طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی

«قاضی» فاسد در صحن علنی مجلس

سرویس سیاسی-مبارزه با فساد در دستگاه قضایی، موضوعی بود که امروز در صحن علنی مجلس در قالب یک طرح دوفوریتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. بررسی دو فوریت طرح «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی»، در دستور کار امروز نمایندگان مجلس قرار داشت. دو فوریت این طرح به دلیل آنکه کمتر از دو سوم نمایندگان موافق بودند،‌ رای نیاورد. پس از آن نوبت به رای گیری برای یک فوریت رسید که در این مرحله یک فوریت این طرح توانست رای موافق نمایندگان را جلب کند.

  1. ۱۰ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
«قاضی» فاسد در  صحن علنی مجلس
نوآوران -

پیش از رأی گیری در رابطه با فوریت طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی، محمد دهقان به عنوان طراح، ولی داداشی و علیرضا محجوب، به عنوان مخالف دوفوریت طرح و همچنین هادی قوامی و کوچکی نژاد در قامت موافقان این طرح به بیان نظراتشان پرداختند.

محمد دهقان در ابتدای سخنانش از رئیس مجلس خواست تا با توجه به حساسیت بحث، آرامشی را در مجلس برقرار کند.

باید اسامی قضات فاسد و رشوه‌بگیر اعلام شود

وی گفت: طرح تشدید برخورد با افرادی که خدای نکرده دچار مفاسد در قوه قضاییه و سازمان تعزیرات حکومتی می‌شوند مطرح است. قانون ما اختیارات به حقی به قوه قضائیه داده است و دستگاه قضایی مسئول پیشگیری از جرم و برخورد با مجرمان است. براساس قانون اساسی و با درایت مسئولان قوه قضائیه ما شاهد پیشرفت های بسیاری بوده ایم و تربیت قضات سالم از دستاوردهای نظام است.

این نماینده مجلس دهم با تأکید بر این نکته که واقعیت این است که دستگاه قضایی باید زینت نظام باشد و در طراز نظام جمهوری اسلامی باشد، گفت: ما این همه شهید و آزاده داده ایم برای اینکه ما یک نظام پاک و سالم داشته باشیم و همچنین ‌کسانی که به قوه قضائیه مراجعه میکنند این قوه را مأمن خود قرار دهند و با چشم اطمینان به قاضی که پشت میز محکمه نشسته است نگاه کنند،. متاسفانه معدود افرادی که لیاقت نداشتند یا به عنوان یک انسان نتوانستند در برابر وسوسه ها مقاومت کنند، برای قوه قضائیه مشکل ایجاد کردند.

طراح «طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی»، اظهار کرد: دو دیدگاه در برابر این فسادها وجود دارد، اول اینکه اگر فسادی در گوشه ای از قوه قضاییه ایجاد شد ما آن را کتمان کنیم که آبروی قوه نرود.‌این دیدگاه غلط است ما این همه قاضی سالم داریم، اگر در گوشه ای قاضی رشوه میگیرد و فساد میکند باید با این برخورد شود اسمش هم اعلام شود.‌ در همین تابستانی که گذشت تعدادی از مسئولان قضایی خدمت رهبری بود که این مسائل مطرح شد.رهبری گفتند اگر قاضی فساد داشت او را شلاق بزنید، اسمش را اعلام و از دستگاه قضایی بیرون کنید، مردم اینگونه بیشتر اعتماد میکنند.

دهقان معتقد است که «اگر قاضی مشکل داشت، او را از یک شهر به شهر دیگری میفرستند یا سمت دیگری می رود. اینکه بگوییم حالا برو سمت سردفتری را بگیر، این نگاه قطعا مشکل ایجاد میکند. یک عده ای هستند که قطعا آبروی نظام و قوه قضائیه را برده اند. همچنین آبروی سازمان تعزیرات حکومتی را که نقش مهمی در مبارزه با قاچاق و گران فروشی فروشی برعهده دارند را خدشه دار کرده اند. ما نیازمند پالایشی هستیم که افرادی که دچار فساد میشوند با آنها برخود شود.

وی افزود: ما در بندهایی خواهان تشدید مجازات،‌انفصال از خدمت در سمت های حکومتی و اعلام اسامی قضات و افراد فاسد در دستگاه قضایی هستیم. بزرگی میفرماید اگر مردم بیایند پشت میز محکمه ببیند که قاضی مشکل دار به دلیل فساد برکنار شده است،‌بیشتر اعتماد میکنند تا اینکه ببنید این قاضی فاسد سر کار خود هست. ضمن تاکید مجدد بر این موضوع که ما قضات پاک دست بسیاری داریم، خواهش میکنم به دو فوریت رای بدهید.

