ضرورت حمایت داخلی از دستاورد خارجی

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
فریدون مجلسی
نوآوران -

فریدون مجلسی، تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل: نتیجه گیری از نشست سازمان ملل و دیدار با مقامات مستلزم حمایت داخلی است که این حمایت دیده نمی‌شود، اما امید است که نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

دولت ایران همواره تاکید داشته که طرفدار جهان عاری از خشونت و توافق با سایر کشورهای جهان در سایه صلح است. امروز سال‌ها از مطرح شدن نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها در مقابل نظریه «جنگ تمدن‌ها» در سازمان ملل می‌گذرد. عبارت گفتگوی تمدن‌ها، پس از بیان در سپتامبر ۱۹۹۸ در سازمان ملل متحد، طی بیانیه‌ای سال2001 بعنوان سال گفت و گوی تمدن‌ها نام گذاری شد و پس از آن دولت ایران مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها را برای انجام اقدامات مربوطه به این امور تاسیس و روز 30 شهریور 1377 را در تقویم به این نام ثبت کرد. هرچند که در سال 1389 این روز از تقویم رسمی کشور به دلیل منقضی شدن زمانش و نداشتن متولی مربوطه حذف شد و سال‌ها ایران پیگیر طرح بیان شده‌ خود در سازمان ملل با چهره صلح‌طلبانه نبود، اما امروز می‌بینیم که آقای روحانی با بیان شعار جهان عاری از خشونت در صحن سازمان ملل حضور پیدا می‌کند.

اقدامات رییس جمهور برای نشان دادن تصویر چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران در ابتدا بسیار سخت بود. آقای روحانی در سال اول و با تلاش‌های فراوان توانست به توافق هسته‌ای برسد، با توجه به اینکه تحریم ها مصیبتی بود برای ایران و برجام راهی بود که توانست زمینه را برای نفس کشیدن باز کند، در غیر اینصورت با سرعت بیشتری به سمت فقر می‌رفتیم. در زمان آقای روحانی جمهوری اسلامی ایران به عرصه بین‌المللی بازگشت. کشوری که حضورش در صحنه‌های بین‌المللی با تمسخر روبه‌رو می‌شد، پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید بار دیگر توانست به جمع کردن آبروی ریخته‌اش بپردازد و به شکل جدی دیده شود، البته اگر دولت در داخل کشور با سنگ اندازی هایی مواجه نمی‌شد، اقدامات خارجی‌اش با نتایج ملموس‌تری پایان می‌یافت. رفع خشونت علیه کشور بستگی به این موضوع دارد که خشونت‌زایی در داخل چه مقدار مورد توجه قرار گیرد. در سیاست خارجی ایران بارها ثابت شده که شرایط تاثیر گذار بر روی روابط دیپلماتیک ایران، منشا های مختلفی چون تریبون‌ها، اظهارات مقامات نظامی و دیگر نهادهای حکومتی را دارد، این درحالی است که سیاست خارجی موفق زمانی به وجود می‌آید که به شکل متمرکز در وزارت امورخارجه و از سوی یک نهاد اجرا شود.

باتوجه به سفرهایی که از گذشته انجام شده و با در نظر گرفتن، اظهار نظرهای مخالفین که از داخل با بیانات بین‌المللی آقای روحانی انجام می دهند، نباید توقع داشت که تمام مشکلات پسابرجام ناشی از بدقولی غرب حل شود. بنابراین نتیجه گیری از نشست سازمان ملل و دیدار با مقامات مستلزم حمایت داخلی است که این حمایت دیده نمی‌شود، اما امید است که نتیجه خوبی در پی داشته باشد. در هر صورت روحانی در نیویورک نشان داد که به دنبال عمق بخشیدن به روابط با جهان است .