سرمقاله روزنامه

آمدن یا نیامدن احمدی‌نژاد اهمیتی برای اصلاح‌طلبان ندارد

  1. ۱۰ ماه قبل
  2. ۰
آمدن یا نیامدن احمدی‌نژاد اهمیتی برای اصلاح‌طلبان ندارد
نوآوران -

مصطفی درایتی، عضو حزب اتحاد ملت: محافل تندرو اصول‌گرا به دنبال این هستند که حذف یا نهی محمود احمدی‌نژاد از عرصه انتخابات را بزرگترین مسئله سیاسی کشور تلقی کنند و به نوعی از این مسئله بهره‌برداری سیاسی یا مظلوم‌نمایی کنند. اخیراً هم برخی از آنها در این مورد این نقد را به اصلاح‌طلبان وارد کرده‌اند که چرا در برابر این موضوع سکوت کرده‌اند. به نوعی انتظار آنها این است که با توجه به اینکه عقبه اصلاح‌طلبان از موضع دموکراتیک و از آزادی‌های مشروع سیاسی دفاع می‌کنند، در این مورد نیز چنان کنند.

واقعیت این است که برای جریان اصلاح‌طلبی حتی قبل از این اتفاق نیز آمدن یا نیامدن محمود احمدی‌نژاد اهمیتی نداشته و ندارد. به این دلیل که جریان اصلاحات مسیر مشخصی دارد و با تشکیلات و ساختار سیاسی منظم و منسجمی که از خود دارد، اهمیتی به موضوعات حاشیه‌ای نمی‌دهد و تنها به کار خود مشغول هستند.

در این مورد کار نهادهای نظارتی و کسانی که صلاحیت افراد و نماینده‌ها و کاندیداهای احتمالی را بر عهده دارند، در نگاه اول ربطی به اردوگاه اصلاح‌طلبی ندارد. اتفاقاً در این مورد همیشه این اصلاح‌طلبان بوده‌اند که هزینه داده‌اند و همیشه هم رد صلاحیت‌هایی که مربوط به کاندیداهای این اردوگاه بوده، با سکوت محافل تندرو روبه‌رو شده‌اند. دلیل آن هم مشخص است؛ اردوگاه اصول‌گرایی همیشه از روبه‌رو شدن با گزینه‌های اصلاح‌طلبی ترس داشته‌اند و تا جایی که امکان آن وجود داشته، از رفراندوم و اینکه خود را در معرض رأی مردم و افکار عمومی قرار دادن واهمه داشته‌اند.

اگر محافل تندروی اصول‌گرا و جریان احمدی‌نژادی‌ها درصدد هستند تا با برجسته‌سازی از این مسئله ـ که تنها برای آنها مسئله است ـ از هم‌اکنون مظلوم‌نمایی کنند و در واقع شکست آینده خود در انتخابات ریاست جمهوری را تحت‌الشعاع آن قرار دهند، طبیعی به نظر می‌رسد.

از سویی این مسئله بر آگاهان سیاسی و مردم روشن است که علاوه بر جریان عقل‌گرای اصول‌گرا، قاطبه اصول‌گرایان دل خوشی از احمدی‌نژاد و جریان او ندارند. طرح «تفکر انحرافی» و نسبت دادن آن به احمدی‌نژادی‌ها نه از سوی اصلاح‌طلبان بلکه از سوی خود حامیان او و جریان اصول‌گرا صورت گرفت. به صورت طبیعی چنانچه امکان آمدن احمدی‌نژاد فراهم می‌شد و جریان اصول‌گرا از او حمایت می‌کرد، این مسئله به معنای تأیید انحرافی است که خودشان به این جریان نسبت داده‌اند.

روی این اصل است که اکثریت جریان اصول‌گرا مخالف احمدی‌نژاد و سیاست‌های او هستند و هر گونه ارتباط یا وصل به او را به معنای عمیق‌تر شدن گسل‌های سیاسی می‌دانند که او در جریان ریاست بر قوه مجریه در طول آن 8 سال در فضای سیاسی کشور ایجاد کرد. از همان بازه زمانی بود که جریان اصول‌گرایی به تدریج در سراشیبی سقوط و افول فرو رفت.

این نکته مهم را باید به کسانی که در وضعیت کنونی اصلاح‌طلبان را در برابر اتفاق نهی احمدی‌نژاد متهم به سکوت می‌کنند، متذکر شد که، جریانی که در طول 8 سال تفکر و عمل‌گرایی خود را در مسیر قانون‌گریزی و قانون‌شکنی قرار داد، چگونه می‌توان این ادعا کرد یا این نقد را بر جریان اصلاح‌طلبی وارد کند که در مقابل اتفاق افتاده، موضع نشان دهد. تلاش و عمل‌گرایی سیاسی احمدی‌نژادی‌ها از زمانی که قدرت را در دست گرفتند، آمیخته به توهم و گریز از عقلانیت بود.

اگر امروزه جریان عقل‌گرای اصول‌گرا اسب خودشان را زین کرده‌اند که در انتخابات آینده ریاست جمهوری از روحانی حمایت کنند و بر سیاست‌ها و عمل‌گرایی وی صحه می‌گذارند، به این دلیل است که بی‌‌سیاستی و بی‌قانونی از سوی دولت گذشته دیده‌اند. محافل تندروی اصول‌گرا امروزه با برداشتی سطحی و رنگ و لعابی ظاهری از سیاست‌ورزی کشور در صدد القای این مسئله در افکار عمومی هستند که اقدامات و موفقیت‌های دولت را بی‌نتیجه جلوه دهند، غافل از اینکه وضعیت موجود برآمده از عملکرد جریان اصول‌گرایی در طول 8 سال سیادت آنها بر کشور است.

در پایان باید بگویم که جریان اصلاح‌طلبی همیشه به دنبال یک رقابت سالم و عادلانه است و از آمدن یا نیامدن کسی مسرور یا ناراحت نمی‌شوند، حتی اگر آن شخص احمدی‌نژاد باشد.