پس از دهقان نوبت به ولی داداشی به عنوان مخالف رسید. او در این رابطه گفت: دو فوریت این طرح توجیه ندارد. اگر ما در قوه قضائیه بحث فساد داشته باشیم با دو فوریت حل نمی‌شد، این طرح بحث حاکمیت در درون حاکمیت است.مجالس مختلف این طرح را بررسی کرده‌اند. این طرح رای نیاورده و با این طرح استقلال قوه قضائیه زیر سئوال میرود.

با تبعید قاضی فاسد، فساد را شیوع می‌دهیم

قوامی نماینده ای بود که در قامت موافق این طرح گفت: دلیل دو فوریتی بودن این طرح این است که بحث فوت فرصت مطرح است. مسائل زیادی را در بحث مفاسد اقتصادی داریم که در واقع منتوع شده است،‌یک بخشی مربوط به قوه قضائیه است،‌البته این برای حمایت از قضات پاکدامنی است که ما میخواهیم از محیط کاری آنها صیانت کنیم.

این نماینده مجلس دهم، اظهار کرد: برای آنکه به اعتماد عمومی را آسیب نزنیم باید حتما محیط پیرامونی این فضایی که در آن خدمت میشود را پاکسازی کنیم. قوه قضائیه نماد است و اگر کوچک ترین تخلفی رخ داد باید منعکس و قاطع هم برخود شود، اینکه امروز ما متاسفانه بحث مفاسد اقتصادی در زمان های مختلف علی رغم برخوردهایی که میشود باز هم شاهد تخلفات متعددی هستیم نشان میدهد که مشکلاتی داریم.

وی معتقد است :«این بحث کمک میکند به اینکه اگر کسی در دستگاه قضائی تخلفی انجام داد،‌این تخلف قابل بخشش نباشد. بحث ایجاد سازمان موازی نیست. در حال حاضر اگر قاضی دچار مشکلی بود او را به جای دیگری تبعید میکنند،‌این یعنی داریم فساد را شیوع میدهیم. وقتی بینند که فسادی قابل گذشت نیست،‌باقی قسمت ها حساب کار دستشان می آید.»

قوامی در پایان از نمایندگان مجلس خواست:«همه همکاران با قوت این پیام را به مجلس بدهیم که کسانی که در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی هستند با کوچکترین اشتباهشان با آنها برخورد جدی خواهد شد.»

هرچه بگندد نمکش میزنند، وای به روزی که بگندد نمک

مخالف بعدی علیرضا محجوب بود که در این رابطه اظهار کرد: در این زمان باید در مورد اینکه چه زیان هایی در مورد فوت فرصت وجود دارد حرف زده شود ما چیزی در این رابطه از طراح و موافق محترم نشنیدیم . اینکه میگویند مهم است،‌خب همه مسائلی در مجلس مطرح میشود مهم است. این چه مدل قانون نویسی است،‌شما میخواهید قاضی را از فساد که پیچیده و نهان است، کنار بگذارید،‌این کار تبلیغی میشود.

وی در ادامه با تأکید بر این موضوع که کمیسوین قضایی باید همه ابعاد این طرح را ببیند، گفت: ‌اینکه شما بخواهید از کمسیسیون قضایی عبور کنید درست نیست. کمیسیون تخصصی وجود دارد، این هم بحث تخصصی است. الان وقتی میگوییم دو فوریت یعنی خیلی خیلی مهم، این جا ما میخواهیم قانون بنویسیم و مجازات کنیم کسانی که باید مجرمان را مجازات کنند.«هر چه بگندد، نمکش میزنند، وای به روزی که بگندد نمک.» ما راجع به این موضوع حرف میزنیم که نمکی که گندیده است را چه کنیم؟

محجوب گفت:باید سر حوصله و فرصت در این مورد اقدام شود و البته این موارد نباید از اهمیت بحث کم کند. آقای رئیس در مورد فوریت آموزش لازم را به نمایندگان بدهید،‌الان هر نماینده طرحی را پیگیری میکند،‌اصلش را بر دو فوریت و یک فوریت میگذارد. عرض ما این است که این موضوع مهم است و در این رابطه حرفی نداریم، اما بحث این است که آیا هر مهمی فوریت دارد؟ در این مورد موافق نیستیم. باید بحث تخصصی شود و با یک فرمول کلی نمیشود با فساد مبارزه کرد و این دلسوزی که مجلس در این باب دارد فقط در صورتی میتواند عملیاتی شود که با دقت عمل شود.

نوشتارهای مرتبط

تازه های سیاست داخلی