هاشمی رفسنجانی

دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقاد دارد
نوآوران -

اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور پیامی به همایش "رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه"، تدوین سند چشم‌ انداز بیست ساله جمهوری اسلامی و به دنبال آن، تدوین سیاست‌ های کلی، به ویژه سیاست‌ های کلی اصل 44، حامی این نوید به جامعه و مردم عزیز ایران در سراسر کشور دانست که باید آستین همت را بالا زد و برای آبادانی کشور، استان، شهرستان و حتی روستاهای خویش اقدامی مضاعف کرد.

متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در دنیایی که دولت‌ ها و ملت‌ ها برای توسعه همه جانبه، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی، به فکر استفاده از کلیه فرصت‌ های سرمایه‌ گذاری و منابع غنی زیرزمینی با تکیه بر منابع انسانی، حفظ محیط زیست و جذب مشارکت بخش ‌های خصوصی برای سرمایه ‌گذاری هستند، تدوین سند چشم‌انداز بیست‌ ساله جمهوری اسلامی و به دنبال آن، تدوین سیاست‌ های کلی، به ویژه سیاست‌ های کلی اصل 44، این نوید را به جامعه و مردم عزیز ایران در سراسر کشور می‌ دهد که باید آستین همت را بالا زد و برای آبادانی کشور، استان، شهرستان و حتی روستاهای خویش اقدامی مضاعف کرد.

نقطه اوج و امیدوارکننده این سیاست، طرح مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی توسط رهبری جامعه و همچنین تدوین سیاست‌ های کلی مربوط به آن در مجمع تشخیص مصلحت است که الحمدلله برای اجرا به دست دولتی افتاده است که هم به سیاست ‌های کلی اعتقاد دارد و هم برنامه‌ های اجرایی خویش را بر اساس تقویت بخش خصوصی با مدیریت دولتی چابک، اجرا می‌ نماید.

نکته ظریف این اقدام، دو شاخص مهم اقتصاد مقاومتی، یعنی درون‌زایی و برون‌ نگری است، هر چند که اتکاء اقتصاد در مرحله اول باید به درون و نقد کردن منابع و ذخایر داخلی باشد، ولی برون ‌نگری نیز یک اصل پذیرفته شده جهانی در علم اقتصاد است.

البته شاید بعضی ‌ها با تکیه بر معنای ظاهری این دو واژه، فکر کنند که اقتصاد مقاومتی، یعنی کشیدن دیوار به دور کشور و انجام همه کارهای جزیی و کلی با تکیه بر داشته ‌های داخلی است، در حالی که برون‌ نگری در اقتصاد هم، ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر در جامعه جهانی است که ملت‌ ها و دولت‌ ها باید با استفاده از تجربیات همدیگر و استفاده از بازار متقابل، به ترویج دانش اقتصادی خویش و افزایش تولیدات بپردازند که شاهد این مدّعا در این قسمت، حضور انبوهی از سرمایه ‌گذاران ایرانی از جمله استان مهم کرمان، در کشورهای مختلف جهان و تأثیر آنان برای انتقال ابزار و دستگاه‌ های پیشرفته در جهت تأسیس کارخانه ‌های کوچک، متوسط و حتی بزرگ و تقویت پایه‌ های علمی و تجربی کارهاست.

تشکیل ستاد مثلث توسعه اقتصادی رفسنجان، برگزاری همایشی با عنوان: رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه، یکی از امیدوارکننده‌ ترین خبرها در روزگاری است که اشتغال، معضل امروز و آینده همه ایرانی ‌ها در همه سطوح مدیریتی است و این مهم وقتی امیدوارکننده‌ تر می‌ شود که می‌ بینیم و می ‌شنویم سیاست ‌های رونق توسعه و اشتغال، در همه استان کرمان نیز جزء برنامه ‌های مسئولان دولتی می ‌شود.

اینجانب که با تمام ظرفیت‌ ها و زمینه‌ های رشد علمی و اقتصادی استان کرمان و به ویژه شهر رفسنجان آگاهی دارم، با تکیه بر تجربه‌ های میدانی و آگاهی‌هایی که بر اساس تجربیات اجرایی و گزارش‌های متعدد علمی پیدا کرده‌ام، خیلی خوب می‌ دانم که بحران آب، آینده جامعه جهانی را بسیار بد تهدید می ‌کند که البته ما در رفسنجان صدای این بحران را خیلی زودتر از شهرهای دیگر ایران شنیده و لمس کرده ‌ایم.

وقتی می‌ بینیم و می ‌شنویم که به تدریج اراضی کشاورزی و بهترین باغات پسته آن مناطق به خاطر تشنگی، خشک می‌ شوند و می‌ میرند، واقعاً متأسف می ‌شویم.

بر شما مسئولان استان به ویژه شهرستان رفسنجان پوشیده نیست که توجه به منابع غنی معدنی در صورت استفاده از تمام ظرفیت ‌هایش، تنها می ‌تواند درآمدهای بخشی از مردم جامعه را تأمین نماید و راه اصلی و اساسی برای ایجاد اشتغال پایدار، توجه علمی به کشاورزی و استفاده درست از منابع آبی آن است که خدا را شکر مسئولان استان و شهرستان نیز متوجه این خطر بزرگ شده‌ اند و لااقل در جلسات کارشناسی مطرح می ‌کنند و به دنبال چاره ‌جویی می ‌گردند.

امیدوارم از دل همایش ‌های این‌گونه که با هدف رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال، ایجاد زمینه مشارکت هر چه بیشتر بخش ‌های خصوصی و استفاده از ظرفیت‌ های مختلف شهرستان از جمله منابع انسانی ارزشمند، ذخایر معدنی، منابع و جاذبه ‌های طبیعی و تاریخی و نیز حفاظت از منابع آب، حفظ محیط زیست و همچنین افزایش تولید محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده در این بخش برگزار می ‌شود، راهکارهای عملی با تکیه بر دانش علمی کارشناسان داخلی و خارجی پیدا شود تا بتوانیم به مردم عزیز آن خطه بیشتر کمک کنیم.

مردمی که در طول تاریخ ثابت کرده ‌اند از وفادارترین مردم به آرمان‌های اسلام، تشیّع، انقلاب اسلامی، امام راحل و شهیدان گران قدری هستند که امنیت، آسایش و آرامش امروز جامعه را مدیون فداکاری‌های آنها هستیم. موفق و سرافراز باشید.