روزهای پر کار در حاشیه المپیک سیاسی سازمان ملل متحد:

رنسانس دیپلماسی از هتل کوبورگ تا نیویورک

دستگاه دیپلماسی ایران در نیویورک روزهای شلوغی را طی می کند،درست بعد از برجام درهای کشور به سوی گفتگو باز شد حالا می توانیم به سادگی مقایسه کنیم که در دوران احمدی نژاد تمام مانورسیاسی ایران در جهان با انجام یک سری مانورهای تبلیغاتی تو خالی شروع می شد از مردی که به سازمان ملل می آمد از بهار می گفت ،برای دنیا آرزوی جنگ می کرد و بعد چند دیدار با چند کشور محدود از طیف چپ آفریقا و آمریکای جنوبی تمام دستاورد دیپلماسی ایران در المپیک سیاسی بود که همه کشور ها می آمدند تا خودی نشان بدهند و جهان را به سمت خود جلب کنند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
رنسانس دیپلماسی از هتل کوبورگ تا نیویورک
نوآوران -

حالا دیگر خبری از قذافی در سازمان ملل نیست ،چپ ها در محاق قرار دارند از ونزوئلا تا نیکاراگوئه و کوبا دیگر خبری از شعارهای تند نیست ، دیلما روسف هم در دادگاه منتظر رسیدگی به پرونده فساد قرار دارد و احمدی نژاد هم در بدترین روزهای خود به سر می برد.

حالا همه نگاه ها به نقش آفرینی ایران است کشوری که با پیام صلح به سازمان ملل آمده و مهمترین پرونده حقوقی هسته ای قرن را با شایستگی و قبولی و سربلندی در هتل کوبورگ بسته است، دیدار با "اولاند" ، "ترازا می" رهبران دو کشور فرانسه و بریتانیا و آمادگی اوباما برای یک دیدار تاریخ ساز همه نشان می دهد جهان منتظر انقلابیونی است که بعد 38 سال آمده اند تا با جهان تعامل کنند.

حتی ترکیه پس از کودتا هم دستش را در دستان روحانی گذارده تا المپیک سیاسی جهان شاهد اقتدار ایران باشد ، سایه جنگ از سر ایران برداشته شده است ،تحریم ها ارام آرام رنگ می بازد وحالا همه منتظر پاپان رنسانسی هستند که ایران را‌آماده گفتگو با جهان می کند.

علی بیگدلی استاد روابط بین الملل معتقد است ایران حالا باید نقش های مهم تری بر عهده بپذیرد ،او معتقد است ایران می تواند سایه جنگ را از سر خاورمیانه بزداید.

روابط ایران و کانادا از سال 2012، پس از آنکه دولت وقت اتاوا به نخست‌وزیری «استفان هارپر» با متهم کردن ایران به حمایت از دولت سوریه، عدم پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و ایجاد تهدید برای اسرائیل، دیپلمات‌های خود را از تهران خارج کرد، قطع شد. اما روابط دو کشور از پارسال با روی کار آمدن حزب لیبرال به ریاست «جاستین ترودو»، تا حدی بهبود یافته است؛ دیدار اقای ظریف با وزیر خارجه کانادا پس از چهار سال را چطور ارزیابی می کنید؟

بعد از اجرای روابط میان ایران، بریتانیا و مبادله سفیر میان این دوکشور به نظر می رسد این تبادل سفیر میان ایران و کانادا هم اتفاق بیفتد. با توجه به اینکه کانادا جز کشور های مشترک المنافع بریتانیا است دور از ذهن نیست که در این مجمع وزیر خارجه ما با وزیر خارجه کانادا یک ملاقاتی را انجام دهند و مقدمات برقراری این روابط فراهم شود تا در آینده ای نزدیک مبادله سفیر صورت بگیرد و با توجه به اینکه اقای روحانی نیز با نخست وزیر بریتانیا ملاقات کرده است پیش بینی ما این است که این اتفاق تحقق یابد و قطعا در آینده ای نزدیک رابطه ما با کانادا احیا خواهد شد.

البته ممکن است به طور عمیق در جامعه و نظام سیاسی اقتصادی ما این اتفاق ملموس نباشد اما همین اندازه که ما توانسته ایم از دوره های گذشته تاریخی سیاسی مان عبور کنیم بسیار اهمیت دارد.

 اگر ملاقات هایی که این روزها آقای روحانی با مقامات بلند پایه اروپایی انجام داده اند با ملاقات های گذشته احمدی نژاد مقایسه کنیم می بینیم که چقدر این ملاقات ها و سفرها با هم تفاوت دارد لذا این ملاقات ها نشان دهنده این است که ایران در فضای بین المللی قدم های مناسبی را بر می دارد و امیدواریم این قدم های جدید مقدمه ای برای سرمایه گذاری کشورهای غربی در ایران باشد.

