بزرگان انقلاب در صف اول دفاع از دولت :

گزینه ای جز روحانی برای انتخابات 96 ندارم

نفیسه عبدالهی-ناطق نوری تاکید کرد: من گزینه‌ای به جز روحانی برای انتخابات سال 96 ندارم.پیش از این نیز هاشمی رفسنجانی هم همین جملات را به کار برده بود ،وقتی او از روحانی خواست برای دوره دوم ریاست جمهوری اش برنامه ریزی کند ناطق ‌نوری به همراه علی اکبر هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی وخاتمی رییس دولت اصلاحات اضلاع مربع ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال ‌گرایان بود ند که نهایتاً در روز ۲۱ خرداد ۱۳۹۲، حسن روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی این ائتلاف معرفی کردند و ضمن تشکر از کناره‌ گیری محمدرضا عارف، به حمایت از حسن روحانی پرداختند.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
گزینه ای جز روحانی برای انتخابات 96 ندارم
نوآوران -

اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ ای گفته بود نظر من برای انتخابات یازدهم آقای ناطق‌نوری بود اما ایشان نپذیرفت وحسن روحانی را پیشنهاد کرد و سپس من به همراه ایشان تصمیم گرفتیم به طور مشترک به دکتر روحانی پیشنهاد کاندیداتوری بدهیم بی شک نقش علی‌اکبر ناطق‌نوری در رسیدن حسن روحانی به مقام ریاست‌جمهوری بی بدیل است.

بنابر این شیخ ناطق نوری یک بار دیگر حمایتش از حسن روحانی را نشان داد و اکثر روحانیون در قم پشت سر روحانی و سیاست های میانه روانه او ایستاده اند این موضوع می تواند سبب دلگرمی اصلاح طلبان نسبت به آینده و نتیجه انتخابات شود.

نقل قولی برای برداشت های متفاوت

مدتی قبل برخی اصلاح طلبان در دیدار با ناطق نوری خبری را منتشر کردند که همه را غافل گیر کرد جایی که ناطق نوری گفته بود به دنبال گزینه های دیگر بجز روحانی نیز بروند

حالا علی‌اکبر ناطق نوری در حاشیه جشن بزرگ عید غدیر خم جمعیت هلال احمر به نقل قول اخیری که از وی مطرح شده بود واکنش نشان داد.

ناطق نوری در این‌باره گفت: جمله‌ای از من نقل شد و تحلیل‌هایی به آن خورد و موافق و مخالف درباره آن همه‌جور حرف زدند.

وی تاکید کرد: این جعل و ساختگی است و من رسماً تکذیب می‌کنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره توضیح داد: گروهی پیش من آمدند و بعد از آن جلسه از من نقل شد که «به آنها گفتم به غیر از روحانی بروید گزینه‌های دیگری را هم دنبال کنید» ؛ این حرف بی‌ربطی است.

وی افزود: این گروهی که پیش من آمدند نظر دیگری داشتند؛ من به آنها گفتم از اینجا که بیرون می‌روید این حرفتان را دیگر تکرار نکنید. به آنها گفتم اگر شما خودتان را طرفدار روحانی می‌دانید باید از ایشان حمایت کنید.

ناطق تاکید کرد: من هم به آقای روحانی نظر موافق دارم؛ هم دوست من است و هم ایشان را موفق می‌دانم.

وی در پایان ضمن اعلام حمایت از روحانی گفت: ان‌شاءالله روحانی هم در صحنه است و خواهد بود و من گزینه دیگری غیر از او برای انتخابات سال 96 در ذهنم نیست.

ذلیل بودیم

ایران یک کشور با تاریخ دیرینه و پیشینه عمیق و ریشه دار است، حداقل 2 هزار و پانصدسال تاریخ تمدن ماست. وقتی رئیس مجلس بودم با روسای مجلس مصر، یونان و ایتالیا جمع شدیم و قرار شد هر کدام ما درباره کشور دیگر صحبت کند. رئیس مجلس یونان درباره ایران صحبت کرد چنان احساس عزت کردم، او گفت تاریخ ایران نشان می دهد در طول تاریخ ایرانیان یکتا پرست بودند، تاریخ ما آن بود اما توسط سلاطینی آنچنان ذلیل شده بودیم. قبل انقلاب حج رفته بودم یک جوان عرب گفت "کجایی هستید" گفتم "ایران"، گفت "برادر اسرائیل". آنچنان تحقیر شدم می خواستم زمین دهن باز کند و من را ببلعد و این جمله را نشنوم. شاه آن زمان کنار کارتر دست به سینه می ایستاد.

