد.

وکیل سازمان تامین اجتماعی در ادامه و با تاکید بر اینکه ما در این پرونده از حق ٣٣ میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی دفاع می ‌کنیم، اظهار کرد: «سعید مرتضوی علاوه بر محکومیت به رد مال به مبلغ ٤٦ میلیون تومان به شش ماه حبس هم محکوم است که از همین رو در دفاع از خود می ‌گوید: اصلا این چند ماه را صلواتی کار کرده‌ ام اما چرا باید حبس بکشم؟»

در همین راستا بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید می گوید: « با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مسائلی که حدود ۷ سال پیش و در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اتفاق افتاد، لطمه‌ای به نظام بود»مرتضوی فارغ از حوادث سال ۸۸ در پست‌های اقتصادی مهمی در دولت نهم و دهم منصوب شد و در سازمان تامین اجتماعی و هلدینگ شستا مرتکب انحراف‌های اقتصادی فراوانی شد و امروز باید در این باره نیز اعتراف کند که مرتکب چه خطاها و مفاسدی در این پست‌ها شده، چرا که متاسفانه تا به امروز در خصوص فسادهاى کلان مالى پیگیری و اقدام دقیقی

انجام نشده است.

اعضای تیم احمدی‌نژاد همیشه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی را تیولی خودمانی برای دولت خویش می‌پنداشتند تا به اتکای سرمایه‌های بی‌حد و حصر آن برنامه‌های “بچاپ و ببر” خود را بیش‌تر و به‌تر عملی و اجرایی نمایند. در همین راستا گروه احمدی‌نژاد در اقدامی باور نکردنی و شگفت‌آور بیش از صد و پنجاه شرکت تحت پوشش شستا را لیست کرده بود تا آن‌ها ضمن معامله‌ای خودمانی و ساختگی به بابک زنجانی واگذار گردد. اما کاظمی وزیر کار او به دلیل ترس، از همراهی با بلندپروازی‌های اقتدارگرایانه و ساختارشکنانه احمدی‌نژاد دوری جست، که در نهایت به برکناری او از کرسی وزارت انجامید. آنچه احمدی‌نژاد از شستا انتظار داشت موجب شد تا سرآخر به منظور عملیاتی شدن چنین اهداف بلندپروازانه‌ای، سعید مرتضوی را به ریاست سازمان تأمین اجتماعی بگمارد.

   اعتراضات مرتضوی مورد پذیرش دادگاه قرار نگرفت 

با توجه به روند جلسات رسیدگی به اتهامات مرتضوی، قرار بر این است که پرونده در اختیار قاضی دادگاه قرار گیرد و به نوعی در شرف صدور رای قرار گرفت.مصطفی ترک‌همدانی در گفت وگو با «نوآوران» با اشاره به پرونده تخلفات سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد: برای پیگیری پرونده به شعبه ۱۰۵۷ مراجعه کردم. کارشناس رسمی پرونده، گزارش تکمیلی سوم را درباره موارد اعتراض متهم به دادگاه ارائه کرده بود و فی‌المجلس به من ابلاغ شد.او با بیان اینکه گزارش تکمیلی در رد اعتراض‌های متهم بود، گفت: پرونده از ابتدا دارای گزارش کامل کارشناسی بود که این گزارش مورد اعتراض طرفین قرار گرفت برای همین کارشناس دادگستری گزارش تکمیلی دوم را داد و موجب شد تا دیگر از طرف ما اعتراضی مطرح نشود اما آقای مرتضوی به گزارش تکمیلی دوم هم معترض بود.

وکیل پرونده تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال گزارشگر «نوآوران» مبنی بر اینکه آیا به گزارش تکمیلی دوم مرتضوی اعتراضی از سوی دادگاه صورت پذیرفته است یا خیر پاسخ داد: در همین رابطه گزارش تکمیلی سوم از سوی کارشناس دادگستری در واقع پاسخ به اعتراض آقای مرتضوی بود که در این گزارش تمامی موارد مورد اعتراض مرتضوی از سوی کارشناس رد شده بود و این مساله امروز به ما ابلاغ شد.او با اشاره به اینکه با ابلاغ گزارش تکمیلی سوم پرونده هم‌اکنون در مرحله انشا و صدور رای است، گفت: پرونده در اختیار قاضی دادگاه و در شرف صدور رای قرار گرفت.اما در مجموع به نظر می رسد که رفت و آمدهای مرتضوی به دادگاه انقلاب حالا حالاها ادامه خواهد داشت.

  احمدی نژاد بیشتر از همه در تخلفات  سهم دارد 

حسین کنعانی مقدم، دبیرکل حزب سبز در مورد نقش احمدی‌نژاد در تخلفات سعید مرتضوی به «نوآوران» می‌گوید:پای احمدی نژاد در همه بخش های پرونده مرتضوی در میان است از حوادث تلخ سال 88 و رفتاری که با بازداشت شدگان صورت گرفت همانجا احمدی‌نژاد باید وارد می شد و شعار عدالت را اجرا می کرد اما . آقای احمدی‌نژاد که مرتضوی یکی از یاران و دست راستی‌های او بود، به گونه‌ای که بعد از آن حوادث تلخ، مرتضوی را به ریاست سازمان تأمین اجتماعی رساند و حتی با وجود اینکه مشکلاتی هم در بحث اختلاس‌های صورت گرفته در این سازمان رخ داد، مرتضوی همچنان ابقا شد. شاید همین حمایت‌ها بود که در آن زمان وی حاضر به پاسخگویی در برابر اقداماتی که انجام داده بود، نبود. این مسأله به نوعی تحریک و تشدید کردن فضا بود که احمدی‌نژاد سهمی در آن فضا داشت. و حالا او باید پاسخ رفیق دست راست خود را بدهد حالا بی جهت نیست که مرتضوی به آدرس خیابان ولنجک می رود او مرتضوی منتظر است تا رفیق قدیمی قدم هایی برای او بردارد هر‌چند تاریخ نشان داده که او برای منافع سیاسی خود حاضر به عبور از بسیاری از همراهان خود است از زریبافان تا رحیمی و بسیاری از تیم رسانه ای او همه مردانی هستند که احمدی نژاد از آنها عبور کرده است.