به دیدار آقای روحانی با "ترزا می" وزیر خارجه بریتانیا اشاره کردید، فکر می کنید روابط ایران انگلستان در آینده چطور شود؟

این ملاقات از اهمیت بسیار بالایی برخوردا است و با توجه به اینکه آقای روحانی انگلستان و همه دنیا را دعوت کرد به اینکه ایران شرایط بسیار محیایی برای سرمایه گذاری خارجی دارد؛ بنابر این با توجه به اینکه بریتانیا دچار بحران اقتصادی است لذا به دنبال به وجود آوردن یک سرمایه جدید است تا بتواند اقتصاد کشورش را رونق بخشد؛ امیدوار هستیم این روابط منجر به سرمایه گذاری گسترده در کشور شود.

همان طور که اطلاع دارید سفارت کانادا از زمان دولت قبلی اش در تهران به دلایل امنیتی که این کشور مطرح می کرد بسته شد؛ فکر می کنید چرا با روی کار آمدن دولت جدید کانادا، اقدام به بازگشایی آن کرده اند؟

به هر حال فضا بسیار آرام تر شده و تعهداتمان نسبت به آداب دیپلماتی و فضای بین المللی بیشتر شده است و از طرفی شکل گیری برجام به تربیت سیاست خارجی ما بسیار کمک کرد که مجموعه این اقدامات نشان می دهد که فضا برای اجرا و گسترش مناسبات میان ایران و کشور های دیگر کاملا فراهم است منتهی یکسری موانعی در خارج از کشور بر سر راه وجود دارد که بستگی به عملکرد گروه های تندرو در داخل دارد که نوع و میزان سرمایه گذاری را در داخل کاهش می دهد.

اقای روحانی در دومین سالگرد پسا برجام چه موضوعاتی را باید مطرح کند؟

اولین موضوعی را که آقای روحانی مطرح خواهند کرد حتما مربوط به مسئله برجام خواهد بود چرا که این مسئله اتفاق بسیار مهمی برای ایران و 1+5 است که با خوشنامی برای کشور ما به پایان رسید و همین چند رو گذشته بود که آقای آمانو اعلام کرد که ایران به تعهدات خودش پایبند است؛ لذا برای ما خوشنامی خوبی را به همراه آورده است منتهی این مسائل و مشکلاتی مثل بسته شدن شبکه های بانکی آمریکا با ما، که آقای روحانی در ملاقات با خانم ترزامی هم به این موضوع اشاره کردند، این موضوع به خاطر واکنش هایی است که در داخل ایران از سوی گروه های راست افراطی داخلی اتفاق می افتد، بنابر این امیدواریم این قضایا ادامه پیدا نکند تا صحبت هایی که آقای روحانی انجام میدهند، عملی شود .روحانی به دنبال خوشنامی ایران در عرصه بین المللی است

مسئله دوم موضوع تروریسم است و با توجه به اینکه ایران در کانون و مرکز تروریست دنیا قرار گرفته اما از امنیت بالایی برخوردار است، لذا روحانی باید به این موضوع بسیار پافشاری کنند که اگر غرب میخواهد با تروریسم مبارزه کند بدون بازیگری ایران امکان پذیر نیست یعنی ما نقش بسیار برجسته ای برای مبارزه با تروریسم داریم لذا هرکسی که خواستار مبارزه با تروریسم است بداند که بدون حضور ایران این کار عملی نخواهد شد.

با توجه به صحبت هایی که وزیر خارجه فارسی زبان آمریکا در رابطه با دیدار آقای روحانی با اوباما مطرح کرده اند، فکر می کنید چقدر احتمال این دیدار وجود دارد؟

 همزمانی سخنرانی این دو رییس جمهور در یک زمان انجام می شود اما تصور نمی شود که این ملاقات به طور رسمی انجام شود هرچند ممکن است به طور اتفاقی این ملاقات انجام شود؛ چرا که فضای داخلی این اجازه را نخواهد داد که چنین ملاقاتی انجام شود. حالا ممکن است یک ملاقاتی مثل زمان آقای خاتمی در حد یک سلام و علیک اتفاق افتد اما رسمی نخواهد بود.

با برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و حضور روسای جمهور در این اجلاس، چقدر احتمال دارد اتفاق مثبتی برای سوریه رقم بخورد؟

یکی دیگر از محور های سخنرانی آقای روحانی مسئله سوریه خواهد بود چرا که این مسئله به صورت یک پدیده بین المللی درآمده و از حالت محلی خودش خارج شده است و به همین دلیل میان آمریکا و روسیه ملاقات و مذاکراتی صورت می گیرد که منجر به یک هفته آتش بس می شود، معلوم میشود که این موضوع از حوزه بازیگران منطقه ای و محلی مثل ایران و عربستان و ترکیه خارج شده و در راس هرم قدرت در نظام بین المللی حل و فصل خواهد شد.

از طرفی باید به این موضوع هم اشاره شود که مسئله سوریه از مسائل بسیار مهمی است که هم برای منطقه و هم برای جهان عوارضی را به دنبال اورده است که برای پایان دادن به این مسئله حتما باید ایران بازیگری بسیار مهمی را داشته باشد و روحانی باید نشان دهد که کشور ما در حل بحران منطقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مسئله سوریه نیز از اولویت بالایی برای ما برخوردار خواهد بود.