سرمقاله روزنامه

«نه» رهبری «نه» به برنامه ها و تفکرات احمدی نژاد بود

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
قنبری
نوآوران -

عملکرد احمدی‌نژاد در طول هشت سال ریاست‌جمهوری یکی از بدترین خاطراتی است که مردم ایران در دهه‌های اخیر دارند و به همین دلیل این خاطره‌ها در کوتاه‌مدت از حافظه ملت ایران پاک نخواهد شد. احمدی‌نژاد کسی بود که با اقدامات خود باعث شد ارزش پول ملی ایرانیان بیش از 300درصد کاهش پیدا کند. در طول دوران ریاست‌جمهوری ایشان قیمت دلار از700تومان به3500تومان رسید. احمدی‌نژاد به مردم وعده داد که وضعیت اقتصادی مردم را بهبود ببخشد اما علاوه براینکه در این مساله ناموفق بود با سیاست‌های اشتباه اقتصادی وضعیت اقتصادی مردم را روز به روز بدتر کرد. احمدی‌نژاد زمان زیادی نیست که در قدرت حضور ندارد و به همین دلیل تمام رفتار و سیاست‌های وی همچنان در حافظه ملت ایران باقی مانده است. خاطرات تلخ دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد هنور هم با اینکه نزدیک به چهار سال از عمر دولت سپری شده ادامه دارد و ما مشاهده می‌کنیم که پرونده‌های مختلف فساد و اختلاس‌های بزرگ که ریشه در مدیریت احمدی‌نژاد بر کشور دارد همچنان افشا می‌شود. در شرایط کنونی مردم سوال‌های مختلفی از آقای احمدی‌نژاد دارند که چرا پول‌های آنها به جیب افراد فاسد ریخته شده و چرا بسیاری از نزدیکان احمدی‌نژاد دچار فسادهای اقتصادی کلان شده‌اند. مردم می‌خواهند بدانند آقای رحیمی و بقایی و افرادی همچون بابک زنجانی و مه‌آفرید خسروی از چه راه‌هایی در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد ثروت‌های کلانی اندوختند و یک شبه از فرش به عرش رسیدند. البته نباید احساس شود که دوران احمدی نژاد به تاریخ پیوسته است. تفکر احمدی نژاد و طرفداران آن همچنان موجود و خطر آفرین است. احساس خطر جدی از ناحیه قدرت گرفتن مجدد این تفکر برای آینده کشور، نظام و منافع ملی هنوز وجود دارد.

احمدی‌نژاد در متن نامه ای که به رهبر انقلاب ارائه کرده اند، به نوعی چهره ای مظلومانه به خود گرفته است و به گونه ای از برنامه های تببین انقلاب برای سراسر کشور سخن گفته است که گویی یکی از ایدئولوگ های انقلاب اسلامی بوده و یا در جایگاه یکی از شخصیت های مهم انقلابی بوده است. این نکته برای همگان روشن است که سیاست‌های دولت احمدی‌نژاد از جنبه‌های مختلف باعث نابسامانی و خرابی زیادی شد. اقدامات احمدی‌نژاد در عرصه سیاست خارجی سبب شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد شش قطعنامه علیه ایران تصویب کند و ایران در وضعیت تحریم‌های بی‌سابقه قرار بگیرد. سیاست‌های اقتصادی و رویکرد پوپولیستی وی در عرصه اقتصادی سبب اختلاس‌های بزرگ و بی‌سابقه و فسادهای اقتصادی گسترده شده است. متاسفانه وی به جای پاسخگویی به افکار عمومی چهره حق به جانبی گرفته و طوری سخن می‌گوید که انگار هیچ اتفاقی در کشور در طول دوران ریاست‌جمهوری وی رخ نداده است. احمدی‌نژاد در شرایط کنونی تلاش می‌کند با مانور رسانه‌ای از مسئولیتی که در برابر افکار عمومی نسبت به اقدامات نامناسب خود داشته شانه خالی کند.

در مجموع این رهبر انقلاب بودند که با درایت و کیاست نشان داد که تفکرات احمدی نژاد برای ایران و کشور ایران مضر است. رهبر انقلاب دغدغه های بسیاری از جمله پیشگیری از دو قطبی شدن جامعه، توجه به مصلحت عمومی، منافع ملی و ... داشته و دارند، لذا آنچه که در قالب یک «نه» به احمدی نژاد گفته اند ملحوظ کردن تمامی این دغدغه ها بوده است. در واقع این «نه» که رهبر به احمدی نژاد گفتند فقط به شخص احمدی نژاد «نه» نگفتند بلکه شامل هر کسی یا گروهی که از تفکرات احمدی نژاد طرفداری یا پیروی کند نیز می شود. بنابراین همه کسانی که احمدی نژاد را بخشی از اصولگرایی میدانند مرز خود را از احمدی نژاد مشخص کنند، چرا که اگر از برنامه ها و تفکرات احمدی نژاد طرفداری کنند با «نه» رهبری روبرو خواهند شد.

آنچه که مانع پیشرفت ملت و کشور ایران است و از آن احساس خطر می کنند عمدتا تفکر تندروها و طرفداران احمدی نژاد است که بیشترین آسیب را به کشور زده است. بنابراین در شرایط فعلی نیازی نیست که کل عملکرد اصولگرایان به شکل کلی مورد نقد قرار گیرد بهتر است بر اقدامات دولت احمدی نژاد به عنوان بخشی از تفکر اصولگرایی که به سمت افراط گرایش داشته متمرکز شوند. این دوران باید به شکل مناسبی نقد شود تا با نقد موثر این تفکر بتوانیم خطرات قدرت گرفتن اصولگرایان را به مردم تشریح کنیم.