سید حسن خمینی:

جنگ زیبا نیست...

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
جنگ زیبا نیست...
نوآوران -

یادگار امام با انتشار عکسی از حضور خود در جبهه‌های جنگ، در صفحه اینستاگرامش نوشت:جنگ زیبا نیست،جهاد زیباست.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی با انتشار عکسی از حضور خود در جبهه در تابستان سال ۱۳۶۴، در صفحه اینستاگرامش نوشت:

هفته دفاع مقدس که می‌شود ناخودآگاه یاد نوجوانی‌ام می‌افتم. بگذارید بی‌پرده بگویم که جنگ فی حد نفسه تلخ است و هیچ لطفی ندارد ولی گاه باعث حالتی می‌شود و شرایطی را در روح و جان آدمیان حاکم می‌سازد که انسان را ارزشمند می‌کند و تلخی‌های جنگ را برمی‌گیرد تا جایی که حتی خاطره‌اش هم حلاوت دارد؛ به قول مولوی:از قضا سرکنگبین صفرا فزود.

دفاع‌مقدس از این دست ستیزها بود. فکر می‌کنم همه کسانی که مستقیماً آن شرایط را لمس کرده‌اند بر این نکته گواه هستند. در سال‌های پس از جنگ، خیلی تلاش‌ها صورت گرفت و کتاب‌ها و فیلم‌ها ساخته شد تا برای مخاطب، آن حس و حال بازسازی شود، زحمت‌ها کشیده شد تا آن محیط فقط بازگویی نشود بلکه شاید بتوان امروزیان را به آن فضا وارد کرد.

من به عنوان کسی که نوجوانی خود را با آن حال و هوا آمیخته است، خیلی راحت، شور و شوق کسانی را که دل در گرو آن روزگار دارند درک می‌کنم. اما فراموش نکنیم که زیبایی آن روزها مربوط به بعد نظامی و تیر و ترکشش نبود، بلکه وابسته به همان فرهنگی بود که دفاع مقدس با خود به ارمغان آورد؛ مربوط به همان حس و حال بود، مربوط به نوع نگاه غیرزمینی و اندیشه آسمانی بود. برای آنکه آن حس و حال را در خود زنده کنیم الزاماً لازم نیست به جنگ‌های ظاهری برگردیم بلکه می‌توانیم در جنگ با شیطان درونمان هم همان فضا را بازسازی کنیم. کافی است به جنگ نفس امّاره خود برویم.

جنگ زیبا نیست، جهاد زیباست. و آنچه این تلخی ناگوار را از عسل شیرین‌تر می‌کند همین مجاهده انسانی است و جهاد با نفس چنان که رسول گرامی اسلام (ص) فرموده‌اند بزرگ‌تر و مهم‌تر است.در جهاد آنچه مهم نیست «من» است و زیبایی جهاد از همین نکته ریشه می‌گیرد.در جنگ، ما تنها وقتی پیروز می‌شویم که غلبه یافته باشیم. ولی در جهاد شکست راه ندارد چون «غلبه من» مطرح نیست.در جهاد، شما دوستدار همه هستید.حتی نسبت به آنها که در مقابل شما ایستاده‌اند بغض ندارید. آنها را مخلوق پروردگار می‌دانید که بیمار شده‌اند.در جهاد، آدمی عاشق می‌شود،عاشق همان حس و حال ، همان نبودن و ندیدن و نخواستنِ "من". و چنین است که جنگ از جهاد متمایز می‌شود و زیبایی‌ها از همین جا رخ می‌نمایاند.

عارف همیشه عاشق است.عاشق همان حس و حال.

یاد همه شهیدان‌مان را گرامی می‌دارم و از خدای متعال برای جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های عزیز آنها صحت و سلامت مسئلت دارم.

پرسشگری شرط اصلی فعالیت دانشجویی است

همچنین سیدحسن خمینی در دیدار اعضای انجمن «فرهنگ و سیاست» دانشگاه شیراز، «پرسشگری» را اولین نقطه تمایز دوره دانشجویی خواند و اظهار کرد: پرسشگری، عدالتخواهی و دردمندی نسبت به حوادث و مشکلات جامعه شرط فعالیت دانشجویی است و در غیر این صورت هویت دانشجویی زائل می شود.

او با بیان این‌که یک نظام صحیح روابط اجتماعی، نظامی است که انسان‌ها در آن «دانشجو» هستند، یادآور شد: همین انسان در یک تغییر ساختاری کوچک می‌تواند تبدیل به کسی شود که در او حس پرسشگری وجود ندارد و احساس نیاز برای پاسخگویی به او نیز در دیگران وجود ندارد؛ البته در این تبدّل، صرفا نگاه افراد بالادست باعث تغییر وضعیت فرد نشده است، بلکه پیش از همه نگاه او نسبت به خویشتن باعث این دگرگونی شده است.

یادگار امام در پایان سخنانش، پرسشگری را به معنای «فکر کردن» به امور و «فهم» صحیح آنها دانست و به دانشجویان توصیه کرد: همواره در هر نقطه ای که هستید نسبت به درد اجتماع خویش حساسیت داشته باشد، اما در این مسیر یکی از لوازم مهم «شجاعت» است، چرا که اگر می خواهیم در مقابل دیگران و بخصوص دشمنان سخن بگوییم باید شجاعت را در خود تقویت کنیم.