خاطره ای از رهبری انقلاب

ناطق نوری ادامه داد: با حضرت آیت الله خامنه ای رفتم سازمان ملل، ریگان روز قبل صحبت کرد و گفت فردا رئیس جمهور ایران سخنرانی دارد و تکلیف جنگ را روشن می کند. فردا سالن سازمان ملل پر جمعیت بود. حضرت آیت الله خامنه ای مثل خطبه های نماز جمعه در دو بخش صحبت کرد، در بخش نخست گفت "انسان در جهان بینی اسلام و اینکه جایگاه انسان در جهان بینی اسلام کجاست؟"در هنگام صحبت های ایشان دیدم سیاه پوستان حاضر اشک در چشمانشان جمع شده بود. آیت الله خامنه ای در قسمت دوم حرف هایشان به آمریکا حمله کردند. نمایندگان آمریکا 4 نفر بودند اول نوشتند، بعد بلند شدند و رفتند. روس ها خوشحال بودند بعد موضوع صحبت را به سمت شوروی بردند به انتقاد از شوروی پرداختند، وقتی تمام شد آنچنان سالن کف زدند، ما هم آنجا کف زدیم وقتی به تهران برگشتیم گفتند آقای ناطق خیلی خوب کف می زدید.

وی گفت: من بعد از آن سفر به تبریز رفتم. در نمازجمعه تبریز گفتند شما آنجا کف زدید؟ رفتم پشت تریبون گفتم آنچنان سخنرانی عزت آفرین بود که من آشیخ کف زدم شما بودید می رقصیدید. دنباله ولایت علی و ائمه معصومین، رهبری ولایت فقیه است در هیچ مکتبی چنین چیزی وجود ندارد. امام بیاید از مرده ها زنده بسازد.

واقعیت جنگ را نگفتند

ناطق نوری ادامه داد: من دخترهایم را زمانی به خوزستان بردم به خودم گفتم "برای دختر دیدن تانک و سنگر" چه جذابیتی دارد؟" (بغض)، اما آنها گفتند "شما مسئولان به نسل ما خیانت کردید چرا واقعیت جنگ را نتوانستید به ما بگویید". این دشت وسیع زیر باران آتش بچه ها چه طور عبور کردند چه طور از اروند عبور کردند. در شلمچه و چذابه باران موشک می بارید. 8 سال در مقابل دنیا ایستادیم. همین شهدا، جانبازان و ایثارگران ایستادند، یک وجب خاک را ندادیم. زمان قاجار جنگی نبود، 17 شهر مان را از دست دادیم زمان پهلوی استان چهاردهم ما یعنی بحرین را از دست دادیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز عده ای توجه ندارند کسانی در محافلی می نشینند بدون مطالعه تاریخ حرف می زنند، اگر امروز در سوریه آنجا می جنگیم یا کمک می کنیم، مشاوره می دهیم و بچه های ما شهید می شوند، نگوییم چرا برویم سوریه بچه های ما شهید می شوند، چرا به فلسطین و لبنان کمک کنیم؟ اگر آزاد فکر کنیم و بدون تعصب می توان به نتیجه منطقی رسید، اگر بدانیم دزدی می خواهد به خانه ما حمله کند و نقشه برای اموال و نوامیس ما دارد باید صبر کنم تا به خانه ما بیاید یا باید خارج از خانه با او مقابله کنیم. پل ارتباطی ما با لبنان، سوریه است. اول می خواستند آن خاکریز را قطع کنند. بعد سراغ لبنان و حزب الله بروند بعد از برداشتن خاکریز دوم، کوبیدن فلسطین دیگر کاری ندارد. وقتی سه خاکریز را برداشتند بیایند پشت مرز ما حالا باید دفاع کنیم. آزادی و وطن خواهی چه می گوید. دین هم نداشته باشیم باید وطن خواه باشیم.

ناطق نوری اظهار داشت: فلسطینی ها روزی با تیرکمان می جنگیدند امروز با موشک می جنگند. ایران پشت خاکریز اول، دوم و سوم ایستاد تا دشمن پشت مرز ایران نیاید. ارزش کار رزمنده های مدافع حرم اگر بالاتر از رزمندگان 8 سال دفاع مقدس نباشد کمتر نیست.